Brezilyalı kadın sörfçü Gabeira, ölümden döndüğü dalgalarda iki defa dünya rekoru kırdı
BBC

Brezilyalı kadın sörfçü Gabeira, ölümden döndüğü dalgalarda iki defa dünya rekoru kırdı

25.09.2020 06:32 | Son Güncelleme: 25.09.2020 15:14

Brezilyalı sörfçü Maya Gabeira, yedi yıl önce dünyadaki en büyük dalgaların bulunduğu yerlerden Portekiz'deki kötü şöhretli Praia do Norte sahilinde bir kazada ölümden döndü. Bu olay sonrasında Gabeira, aynı yerde iki kez dünya rekoru kırmayı başardı.

Brezilyalı sörfçü Maya Gabeira, 7 yıl önce ölümden döndüğü dünyanın en büyük dalgalarının bulunduğu Portekiz'deki kötü şöhretli Praia do Norte sahilinde iki kez rekor kırdı.

Maya Gabeira suya girmeden önce Portekiz'in ünlü Praia do Norte sahilinde işler ters giderse sonuçların çok kötü olacağını biliyordu. Lizbon'un 100 km kuzeyindeki Nazare balıkçı köyü, dünyanın en büyük dalgalarını bulabileceğiniz yerlerden birisi. Gabeira normal şartlarda üzerinde durduğu 20 metre yüksekliğindeki dalgayı ensesinde hissedince kaderine razı gelmek zorunda kaldı.

Gabeira, BBC'ye verdiği röportajda o anlarla ilgili, "'Buraya kadarmış. Şimdi öleceğim!' diye düşündüm" ifadelerini kullandı.

Brezilyalı kadın sörfçü Gabeira, ölümden döndüğü dalgalarda iki defa dünya rekoru kırdı

144 TON SU KÜTLESİNİN ALTINDA KALDI

Kaza anının yer aldığı ve 500 binden fazla izlenen videoda Brezilyalı sörfçünün 144 tondan fazla su kütlesinin altında kaldığı görüldü. Bunun nasıl bir şey olduğu, bir mavi balinanın üzerinize düşmesi şeklinde hayal edilebilir. Çarpmanın etkisiyle Maya'nın can yeleği vücudundan çıktı. Dalganın yarattığı darbe onu suyun altına itti ve bacaklarından birini o anda kırdı. Aynı zamanda bilinci de kapandı.

Brezilyalı, kendisine eşlik eden sörfçü Carlos Burle tarafından kurtarıldı. Burle, Maya'yı dalgaya doğru jet-ski ile sürmekten sorumluydu. Devam eden dalgalar bilinci yerine gelen Maya'nın kurtarılmasını güçleştirdi. Burle'nin Maya'yı kıyıya ulaştırması ve burada kalp masajı ile hayata döndürmesi neredeyse 10 dakika sürdü.

Brezilyalı kadın sörfçü Gabeira, ölümden döndüğü dalgalarda iki defa dünya rekoru kırdı

AYNI YERDE 2 KEZ DÜNYA REKORU KIRDI

Gabeira'nın 2013'te karşılaştığı bu büyük dalgalara yeniden gitmeyi düşünmesi nereden baksanız dikkat çekici. Ancak bir şey vardı, o da Maya korkularıyla yüzleşmekten de öteye gitti. Boğulmaktan kıl payı kurtulduğu yere yedi yıl sonra tekrar gitti. Maya şimdiye kadar bir kadının sörf yaptığı en büyük dalga dünya rekorunu iki kez kırdı. Her iki sefer de Praia do Norte'de oldu.

11 Şubat'ta 22,4 metre ile kırdığı son rekoru, 10 Eylül'de Guinness Rekorlar Kitabı tarafından onaylandı. 24 Eylül itibariyle de 2020 yılında herhangi bir sörfçünün çıkabildiği en yüksek dalgaya ulaştı.

Brezilyalı kadın sörfçü Gabeira, ölümden döndüğü dalgalarda iki defa dünya rekoru kırdı

"PES ETMEYE HİÇ NİYETİM YOKTU"

33 yaşındaki Brezilyalı bu muhteşem geri dönüşünü, "Kötü bir şekilde sarsıldım ve yaralandım. Ama bir karar almak durumundaydım. Ya sörf yapmayı sürdürecektim ya da emekli olacaktım. Fakat gerçekten de pes etmeye hiç ama hiç niyetim yoktu" şeklinde anlattı.

Portekiz'deki bir hastanede yoğun bakımdayken kazanın videosunu izlemeye karar veren Maya, "Neler olduğunu görmek istedim. Çünkü kazanın ardından hafızam yerle bir olmuştu. Neyi yanlış yaptığımı bilmem çok önemliydi" dedi.

"AYNI DURUMA GELECEK GÜVENİM YOKTU"

Kaza, sörfçüye kariyerinin dört yılına mal olacaktı, çünkü kaza sırtında bazı yaralanmalara sebep olmuştu. Tedavi için üç ameliyat olması gerekti.

