Cumhurbaşkanı Başdanışmanı: Merkez, Proaktif Davranmalı

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Gedikli, "Dalgalı kur rejimindeyiz ancak birileri fırtınalı olsun istiyor. Kurumlar teyakkuzda olmalı. Merkez'in daha proaktif davranması gerekir" dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bu sabah dolar, euro ve sterlinde üst üste gelen rekorlar üzerine fonlama maliyetini 25 baz puan artıracak likidite hamlesine giderken Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli'den çağrı geldi.

"EKONOMİ SİYASETİ BELİRLER"

Bir TV kanalında katıldığı programda konuşan Gedikli, "70'li yıllarda petrol krizi sonrası İran'da, Türkiye'de, Mısır'da darbe oldu. Aynı döngüyü başlatmak istediler. Tek başarılı olamadıkları ülke Türkiye oldu bu sefer. Çünkü Türkiye eskisi gibi değil. Ekonomi siyaseti belirler, siyasetin ekonomiyi belirlediği yıllar bitti" diye konuştu.

"15 Temmuz'dan sonra Türkiye'nin notu neden indirildi?" ifadesini kullanan Gedikli, "Herhangi bir ekonomik nedeni var mıydı? Tabi ki hayır. Bir şeyin alt yapısını hazırlamak içindi, bugün daha iyi anlaşılıyor. Ancak yine işe yaramayacak" değerlendirmesini yaptı.

"MERKEZ DAHA PROAKTİF DAVRANMALI"

Son günlerde dolar/TL yaşanan hareketliliği yorumlayan Gedikli şu ifadeleri kullandı: "Dalgalı kur sistemindeyiz; ancak birileri fırtınalı olsun istiyor buna müsade edilemez, edilmemeli. Kurumlar teyakkuzda olmalı"

Gedikli daha sonra sosyal medya hesabından, "Merkez Bankası piyasaya karşı elini güçlü göstermesi ve daha proaktif davranması gerekiyor" paylaşımını yaptı.