Bush Irak'ta Artan Şiddeti Değerlendirdi

Bush Irak'ta Artan Şiddeti Değerlendirdi

ABD Başkanı George Bush, Irak'ın Güneyinde ve Başkenti Bağdat'ın Bazı Kesimlerinde Son Dönemde Artan Şiddetin, "Ülke Tarihinde Bir Dönüm Noktasına" İşaret Ettiğini Söyledi.

Bush Irak'ta Artan Şiddeti Değerlendirdi

ABD Başkanı George Bush, Irak'ın güneyinde ve başkenti Bağdat'ın bazı kesimlerinde son dönemde artan şiddetin, "ülke tarihinde bir dönüm noktasına" işaret ettiğini söyledi.

Bush, Avustralya Başbakanı Kevin Rudd ile Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, bunun bir süre devam edeceğini, ancak bunun özgür toplumun gelişmesinin kaçınılmaz bir parçası olduğunu belirtti.

George Bush, ancak Irak'ta durumun hala "tehlikeli ve nazik" olduğunu da ifade etti.

Basra'nın suçun arttığı bir kent olduğunu söyleyen Bush, "Epey sert kişilerle mücadele ediyorlar... Evet, şiddet olacak ve bu üzücü" diyerek, yeniden ortaya çıkan şiddetin Amerikan yönetiminin Irak'taki misyonunu sürdürme kararlılığını değiştirmeyeceğini kaydetti.

Amerikan Başkanı, "çoğunluğu temsil eden her hükümetin, yasalar dışında yaşayacağını sanan suç unsurları ve kişilere karşılık vermesi gerektiğini, Basra ve Irak'ın diğer kesimlerinde olanın da bu olduğunu" belirterek, "Bunun, Irak tarihinde bir dönüm noktası olduğunu söyleyebilirim" diye konuştu.

Bağdat hükümeti, İngiliz kuvvetlerinin aralık ortasında çekilmesinden bu yana Şii grupları arasında hakimiyet mücadelesine sahne olan Basra'da devlet otoritesini yeniden tesis etmek amacıyla salı sabah saatlerinde Şii milislerine karşı operasyona girişmişti. Basra'daki çatışmalar başkent Bağdat'ın Şii mahallelerine de sıçramıştı.

Kaynak: AA