"Her ameliyat beni aylarca sudan uzak tuttu. Performansımın zirvesine bir türlü çıkamadım" diyen Maya'nın bir başka endişesi de zihniyle ilgiliydi. Brezilyalı sörfçü, "Vücudumda ağrılarım vardı ama başka bir kazaya dair de başka korkularım vardı. Kendimi tekrar aynı duruma sokacak güvenim yoktu" ifadelerini kullandı.

Maya'nın psikolojik engelleri, seçtiği kariyer için özellikle sorunluydu. Brezilyalı, devasa dalgalara karşı uzmanlaşmış bir büyük dalga sörfçüsü. Bu bahsi geçen dalgalar çok daha küçük dalgalarda sörf yapan diğer profesyonellerin tecrübe ettiklerinden daha farklı.

Daha meşhur meslektaşları genellikle bu türden dev dalgalara Maya ve diğer sörfçüler gibi gitmezler. Bunun asıl nedeni, devasa dalgaların farklı bir dizi beceri gerektirmesi. Bu tür dalgalar sörfçülerin onlara doğru kürek çekmesi için çok büyük ve çok hızlıdır. Maya gibi sporcuların jet-skilerle onlara götürülmesi gerekir. Sörfçüler, Praia do Norte'deki gibi dalgalarda saatte 80 km. hıza ulaşır. Bu hız geleneksel dalgalarda ulaşılan hızlardan çok daha fazla. Praia do Norte'nin şöhreti son bir kaç yıl içinde sörf dünyasının dışında bile büyüdü. Maya, Nazare kentinin büyük sörfçüler için mühim bir yer olacağını biliyordu. Bu sporda kalacaksa şayet onu neredeyse öldüren dalgaların üstesinden gelmesi gerekecekti.

Brezilyalı kadın sörfçü Gabeira, ölümden döndüğü dalgalarda iki defa dünya rekoru kırdı

5 YIL ÖNCE PORTEKİZ'E TAŞINDI

Tam da bu yüzden Brezilyalı sporcu 2015 yılında çantasını topladı ve nüfusu 15 binin biraz üzerinde olan Portekiz balıkçı köyüne taşındı. Maya, memleketi Rio de Janeiro'da bale ayakkabılarını sörf tahtasıyla değiştirdikten birkaç yıl sonra, 17 yaşından beri Hawaii'de yaşıyordu.

Hawaii'de sörf tahtasıyla tanışan Maya, büyük dalga sörfüne aşık oldu. Ancak bunun bir tür "erkekler kulübü" olduğunu da fark etti. Maya Gabeira bu durumu, "Başladığımda neredeyse hiç kadın sörfçü yoktu ve bunun değişmesi gerektiğini düşündüm" diye yorumluyor.

Nazare'de Atlantik Okyanusu manzaralı bir yere taşınan Maya, "Portekiz'e taşınmak benim için kesinlikle çok mantıklıydı. Eğer ki Nazare'de yaşarsam olan biteni daha kolay kavrayabilirdim ve dalgaları çok daha kolay anlayabilirdim. Müsabaka vakitlerinde oraya seyahat etmek yerine hali hazırda orada olurdum. Yatağımda uyurdum, rutinlerim olurdu" diye konuştu.

Maya, 9 Kasım 2017'yi nihayet bedeninde ve zihninde dev dalgalarla yüzleşmeye hazır hissettiği gün olarak görüyor. Şaşırtıcı bir şekilde, belki de, kararı vermesinde kendisine hasar veren o büyük dalgayla karşılaşması etken oldu.

Brezilyalı kadın sörfçü Gabeira, ölümden döndüğü dalgalarda iki defa dünya rekoru kırdı

"KORKUNÇ BİR DURUMDU"

Ama bu kez işler farklıydı. Maya, "Dalgayı bitiremememe rağmen sudan mutlu ve rahatlamış bir şekilde ayrıldım" diye anlatıyor ve şöyle devam ediyor:

"Zor bir durumdaydım ama ölmemiştim. Bu benim için yeni bir sayfa açmaktı. Çünkü kendi kendime, 'Karşılaştığın her dalga ile her zaman ölmeyeceksin' diyebildim."

Maya, Ocak 2018'de Praia do Norte'ta bağımsız bir uzmanın onayladığı 20,7 metrelik bir dalganın üstüne çıktı. Bu, o güne kadar bir kadının sörf yaptığı en yüksek dalgaydı. Maya da Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi hayal etti. Ancak kayıtlarda kadın ve erkek sörfçülerin bir arada yer aldığı tek kategori vardı.

Maya ilk başta bu spordaki başarıları resmen tanıyabilen tek yönetim organı olan Dünya Sörf Ligi'nden (WSL) destek aldığını ancak daha sonra kurumun rekoru için sessiz kaldığını iddia etti. WSL, o yılın ağustos ayında yaptığı açıklamada, dalgayı onaylama "sürecini tartıştığını" söyledi.

