Demirel, Kapatma Davasını Değerlendirdi

Demirel, Kapatma Davasını Değerlendirdi

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, AK Parti'ye Yönelik Kapatma Davasıyla İlgili Yaptığı Değerlendirmede, Türkiye'nin Bir Hukuk Devleti Olduğunu Belirterek, "Anayasa ve Hukuka Aykırı Devlet İşi Yapıyorsa Onun Gidecek Yeri Vardır, Mahkeme" Dedi.

Demirel, Kapatma Davasını Değerlendirdi

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, AK Parti'ye yönelik kapatma davasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu belirterek, "Anayasa ve hukuka aykırı devlet işi yapıyorsa onun gidecek yeri vardır, mahkeme" dedi.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Türkiye-AB Derneği tarafından düzenlenen "Nasıl bir AB'ye girmeliyiz?" konulu panele gelişinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. AK Parti'ye yönelik kapatma davasıyla ilgili bir soru üzerine Demirel, "Her gün konuşulan bu. Her gün aynı şeyleri konuşuyoruz. Bende aynı şeyleri konuşuyorum. Herkes aynı şeyi konuşuyor. Herkes söze şöyle başlıyor, 'Demokratik bir ülkede parti kapatması olmaz' böyle başlıyor. 'Ama diyor ki sonra; 'Eğer Anayasamız ve kanunlarımız partilerin kapatılabileceğini karar altına almışsa olur' diyor. Her gün bu oluyor" dedi.

Konunun yargıya intikal ettiğini ifade eden Demirel, bu konuda söylenmeyen laf kalmadığını dile getirdi. Demirel, şunları kaydetti:

"Ama işin özü, bu bir Anayasa devletidir, bu hukuk devletidir. Anayasa ve hukuka aykırı devlet işi yapıyorsa onun gidecek yeri vardır, mahkeme. Kişiler Anayasa'ya veya kanunlara aykırı iş yapıyorsa bu kişilerin bir kısmına imtiyaz tanımak, bir kısmının yaptığı işi suç saymak olmaz. Evet, parti kapatması çok rastlanan bir olay da değil, istenen bir olay da değil. Ama hadise o değildir." Demirel, Cumhurbaşkanı'nın iddianamede yer almasıyla ilgili bir soru üzerine Cumhurbaşkanı'nın Cumhurbaşkanı olduğu zamanki fiillerinden dolayı yargılanamayacağını belirterek, "Daha önceki bir fiili varsa o ayrı bir meseledir. Yani Cumhurbaşkanı olduktan sonraki fiillerinden dolayı yargılanamaz. Bunlar hukukumuzun gayet basit şeyleri. Ama daha öncesinde bir şey varsa Türkiye'de kim olsa yargılanır" diye konuştu.

Kuvvetler ayrılığı ilkesine işaret eden Demirel, bunun kağıt üzerinde bir laf olmadığını ifade ederek, "Devletimize güvenelim, mahkemesine de güvenelim, hukukumuza da güvenelim, kendimize de güvenelim" şeklinde konuştu.

Demirel, parti kapatmayı zorlaştıran Anayasa değişikliği çalışmalarıyla ilgili olarak da, "Ben o tartışmaya girmem" dedi.

(MÜG-EDA-CC-Y)