Başbakan Erdoğan, Maden Ocağına İndi

Başbakan Erdoğan, Maden Ocağına İndi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Taşkömürü Ocağına İnerek Kömür Çıkardı.

Başbakan Erdoğan, Maden Ocağına İndi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, taşkömürü ocağına inerek kömür çıkardı.

Erdoğan, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü'ne bağlı ''Uzun Mehmet 1'' kuyusundan maden ocağına indi.

Başbakan Erdoğan'a, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Zonguldak milletvekilleri Polat Türkmen ve Fazlı Erdoğan, Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, Genel Maden-İş Genel Başkanı Ramazan Denizer, Zonguldak Valisi Erdal Ata ve Belediye Başkanı Secaattin Gonca ile Bilal Erdoğan da eşlik etti.

Başbakan Erdoğan, ''Kuyubaşı'' tabir edilen yerde maden işçisi Necdet Çebi tarafından karşılandı.

Başbakan Erdoğan daha sonra ''Payton'' adı verilen raylı sistem aracına bindi ve araç nakliyat şefinin, ''Durmak yok, yola devam'' sözleri ile hareket etti.

Erdoğan, yaklaşık 20 dakika süren yolculuğun ardından deniz seviyesinden 560 metre aşağıda maden işçilerinin ''560 Kodu'' adını verdiği ''358 Kartel 1'' üretim bölümüne geldi.

Erdoğan'a burada TTK Genel Müdürü Rıfat Dağdelen taşkömürü üretimi ile ilgili bilgi verildi.

Maden işçilerine ''kolay gelsin'' dedikten sonra bir süre sohbet eden Başbakan Erdoğan, hal ve hatırlarını sordu.

Erdoğan, daha sonra darbeli kırıcı kullanarak kömür çıkardı.

Erdoğan, basın mensuplarının, neler hissettiği yönündeki sorusu üzerine şunları söyledi:

''Tabii ki ekmek mücadelesi kolay değil, her mücadelenin kendine has özellikleri var. Kendine has, artıları eksileri var, ama sonu ekmek mücadelesi olunca kutlu oluyor. Fakat gördüm ki kömür madenindeki çalışma hepsinden çok daha farklı.

İlk defa bir Başbakan olarak buralara gelmiş olmak ayrıca beni mutlu etti. Temennim odur ki buraları daha modern daha çağdaş daha verimli hale getirmek ve şu anda zarar etmekte olan bu kuruluşlarımızı en azından başabaş noktasına getirmek, kara geçirmek şüphesiz ki hem çalışanlarımızın hem de bizim gayretimiz olacaktır. Ben bu vesile ile tüm işçi kardeşlerimi kutluyor, tebrik ediyorum''

Başbakan Erdoğan, açıklamanın ardından maden işçilerinin kurduğu sofrada, işçilerle Zonguldak yöresine ait ''Cevizli Kömeç'' ve ayrandan oluşan akşam yemeği yedi.

Erdoğan, kömür madenindeki incelemelerini tamamladıktan sonra ''Paytona'' binerek kuyubaşına geldi. Erdoğan, maden işçilerinin alkışları arasında eksi 560 metredeki maden ocağından ayrıldı.