Beyrut'taki Saldırıda Ölü Sayısı 8'e Çıktı

Beyrut'taki Saldırıda Ölü Sayısı 8'e Çıktı

Lübnan'ın Başkenti Beyrut'un Doğusunda Hristiyanlar'ın Yaşadığı Bir Bölgede Düzenlenen Bombalı Saldırıda, Suriye Karşıtı Koalisyon Hükümetinin Üyelerinden Hristiyan Bir Milletvekilinin Aralarında Bulunduğu 8 Kişi Öldü.

Beyrut'taki Saldırıda Ölü Sayısı 8'e Çıktı

Lübnan'ın başkenti Beyrut'un doğusunda Hristiyanlar'ın yaşadığı bir bölgede düzenlenen bombalı saldırıda, Suriye karşıtı koalisyon hükümetinin üyelerinden Hristiyan bir milletvekilinin aralarında bulunduğu 8 kişi öldü.

Lübnan'da meclisin devlet başkanlığı seçiminden yaklaşık 1 hafta önce Beyrut'taki kalabalık ticaret ve yerleşim bölgesi Sin El Fil'de düzenlenen saldırıda, güvenlik kaynaklarının açıklamalarına göre, Hristiyan milletvekili Antoine Ganib'in (64) aralarında bulunduğu 8 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.

Bombalı saldırıda, bölgede bulunan çok sayıda bina ve araçta hasar meydana geldiği haber verildi. Ganib'in partisinin sahibi olduğu Lübnan'ın Sesi Radyosu, milletvekilinin öldüğünü doğrularken, diğer ölenlerin kimlikleri konusunda bir açıklama yapılmadı.

İç savaştan (1975-1990) bu yanaki en sıkıntılı siyasal süreci yaşadığına dikkat çekilen Lübnan'da, ABD'nin desteklediği başbakan Fuad Sinyora liderliğindeki hükümetin, İran ve Suriye'nin desteklediği muhalefetteki Hizbullah ile iktidar mücadelesinin yarattığı gerilimin yüksek olduğu yorumları yapılıyor.

Ganib, 2005'te eski başbakan Refik Hariri'nin suikaste uğramasından bu yana öldürülen önde gelen Suriye karşıtı 8. milletvekili oldu.

Son 2.5 yılda bir dizi bombalı saldırının düzenlendiği Beyrut'ta çoğunlukla Suriye karşıtı siyasal isimler hedef alındı.

En son haziran ayında Suriye karşıtı milletvekili Velid Eydo ile birlikte 9 kişi düzenlenen bombalı saldırıda ölmüştü.

Hariri'nin 2005 yılı şubat ayında düzenlenen bombalı saldırıda 22 kişiyle birlikte öldürülmesiyle ilgili suçlanan Suriye, hakkındaki iddiaları reddediyor.

Bugünkü saldırıda ölen Ganib'in müttefikleri de saldırıyla ilgili Şam'ı suçlarken, Suriye yönetimi saldırıyı kınadı.

Hükümet yandaşları, Suriye'nin, hükümet koalisyonundaki milletvekillerini öldürerek, Sinyora'nın parlamentodaki az farkla çoğunluğunu sona erdirmeye çalıştığını ileri sürüyor.

Beyrut'taki saldırı ABD tarafından da şiddetle kınandı.

Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, Beyrut'ta son yıllardaki, ''Suriye'nin, Lübnan'ın içişlerine karışmasını sona erdirmeye çalışan kişilerin'' öldürülmesinin bir örneğinin daha yaşandığını söyledi.

Bu arada 25 Eylül'de yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinden 6 gün önce düzenlenen saldırının, ülkedeki kargaşa ortamını derinleştirmesinden endişe ediliyor.

Devlet başkanlığı konusundaki bölünmenin, ülkeyi iç savaş dönemine götüren süreci hatırlatan, iki rakip hükümet oluşturmasından endişe ediliyor.

Kaynak: AA