Aşkabat: Başbakan Erdoğan Türkmenistan'da

Aşkabat: Başbakan Erdoğan Türkmenistan'da

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenbaşı Saparmurat Niyazov'un Cenaze Törenine Katılmak Üzere Akşam Saatlerinde Türkmenistan'a Gitti.

Aşkabat: Başbakan Erdoğan Türkmenistan'da

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenbaşı Saparmurat Niyazov'un cenaze törenine katılmak üzere akşam saatlerinde Türkmenistan'a gitti.

Beraberinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ve bazı milletvekilleriyle Türkmenistan'ın Başkenti Aşkabat'a gelen Başbakan Erdoğan, burada resmi törenle karşılandı. Karşılama töreninde Türkmenistan Tekstil Bakanı Bakanı Iklimberdi Paramov ve Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi Hakkı Akil hazır bulundu. Karşılamanın ardından bir açıklama yapan Erdoğan, "Her insan şüphesiz ki ölümü tadacaktır. Bulunduğu makamlar da bu kaderi değiştirmiyor. Türkmenistan halkına Allah'tan rahmet diliyorum. Tüm Türkmenistan halkına başsağlığı temennisinde bulunuyorum. Bundan sonraki süreç içerisinde Türkmenlerin birliği, beraberliği, dayanışma içerisindeki geleceğe yürüyüşü inanıyorum ki devam edecektir. Herhangi bir sıkıntıya vesile olmayacaktır. Geleceğe daha güçlü olarak gireceğine inandığım Türkmen halkıyla bu birlik beraberlik devam edecektir ve Türkmen halkıyla elele omuz omuza aydınlık geleceğe yürüyeceğimize inanıyorum" dedi.

Türkmenistan'a daha önceden gelen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de Bağımsızlık Anıtı'nı ziyaret ederek Aşkabat'ı gezdi. Dışişleri Bakanı Gül, daha sonra Büyükelçi Hakkı Akil tarafından Türk heyeti için Aşkabat Büyükelçilik Konutu'nda verilen resepsiyona katıldı.