Balıkesirspor-göztepe Maçında Olaylar Çıktı

Balıkesir'de Oynanan Balıkesirspor-göztepe Maçında Olaylar Çıktı.

Balıkesirspor-göztepe Maçında Olaylar Çıktı

Balıkesir'de oynanan Balıkesirspor-Göztepe maçında olaylar çıktı.

Türkiye 3. Futbol Ligi 3. Grup'ta mücadele eden takımların taraftarları arasında maçtan önce başlayan olaylar, maçtan sonra da devam etti. Silah ve bıçak kullanılan taşlı sopalı kavgalarda bazı taraftarlar ile 1 polis yaralanırken, araçların da camları kırıldı. Balıkesir Atatürk Stadı'nda oynanan maçtan önce güvenlik güçlerinin nezaretinde stada getirilen konuk takım taraftarları ile Balıkesirspor taraftarları arasında sözlü sataşmalarla başlayan kavgada, taş yağmuru yaşandı. Bu arada, polise direniş gösteren Göztepeli taraftarlardan bazıları zor kullanılarak etkisiz hale getirildi. Olaylar sırasında 1 adet kuru sıkı gaz tabancası ile 1 ekmek bıçağı ele geçirilirken, bunları kullanan şahısların kim olduğuysa tespit edilemedi. Göztepeli taraftarları taşıyan minibüste yapılan aramalarda içki şişeleri bulundu. Polisin jop kullandığı olaylardan sonra başlayan maçın ikinci yarısının sonlarında gelen rakip takımın golü, havayı daha da gerdi. Sahada iki takımın futbolcuları arasında çıkan tartışma, teknik adamların da karışmasıyla tribünleri daha da gerdi. Maçtan önceki olaylar üzerine müdahalede yetersiz kalan polise, takviye olarak jandarma birlikleri getirildi. Hakeme ve konuk takıma tepki gösteren Balıkesirsporlu taraftarlar, Göztepeli futbolcular aleyhine slogan attı. Vali, milletvekili, belediye başkanı, il jandarma komutanı ile kulüp yöneticileri ve çok sayıda taraftarın izlediği maç, Balıkesirspor'un mağlubiyeti ile bitti. Göztepeli futbolcuların sahadan ayrılışı sırasında tribünleri tahrik edici harekette bulundukları iddiasıyla tribünden sahaya atlayan bir taraftar, polisler tarafından yakalandı. Balıkesirspor taraftarları, kötü futbol karşısında kendi takımlarına ve kulüp yönetimine de tepki gösterdi.

Maçtan sonra da devam eden olaylarda bir grup taraftar, Balıkesirsporlu futbolcuları taşıyan otobüsü tekmelerken, Göztepe taraftarlarına da saldırmak istedi. Geniş güvenlik önlemi alan polis ile taraftarlar arasında cadde ve sokaklarda kovalamaca yaşandı. Panzer ile su sıkılan grup tamamen dağıtıldıktan sonra Göztepe taraftarları, araçlarına bindirilerek geniş güvenlik önlemleri arasında şehir dışına çıkarıldı.

Emniyet yetkilileri, olaylarla ilgili gözaltında tutulan kimsenin bulunmadığını, olaylar sırasında etkisiz hale getirilen bazı taraftarların maçtan sonra salındığını, olaylarla ilgili soruşturma başlatıldığını belirtti. Kamera görüntülerinden tespit edilen şahıslarla ilgili İl Spor Güvenlik Kurulu'nca Kabahatler Kanunu'na göre idari işlem yapılacağı bildirildi.

(YU-KÇ-OK-S)

Kaynak: İHA