Azerbaycan'da Turistler Volkandan Çıkan Çamurla Banyo Yapıyor

Azerbaycan'ın başkenti Bakü yakınlarında bulunan bin yıllık çamur volkanları, yerli ve yabancı turistler için doğal banyo görevi görüyor.

Azerbaycan'da Turistler Volkandan Çıkan Çamurla Banyo Yapıyor

Azerbaycan'ın başkenti Bakü yakınlarında bulunan bin yıllık çamur volkanları, yerli ve yabancı turistler için doğal banyo keyfi sunuyor.

BAKÜ'YE 70 KM UZAKLIKTA

Başkentten yaklaşık 70 kilometre mesafede, Gobustan kasabası kırsalında, Hazar Denizi kıyısındaki volkanları ziyaret edenler, kraterlerde oluşan doğal çamur havuzlarında banyo yaparak yaz sıcaklarının keyfini çıkarıyor.

ÇOK BİLİNMİYOR

Çamur volkanları ana yollardan çok uzakta bulundukları için çok kimse tarafından bilinmiyor. Hiçbir kurum tarafından işletilmeyen bu doğal çamur havuzları, yolu tanıyan doğaseverler tarafından ücretsiz kullanılıyor.

15 - 20 DAKİKA YÜRÜYORLAR

Gobustan'daki çamur volkanlarına ulaşmak için araçla gidilebilen son noktadan sonra yaklaşık 15-20 dakika daha yürümek gerekiyor. Çamur lavlarıyla kaplı kumlu arazilerden, tepelerden geçtikten sonra birbirlerinden 50-100 metre aralıklar bulunan volkanlara ulaşılıyor. Güneş altındaki yorucu yolculuğun ardından küçük yanardağlara tırmanan turistler kendilerini çamur dolu krater havuzuna bırakıyor.

Buradaki çamurların cilt hastalıklarına ve bağışıklık sistemine iyi geldiğine ve cildi güzelleştirdiğine dair yaygın kanı var. Turistler, halen aktif olan ve belli aralıklarla çamur püskürten kraterde tüm vücutlarını gri çamurla kaplarken doyasıya eğleniyor. Çamur banyosu keyfini daha sonra deniz keyfi izliyor. Vücutlarındaki çamurları yakınlarda bulunan Hazar Denizi'nde yıkayan turistler, bir süre yüzüp, güneşlendikten sonra geri dönüyorlar.

"BU ZEVKİ SÖZLE TASFİR İMKANSIZ"

Kafileyle birlikte volkanı gezen AA muhabirine açıklamalarda bulunan turist Cavid Abbasov, volkanların tarihinin milattan önceye dayandığını ve her yaz en az 5-6 kez buraya geldiğini söyledi. Kraterdeki çamurun cilt ve cilt altı doku hastalıklarına çok iyi geldiğini öne süren Abbasov, buranın sadece tedavi için değil, eğlence için de harika bir mekan olduğunu kaydetti.