Bakan Şahin'den FIFA'nın Davetiyle İlgili Açıklama

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin; FIFA'dan, Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Türkiye Futbol Federasyonu'ndan (Tff) Bir Yetkiliyi, UEFA ve FIFA Yetkililerinin de Katılacağı Bir Toplantıya Daveti ile İlgili Olarak Gelen Yazıyla İlgili Açıklamada Bulundu.

Bakan Şahin'den FIFA'nın Davetiyle İlgili Açıklama

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin; FIFA'dan, Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Türkiye Futbol Federasyonu'ndan (TFF) bir yetkiliyi, UEFA ve FIFA yetkililerinin de katılacağı bir toplantıya daveti ile ilgili olarak gelen yazıyla ilgili açıklamada bulundu.

Ankaraspor Kulübü Başkanı Hilmi Gökçınar'ın Altınpark'ta düzenlenen düğün törenine katılan Bakan Mehmet Ali Şahin, tören öncesi konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, FIFA'dan kendilerine gelen resmi bir yazının olmadığını belirterek, "Ben, bu davetin olduğunu basından öğrendim. Eğer böyle bir davet varsa, bugün aldığım en güzel haber olur. Çünkü ben de 'nasıl bir fırsat yakalar da UEFA ve FIFA yetkililerine Türkiye'de futbol yönetimi ile ilgili gelişmeleri anlatabilirim' diye düşünüyordum. Bunun için güzel bir fırsat olacak. Bu davete bizzat kendim değil, ama bakanlığımdan bir yetkili katılacak" dedi.

Türkiye'de futbol yönetimine ve özerk federasyonlara müdahaleyle ilgili hiçbir olumsuzluğun mevcut olmadığını kaydeden Bakan Şahin, "Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olarak bana verilen yetki çerçevesinde hareket ediyorum ve kaldı ki, bu yetkimi 'siyaset spora müdahale ediyor' denmesin diye kullanmadım. Siyasetin spora karışmadığını, oradaki ilgililere anlatmakta büyük yarar var. Bazı yanlış yönlendirmeler var, tek taraflı yönlendirmeler var. Türkiye'de siyasetin spora karışmadığını anlatarak, oradaki yanlış anlamayı da ortadan kaldıracağız" diye konuştu.

Bakan Şahin, TFF'yi olağanüstü genel kurul toplantısına çağırmak için delegelerin yeterli sayıda imzayı topladıklarını da söyleyerek, "Bazı delegeler imzaları toplamalarına rağmen TFF tarafından gerekli işlemlerin yapılmadığına dair bana başvuruda bulundu ve inceleme yapılmasını istedi. Ben de yetkimi kullanarak, konuyu Başbakanlık Teftiş Kurulu'na ilettim. 2 tane müfettişimiz konuyla ilgili gerekli incelemeyi yapıyor. Konu ile ilgili sonuç geldiğinde gerekli değerlendirmeyi yaparız" ifadelerini kullandı.

(EKO-KÇ-OK-S)

Kaynak: İHA