Bahçesine fidan dikerken 6. yüzyıla ait kilise buldu - Haberler
Haberi Paylaş

Bahçesine fidan dikerken 6. yüzyıla ait kilise buldu

Hatay'ın Arsuz ilçesinde yaşayan emekli Mehmet Keleş, bahçesine portakal ağacı diktiği sırada 6. yüzyıla ait Kutsal Havariler Kilisesi'ni buldu. Bahçesinde yapılan kazı çalışmalarına gönüllü olarak katılan Keleş, tarihe ışık tutmanın mutluluğunu yaşıyor.

Arpaçiftlik Mahallesi'nde 3 çocuk babası Keleş, 2002 yılında satın aldığı 10 dönüm bahçeye portakal ağacı dikmek istedi. Dikim için 2006'da kazdığı bir çukurda mozaiklere denk gelen Keleş, durumu Hatay Müze Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. Ekiplerin birinci derece sit alanı olarak değerlendirdiği bölgede, çeşitli hazırlıkların ardından 2007'de başlatılan kazı çalışmalarına 2015'e kadar ara verildi. 2015'te tekrar başlanan kazılarda bugüne kadar 6. yüzyıla ait Kutsal Havariler Kilisesi, mozaikler, hayvan figürleri, taş mezarlar ve kemik kalıntıları bulundu. Bahçesindeki kazılarda gönüllü olarak çalışan Mehmet Keleş, tarihin gün yüzüne çıkarılmasına verdiği katkının mutluluğunu yaşıyor.

Bahçesine fidan dikerken 6. yüzyıla ait kilise buldu

"YÜZYILLAR SONRA MOZAİKLERE DOKUNMAM HEYECAN VERİYOR"

Keleş, 2002'de satın aldığı arazinin boş olduğunu, burayı portakal bahçesine dönüştürmek istediğini söyledi. Ağaç dikimi için kazdığı alanda mozaiklere denk geldiğini anlatan Keleş, durumu ilgililere bildirdiğini ve bölgede 2007 yılında il kazıların yapıldığını ifade etti.

Kazıların, 2015 yılında yeniden başlandığını belirten Keleş, şöyle konuştu:

"Kazıya halen devam ediliyor. Bulduğumda çok şaşkınlık hissettim. İçimde ayrı bir mutluluk var. Turistlerin gezebileceği, gelecek nesillere bir hazine buldum. Yüzyıllar sonra mozaiklere dokunmam heyecan veriyor. Kazı çalışmasında gönüllü olarak çalışıyorum. Hatta hanımım ve çocuklarım da görevlilere yardımcı oluyor. Elimizden geldiği kadar müze müdürlüğüne yardımcı olmaya çalışıyoruz. Yeri geliyor toprağı fırçalama işini, yeri geliyor toprakları dışarı taşıma işlerini üstleniyorum. Burası kültürel bir miras olarak değerlendirildiği için bahçemin gittiğine üzülmüyorum. Daha da genişleyecek onun için mutluyum."

Bahçesine fidan dikerken 6. yüzyıla ait kilise buldu

"KAZILAR TAMAMLANINCA AÇIK HAVA MÜZESİNE DÖNÜŞTÜRÜLECEK"

Hatay Müze Müdürü Ayşe Ersoy da bölgede kazı çalışmalarının sürdüğünü, bulunan yapının 6. yüzyıla ait Kutsal Havariler Kilisesi olduğunu dile getirdi. Kalıntılarla ilgili belgeleme ve 3 boyutlu çizim çalışmaları yapıldığını aktaran Ersoy, "Rhosus Antik Kenti'nin 6. yüzyılına ışık tutacak bu eser, kazı çalışmalarının tamamlanmasıyla açık hava müzesine dönüştürülecek." ifadesini kullandı.

Bahçesine fidan dikerken 6. yüzyıla ait kilise buldu

Bahçesine fidan dikerken 6. yüzyıla ait kilise buldu

Bahçesine fidan dikerken 6. yüzyıla ait kilise buldu

AA / Burak Milli - Son Dakika Haberleri

Mehmet Keleş, Arsuz, Müze, Kültür Sanat, Ekonomi, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (10)
Yahya:Aman dikkatli olun yoksa bizim hükümet orayıda imar açar. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
atarabası osman:millet aç abi, yerleri kazıyolar solcan böcek solcan buluruz diye abi, diskover kanallarında gösteriyolar yakalıyolar fare yiyolar abi Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
IHTIYAR:YALAN OLDULAR EGLENI VE GITTILER, SIMDI HESAP VERIYOLAR LOO Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm 10 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title