Bakan Selçuk: Çocuklarımızın eğitiminden mahrum kalmasına müsaade etmeyiz (2)

Bakan Selçuk: Çocuklarımızın eğitiminden mahrum kalmasına müsaade etmeyiz (2)

08.11.2019 16:02 | Son Güncelleme: 08.11.2019 16:02
Bakan Selçuk: Çocuklarımızın eğitiminden mahrum kalmasına müsaade etmeyiz (2)

'KOLAYLAŞTIRICI KİŞİ' DERSE GİRECEKMilli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıkladığı 'kolaylaştırıcı kişi' uygulamasıyla ilgili çalışmalarda son aşamaya gelindi.

'KOLAYLAŞTIRICI KİŞİ' DERSE GİRECEK

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıkladığı 'kolaylaştırıcı kişi' uygulamasıyla ilgili çalışmalarda son aşamaya gelindi. Önümüzdeki dönemde kamuoyuyla paylaşılacak düzenlemeye göre, kaynaştırma sınıflarında akranlarıyla birlikte eğitim gören ve otizm spektrum bozukluğu olan çocukların derse kolaylaştırıcı kişi ile birlikte girmesine imkan tanınacak. 'Gölge öğretmen' diye de tabir edilen kolaylaştırıcı kişi, otizmli öğrenciye ders sırasında eşlik ederek eğitim sürecine uyum sağlamasında yardımcı olacak. Kolaylaştırıcı kişinin öğretmen olması şartı aranmayacak, otizmli öğrencinin velisi de yardımcı olarak derse katılabilecek. Kimin kolaylaştırıcı kişi olacağı, ailenin önerisi ve okuldaki Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Geliştirme Birimi'nin onayı ile belirlenecek. Söz konusu birim okul müdürü, müdür yardımcısı, rehber öğretmen ve öğrencinin sınıf/branş öğretmeninden oluşacak. Kolaylaştırıcı kişiye Milli Eğitim Bakanlığı tarafından herhangi bir ücret ödenmeyecek.Bakanlık ayrıca önümüzdeki günlerde tanıtımını yapacağı 'Bütünleştirici Eğitim İçin Özel Eğitim Hizmetlerinin Kalitesinin Artırılması Operasyonu' kapsamında, finansman bedeli 6 milyon euro tutarında büyük bir proje başlatacak. Fiziksel kapasite ile birlikte program ve yeterlilik geliştirmeye dönük birçok başlığın bulunduğu projede, en önemli başlıklardan birisini 'Toplumun Bilinçlendirilmesi ve Farkındalığının Artırılması' oluşturuyor. Atılacak bu yeni adımlarla birlikte politika olarak kaynaştırma eğitiminden, bütünleştirme ve kapsayıcı eğitime geçişte önemli bir mesafe alınacak.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Politika

Son Dakika Haberleri

Son dakika... Polonya Savunma Bakanı Blaszczak: "ABD'ye her zamankinden daha yakın olmak zorundayız" - HaberAzerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hacıyev'den Fransa'ya sert tepki - HaberMeclis Depreme Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu toplandı - HaberCHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç: "Ne zamandan beri uluslararası sularda özgürlüğünü yüz yıl önce ilan eden Türkiye Cumhuriyeti gemileri... - HaberTürkiye, belirti göstermeyen korona hastalarının da açıklanmasıyla dünyada günlük vaka sayısında 3'üncü sıraya yükseldi - HaberFransız Senatosu'ndan skandal karar - HaberAli Babacan, Bakan Koca'ya seslendi: Verileri gizleyerek halkın sağlığını tehlikeye atmadınız mı? - HaberSon dakika haber... Koca: "(İBB'nin açıkladığı defin rakamları) Ölüm sebebi Kovid ise Kovid, menenjit ise menenjit yazılıyor. Tanı çok net konmuş oluyor." - HaberSon dakika haber... Milli Güvenlik Kurulu, "İmzalanan ateşkes anlaşmasının hayata geçirilmesiyle Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün sağlanmasının ve Güney Kafkasya'da... - HaberSon dakika haberleri... Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi - HaberSon dakika haberi... Bakan Koca: "Hasta olsun olmasın, testi pozitif olanlar ve bunların temaslılarını HES kodu üzerinden sorgulamak mümkündür." - HaberÇok konuşulacak görüntüler! Selin Ciğerci'nin Tolga Polat ile samimi fotoğrafları ortaya çıktı - MagazinErdoğan'dan Arınç'a bir tepki daha: Türkiye'de hiçbir şey yapılmamış gibi konuşmalarını kabul edemeyiz - Haber
title