FETÖ nedeniyle kayyum atanan Naksan grubu, borcundan daha ucuza satışa çıkarıldı

FETÖ nedeniyle kayyum atanan Naksan grubu, borcundan daha ucuza satışa çıkarıldı

29.09.2020 15:18 | Son Güncelleme: 29.09.2020 17:10

FETÖ soruşturması nedeniyle 2016 yılında TMSF tarafından kayyum atanan ve bünyesinde ünlü markaları bulunduran Naksan grubu, borcundan daha ucuza satışa çıkarıldı.

FETÖ soruşturması kapsamında TMSF tarafından kayyum atanan Naksan grubu ihaleye çıkartıldı. Naksan grubunun borcunun değerinden çok fazla olduğunu ifade eden TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, grubun çektiği 433 milyon krediyi Çek Cumhuriyeti hükümetinde yer alan bir bakanın yediğini açıkladı.

2016 yılında Naksan grubuna ait 43 şirkete TMSF kayyım olarak atanmıştı. TMSF tarafından gruptaki şirketler aktif hale getirilerek, TMSF Başkanı Muhiddin Gülal tarafından düzenlenen basın toplantısı ile satışa çıkarıldığı duyuruldu. Naksan grubu şirketlerine TMSF tarafından kayyım atanmadan önce şirketlerin kapalı olduğunu belirten TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, "Naksan grubunun önemli firmalarını Royal Halı, Naksan Plastik, Nakpilsa, BCF İplik, olmak üzere ihalesini yapacağız. Bu şirketleri ekonomiye kazandırmayı arzuluyoruz. Eylül 2016'da Naksan grubuna ait 43 şirkete TMSF kayyım olarak atandı. Ama geldiğimizde bu fabrikalar kapalıydı. İşçilerin maaşları ödenmemişti. Çok ciddi sermaye açığı vardı. Biz buna rağmen sermaye açığını, işçi maaşlarını ödeyerek bu fabrikaları aktif hale getirdik. Bu şekilde ülke ekonomisine katkı sağlamaya başladı" dedi.

"BU GRUP İÇİ BOŞALTILMIŞ BİR GRUPTUR"

Naksan grubunun anapara itibariyle 7 milyar 200 milyon TL borcu olduğunu ifade eden TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, "Bu grubun temel bir özelliği şu, bu grup içi boşaltılmış bir gruptur. Bugün itibarıyla 2.8 milyar TL bankalara borcu var. Bu borca krediler dahil değil. Krediler dahil edilince yaklaşık anapara itibariyle 7.2 milyar TL borcu var. Yani finansal olarak aslında bu yapının sürdürülebilir bir yapısı yok. Biz devri almadan önce bu grup aktif olarak 8.4 milyar TL seviyesindeydi. Bir biz devraldıktan sonra 12.6 milyar TL seviyelerine çıktı. Bu grup hemen hemen yüzde 50 oranında aktif olarak büyüdü. Bunun altını kalın harflerle çizmek istiyorum. Biz burayı TİP koruması altında çalıştırdık. Tip koruması TMSF'nin 5411 sayılı kanuna göre TMSF verdiği özel bir yetki. Bu yetki ile bu grubu aktif olarak büyüttük ancak bu süreçte borçlarını ödemediği için öz kaynaklarda ister istemez eriyor. Dolayısıyla şu anda elimizde negatif öz kaynağı sahip bir grubumuz var" ifadelerini kullandı.

"İHALE BEDELİNİN TAMAMI BİLE BANKALARA OLAN BORCU KAPATMIYOR"

Naksan grubunda bulunan şirketlerin ihale bedellerinin bile bankalara olan borçlarını kapatmadığını belirten TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, "An itibariyle grubumuz da 3 bin 575 kişi çalışıyor. Bu grubun 30/06/2020 tarihi itibariyle cirosu 995 milyon TL. Bankalara olan ve piyasaya olan borç yükü ve faiz yükü münasebetiyle bu şirketin net kar elde etme şansı yok. Biz Naksan plastiği Ekim 2020 tarihi itibari ile İnşallah ihalesini yapacağız. Yerli-yabancı birçok grup bu şirketimizde ilgileniyor. Ama şunu net olarak ifade etmek istiyorum. Naksan plastiği biz 1.2 milyon TL muhammen bedel ile satışa çıkartacağız ancak şirketin bankalara olan borcu yaklaşık 400 milyon dolar. Yani ihale bedelinin tamamı bile bankalara olan borcunu dahi kapatmıyor" dedi.

