Bursa'da Deprem Gibi Yıkım

Bursa'da Deprem Gibi Yıkım

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Osmangazi Belediyesi İş Birliği ile Bursa'nın En Eski Mahallelerinden Olan Doğanbey, Tayakadın, Kırcaali ve Kiremitçi Mahallelerini Kapsayan Yaklaşık 200 Bin Metrekarelik Alanda Hayata Geçirilen Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük Bir Hızla İlerliyor.

Bursa'da Deprem Gibi Yıkım

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Osmangazi Belediyesi iş birliği ile Bursa'nın en eski mahallelerinden olan Doğanbey, Tayakadın, Kırcaali ve Kiremitçi mahallelerini kapsayan yaklaşık 200 bin metrekarelik alanda hayata geçirilen kentsel dönüşüm projesi büyük bir hızla ilerliyor.

Tapu devir işlemlerini tamamlayan vatandaşların evleri yıkılıyor. Projenin başladığı yaklaşık 1.5 aylık süre içinde 270 bina yıkıldı. Bölgedeki yıkımların en yoğunu bugün gerçekleştirildi. Tapu devir işlemleri tamamlanan 10 daireli 5 katlı bir bina, geniş güvenlik tedbirleri altında yıkıldı. Yıkım sırasında ortaya çıkan büyüz toz bulutları ve gürültü depremi andırdı. Doğanbey, Kiremitçi, Kırcaali ve Tayakadın mahallelerini kapsayan bölgede yıkımlar sebebiyle yer yer geniş açık alanlar, yıkıntı halinde

meydanlar oluştuğu gözlendi.

Bursa'da belediyeler tarihinin en önemli projelerinden ve yatırımlarından biri olarak gösterilen Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi, 4 bin civarında hissedarla teker teker görüşüp anlaşılarak ilerliyor. Bölgedeki mülk sahiplerinin yaklaşık yüzde 94'ü, projenin gerçekleşmesi yönünde belediye ile ön protokol imzaladı. Son 1.5 aydır da, bu vatandaşlar tapularını TOKİ'ye devrediyorlar. Bu sürede, bölgedeki yaklaşık bin konuttan 350'sinin tapu devir işlemi tamamlandı ve bunların yaklaşık 270 tanesi de yıkıldı.

Bölgedeki yıkımlar ve tapu devir işlemleri büyük bir hızla ilerliyor.

Doğanbey, Tayakadın, Kiremitçi ve Kırcaali mahallerinde, çoğu harabe durumundaki yapıların yerine yükselecek olan lüks konutlar 3 tip olacak. 75, 122 ve 150 metrekare büyüklüğündeki konutlar, Bayındırlık Bakanlığı Yapı Yaklaşık Maliyetleri Tebliği'nde belirtilen en üst seviyedeki standartlara göre yapılacak. Çağdaş şehircilik normlarına göre gerçekleşecek proje, bölgedeki nüfus yoğunluğunu 2.75 olarak öngörüyor.

TOKİ'nin gerçekleştirdiği konut inşaatları arasında maliyeti ile ön sıralarda yer alan Doğabey Kentsel Dönüşüm Projesi 750 milyon YTL'ye mal olacak. Proje, 100 metrekarelik bir arsaya 150 metrekare bitmiş lüks konut vaat etmesi sebebiyle rantı en yüksek, 5 metrekare ve üzeri arsası olan herkese daire edinme hakkı vermesi sayesinde de en adil proje olarak yorumlanıyor.

Öte yandan, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın, yerinde inceleme yapmak ve projeyle ilgili gelinen son noktayı görmek üzere önümüzdeki günlerde Bursa'ya gelmesi bekleniyor. Osmangazi Belediyesi bir taraftan yıkımları gerçekleştirirken, TOKİ de diğer taraftan yıkılan bölgeler için yapım ihalesine çıkacak.

(MŞ-MŞ-MEF-Y)