Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Sınavına Rekor Başvuru

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Sınavına Rekor Başvuru

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu'nda (BESYO) gerçekleştirilen özel yetenek sınavına yapılan başvuru sayısı rekor kırdı.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Sınavına Rekor Başvuru

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu'nda (BESYO) gerçekleştirilen özel yetenek sınavına yapılan başvuru sayısı rekor kırdı.

Üniversitede 6 - 9 Ağustos 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen ve katılımın fazla olduğu BESYO özel yetenek sınavına 179'u bayan 655'i erkek olmak üzere toplam 834 öğrenci başvurdu. Merkezi kampüsteki Çok Amaçlı Spor Salonu'nda düzenlenen sınavda öğrenciler birinci aşamada engel geçişi, çapraz slalom, sağlık topu taşıma, paralel geçiş, sıçrama, minderde öne takla atma ve mekik koşularında zamana karşı kıyasıya bir mücadele verdiler. İlk aşamayı geçen öğrenciler, ikinci aşamada minderde öne takla, engeller üzerinden sıçrama, futbolda slalom, file üzerinden top atıp - tutma, sağlık topu sürme, atlama beygirinin üzerinden geçme ve modifiye mekik koşusu istasyonlarını en az sürede tamamlamaya çalışacak. 834 adayın katıldığı özel yetenek sınavının gerçekleşecek olan ikinci aşaması sonrasında Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne 6'sı milli sporcu, 18'i bayan ve 26'sı erkek olmak üzere 50, bu yıl ilk kez öğrenci almaya hazırlanan Antrenörlük Bölümü'nün normal ve ikinci öğretiminde 40'ar öğrenci öğrenim görme hakkı kazanacak. Rektör Prof. Dr. İrfan Aslan, "Böyle bir sınavın üniversitede yapılması hem ilimiz hem de üniversite açısından çok önemlidir ve ilimize ve üniversitemize önemli katkılar sağlamıştır. Burada öncelikle hocalarımıza ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Büyük fedakarlıkla başarı örneği gösteriyorlar" dedi.

Prof. Dr. İrfan Aslan, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi'nin artık tercih edilen üniversitelerden biri olduğunu ve gelişimini bu hızla devam ettireceğini ifade etti. Prof. Dr. Aslan, şehir dışından gelen 450 öğrencinin konaklama ihtiyacını karşılayan Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine de teşekkür etti.

Sınava alınan adaylarla ilgili tüm bilgilerin ÖSYM ve SGM'den doğrudan alındığını kaydeden Prof. Dr. Aslan, "Otomasyon sistemi ile yapılan seçimler, şeffaf, objektif ve söylentilerden uzak olarak gerçekleşmiştir. Adaylarda sürat, çabukluk, dayanıklılık gibi temel özelliklerin belirlenmesi hedeflendi. Sınavlarda en yetenekli adaylar başarılı görülerek liste oluşturulacaktır. Kesin kayıt yaptırmaya hak kazananların açıklanabilmesi için öğrenci adaylarının bizzat gelmeleri ya da ÖSYM şifrelerini ve aday numaralarını Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'na bildirmeleri gerekmektedir" dedi. - AĞRI