"433 MİLYON EURO KREDİYİ ÇEK CUMHURİYETİ'NDEN BİR BAKAN YEDİ"

Naksan grubundan bir şirketin Eximbank üzerinden 433 milyon euro kredi çekerek Çek Cumhuriyeti'ndeki bir bakan tarafından harcandığını söyleyen TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, "Eximbank'tan 433 milyon euro kredi kullanmak suretiyle borçlanma yapılmış. Ama bugün kredi çeken o şirketin değeri kredi borcunun çok çok altında. Hatta bu kredi Çek Cumhuriyeti'ndeki bir bakana yedirildi, bu krediyi Çek Cumhuriyeti'ndeki bir bakan yedi. Yani anapara olarak 7.2 milyar TL bankalara borcu olan bir gruptan bahsediyoruz" diye konuştu.

FETÖ nedeniyle kayyum atanan Naksan grubu, borcundan daha ucuza satışa çıkarıldı
FETÖ nedeniyle kayyum atanan Naksan grubu, borcundan daha ucuza satışa çıkarıldı
FETÖ nedeniyle kayyum atanan Naksan grubu, borcundan daha ucuza satışa çıkarıldı
FETÖ nedeniyle kayyum atanan Naksan grubu, borcundan daha ucuza satışa çıkarıldı
FETÖ nedeniyle kayyum atanan Naksan grubu, borcundan daha ucuza satışa çıkarıldı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / AHMET DEMİR

Haber Yorumları (70)
TMSF: Adaletlilerse önce çalışanların tazminatlarını odesinler ben o firmada çalışmamış biri olarak yorum yapıyorum umarım adları kadar adaletli olurlar ama sanmıyorum fetonun ne mal olduğunu 15 yil sonra anladılar umarım işçilerin haklarını emeklerini anlamak bukadar uzun surmez
YUSUF ŞAHANOĞLU: SEVGİLİ ARKADAŞLAR LÜTFEN AKLI SELİM BİRİ VARSA ÖNCÜLÜK YAPSIN BEN İLK DESTEK VEREN OLACAGIM SESİMİZİ MECLİSE KADAR DUYURMALIYIZ TEKRAR TEKRAR ŞİRKET HAKKINDA KAYYUM KARAR VERMEDEN KARARA BAGLAMADAN YUTUP İNSTEGRAM TWETTER GİBİ UYGULAMALARLA SESİMİZİ DUYURALIM LÜTFEN SESSİZ KALMAYALIMHEPİMİZİN EMEGİ ALIN TERİ VAR
YUSUF ŞAHANOĞLU: Arkadaşlar devletin adalet diye görev başına getirdiği kayyumlar maalesef illegal işler yapıyor adularya enerji aş şuan aktif çalışıyor madem şirket satılacak neden bu şirket hala 20 kişiyle aktif çalışmakta neden bu şirkette zamanında çalışmış insanların hakları ödemiyor kayyum arada bir gidiyorum ve her gittiğimde çalışan yok herkes akşama kadar oturup çay içiyorlar işlemeyen bir şirketin müdürü iş olmazsa yöneticileri iş olmazsa aylak aylak oturur ve bu kişiler 20bin 30 bin 40 bin maaş alıyorlar yazık günah 4 yılda 50bin 50bin tazminatlar ödenseydi her ay için 4 yılda inanın şirketin davalı işci alacakları ödenirdi
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: FETÖ nedeniyle kayyum atanan Naksan grubu, borcundan daha ucuza satışa çıkarıldı - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.10.2020 17:28:21. #1.14#
title