Maya 20 binden fazla insanın dilekçesini toplayarak sörf yetkililerine rekoru için baskıda bulundu. Ölüme yakın deneyiminin beşinci yıldönümünden iki hafta önce, ekim ayında, Guinness nihayet Maya'nın rekorunu tanıdı.

Yaşananları, "Korkunç bir durumdu" olarak nitelendiren Brezilyalı sörfçü, "O kadar strese girdim ki, performansım büyük ölçüde düştü. Ama yapmam gerekeni yaptım" diye konuştu.

Yapılan bu tartışma, sörfteki cinsiyet eşitsizliği sorunlarını da beraberinde getirdi. Ki tarihsel olarak düzen karşıtı bir tavırla ilişkilendirilen bu sporda bu gayet şaşırtıcı bir durum. İlk olarak 2019 yılında erkek ve kadın yarışmacılara eşit miktarda para ödülü takdim edildi. Ama geçen yıl kadınlardan daha fazla erkek turnuvası organize edildi.

Maya tüm bunlara rağmen tablonun değiştiğine inanıyor ve ekliyor "Her şeyin yerine oturması için zamana ihtiyacımız var. Spor yetkililerinin sörfte cinsiyet eşitsizliğini samimiyetle ele aldığına dair birkaç işaret var."

İkinci rekoruna ilişkin iki yüzlü bir örneği de gülerek dile getiren Maya Gabeira, "Rekorumu kabul etmeleri için bu kez dilekçeye dahi ihtiyacım olmadı" ifadelerini kullandı.

Brezilyalı kadın sörfçü Gabeira, ölümden döndüğü dalgalarda iki defa dünya rekoru kırdı

"ONUN HAYATINA KARIŞMAYA HAKKIMIZ YOK"

Brezilya'da çok az sayıda kişi Maya'nın tavrına şaşkınlıkla karşılık verdi. Maya'nın babası Fernando Gabeira, 1964-1985 yılları arasındaki tek adam yönetimine güçlü itirazını dile getirmiş tanınmış Brezilyalı bir politikacı ve gazeteci. Hatta silahlı gerilla örgütü MR8'e dahi katılmış birisi.

BBC'ye konuşan baba kızı hakkında, "Maya, kadın sörfçülerin daha fazla tanınması için mücadele ediyor. Bu yarışmalara katılmak kadar önemli" diye konuştu. Maya'nın babası korkularına ilişkin olarak da "Birkaç kez burnunu kırdığında insan alışıyor" diye ekliyor.

Ne o ne de Maya'nın moda tasarımcısı annesi Yame Reis, hala yarışmalarda tırnaklarını kemirdiklerini itiraf etseler de Maya'yı Portekiz'deki kazadan sonra hiçbir zaman sörfe geri dönüş yapmaktan caydırmaya çalıştı.

Reis bununla alakalı olarak, "Onun hayatına karışmaya hakkımız yok. Durmak istediğinde durur. Bizim onun hakkında yapabileceğimiz en iyi şey, onun arkasında durmaktır" diye konuştu.

Aile, bir kez Maya'yı ikna etmeye çalışmış. Ancak o zaman 17 yaşında olan Maya, Kaliforniya'daki yarışmaya katılmak için ailesinin sözünü dinlememiş. Anne Reis, kızını Nazare'de sık sık ziyaret ediyor ve okyanusu seyrederken de dilinde dua eksik olmuyor. Şakayla karışık olarak, "Çok fazla dikkatli olamazsın, değil mi?" diyor.

Brezilyalı kadın sörfçü Gabeira, ölümden döndüğü dalgalarda iki defa dünya rekoru kırdı
Brezilyalı kadın sörfçü Gabeira, ölümden döndüğü dalgalarda iki defa dünya rekoru kırdı
Brezilyalı kadın sörfçü Gabeira, ölümden döndüğü dalgalarda iki defa dünya rekoru kırdı
BBC
Haber Yorumları (4)
MAKARA YAPMA LAN: SENİN İLMİN YETMEZ AHMET HOCAYI ANLAMAK İÇİN DALGA GEÇİYOR BİRDE ŞEYH MİŞ BOŞ ADAMDAN BAŞKASI DEĞİLSİN BOŞ ALALH KİMSEYİ CEHALETTLE SINAMASIN
KİNG: Bizimkilerde organik hoşaf yaparak birinci oluyorlar.
HASAN HUSEYİN: BIZDE HALA SULAMA KANALLARINDA CAN VERELIM MILLET OLARAK.... KOTU ORNEK OLUYOR. ASILMALI.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Brezilyalı kadın sörfçü Gabeira, ölümden döndüğü dalgalarda iki defa dünya rekoru kırdı - Spor
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.10.2020 10:29:47. #1.15#
title