Ahmet Nur Çebi'den Türk futbolu için köklü değişiklik önerisi: Küme düşme kaldırılsın - Haberler Spor
Haberi Paylaş

Ahmet Nur Çebi'den Türk futbolu için köklü değişiklik önerisi: Küme düşme kaldırılsın

Haberler.com - Haberler | Spor

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Anadolu Ajansı'na açıklamalar yaptı ve siyah-beyazlı kulübün içinde bulunduğu durumu değerlendirdi. Kulüp başkanlarının bulunduğu WhatsApp grubunda eleştirildiğini belirten Çebi, küme düşmenin kaldırılmasını talep etti.

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, sezon geneli, takım performansı, teknik direktör değişiklikleri, altyapı ve transferlerle ilgili Anadolu Ajansı'na konuştu.

Abdullah Avcı, ayrılığın doğru olacağını düşündü ama kararı yönetime bıraktı. Biz de bu kararın doğru olacağını düşündük ve Sergen Hoca'yı göreve çağırdık. Öze dönmek istiyorduk ve camia da bu yönde bize baskı yapıyordu. Bu nedenle Sergen Yalçın'ı seçtik. Doğru yapmışız, yönetim kurulumuzun da başarısıdır. Allah da yardım etti. 13'ten 3'e çıkmak bir başarıdır. Şampiyon olamamak da mutsuzluk kaynağıdır. Abuk subuk puanlar kaybettik, o kayıplar olmasa şu an şampiyonduk.

Sergen Hoca pozitif, sahaya sürekli kazanmak için çıkan, sürekli hücum oynatan ve gol isteyen bir teknik adam. Beşiktaş'ın gençlerine de değer veriyor. Hocamızla aramızda problem yok, ikimiz de aynı şeyleri düşünüyorum. İkimiz de kuracağımız takımda 2-3 yaratıcı yabancı istiyoruz. Almanya'dan gençler istiyoruz. Altyapımızdan gençler istiyoruz. Ancak altyapımızdan çıkartabileceğimiz çok oyuncu yok. Bu bizim için talihsizlik ve altyapıyı da geliştireceğiz. Beşiktaş altyapısında yapabilecek çocuk yoksa, zorla genç oynatamazsınız. Altyapıda 3-5 sene içinde oluşmamış çocukları oluşturacağız. Şu an 3-5 gencimiz var, kalecimiz muhteşem. Altyapı işi uzun vadeli.

Altyapı sadece 'Var' demek için var. Bu ne yazık ki hepimizin hatası. Altyapıdan oyuncu çıkartamıyoruz, sonuç ortada. Bir kararlılık gösterirsek, ona göre genç seçeriz, ona göre eğitiriz ve A Takım'da yer almaları için gayret gösteririz.

Sergen Yalçın, Beşiktaş için 'Tehlike anında camı kırın' şeklinde bir teknik adam olmasın. Sergen Hoca, bir ömrünü Beşiktaş'ta geçirsin. İnşallah sağlığı, sıhhati müsaade eder, başarılı olur ve emekliliğini burada yapar.

Haksız rekabet sağlıksız bir şey. Türk futbolunda uzun süre haksız rekabet vardı. Dört büyüklerin imkanları daha fazla, transferde eli açık davranıyorsunuz ve Anadolu kulüplerinde aynı şartlar yok. Bugüne kadar dört büyükler böyle ilerledi. Artık eskisi gibi paralar olmayınca, kimse fuzuli harcama yapamıyor. Bu ekonomik şartlarda dişe diş bir mücadele olacak. Alanya spor'u tebrik ederim, bu şekilde birçok Anadolu kulübümüz var.

Çok ağlıyor' diyorlar, nasıl ağlamayayım? Nasıl güleyim? Ben ağlamaya devam edeceğim. Eğer siz bir ailesiniz, hem acı günleriniz hem de güzel günleriniz olur. Görevi tamamladığımda bana hak verecekler. Ağlamayan bir başkanları ileride olacak. İşler oturmuş, işler yolunda giderken ağlamayan başkanları olur. Biz ağlamıyoruz aslında, abartıyorlar. Biz durum tespiti yapıyoruz.

Beşiktaş şu an ne durumdaysa, Fenerbahçe ve Galatasaray da aynı konumda. Birbirimizden farkımız yok. Aynı ölçülerde hareket edersek, kulüpleri zarara sokmayız ve eşit şartlarda mücadele ederiz.

Bankalar Birliği'ne diyoruz ki; 'İki yıl bizden para almayın'. Bizden faiz alıyorlar, 450 milyon TL sadece faiz ödemesi var. Gelen gelirler sadece faizi karşılıyor. Şuan gider çok. Bütçeyi 60 milyondan, 30 milyona indirelim ki faiz borcunu ödeyelim. İlerde 10-12 sene sonra borçsuz Beşiktaş yaratalım. Bu olmak zorunda.

Borcun ödemesi tabii ki 10-12 sene yapıyor. 3 milyar borcu yıl bölün bakalım ne kadar yapıyor. Bankalar da haklı, onlardan paraları almışız ve sokakta çarçur ediyoruz, onlar da paralarını istiyor.

Bırakmam Seni kampanyası beklentileri karşılamadı ama umutluyum. Bazıları kampanyanın çok herkese ulaşmadığını söylüyor. Ancak her Beşiktaşlı biliyor, daha ne olacak? Şimdi pazartesiden itibaren iş insanları ile görüşeceğiz. Yönetim olarak 10 milyon TL bağışlama kararı aldık. Bunun 3-4 milyonluk kısmını ben vereceğim.

Eski yönetici Hüseyin Yücel 'Her yönetici 1 milyon Euro versin, borç kapanır' dedi. Ben de kendisini aradım ve 'Madem öyle neden siz vermediniz de burada insanları 6 ay parasız bıraktınız' dedim.

Yıldırım Demirören ve ailesi 3 milyon TL nakit bağış yaptı. Cemil Kazancı sponsorluk dışında bu rakama yakın bir karam bağışladı. Onları da onore etmek istiyorum. Beko ailesi, Aksa gibi zor günde yaramıza olan birçok insan ve kurum var.

Beşiktaş gibi koca çınar yok olursa, Allah göstermesin ama hepimiz çok üzülürüz. Ayın 9'unda TV programı yapacağız. İş insanlarını arayacağız. Tahmin ediyorum bu kampanya bittiğinde hedeflerimize ulaşacağız. Az seviyede başladık ama bağışlar artacak.

Allah izin verirse seneye şampiyon olacağız. Buraya 3-5 milyon euroluk oyuncuları taşıyan uçakları indirmeye gelmedik. Altyapıya daha fazla önem vereceğiz. Bununla ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz.

Fulya ile ilgili 6-7 sene önce dava açılmış ve mahkeme 'Beşiktaş'ın kaybı yoktur' demiş. Bu iş o zaman kapanmış. Sadece 'Del Bosque ve Matteo Ferrari davalarında dernek kayba uğratılmış ve ibra geçersiz sayılabilir' demiş. Hürser Tekinoktay, Bırakmam Seni kampanyasını açıkladığı gün, 'Gidin Fulya davasıyla' ilgilenin diyerek projemizi sabote etmeye çalıştı.

Prensip olarak Burak Yılmaz ile el sıkıştık ve belki bugün bitireceğiz. Burak Yılmaz, Lille'e gitmek istedi, şu an kendisiyle kontrat detayları konuşuluyor. Bittiği zaman kamuoyuyla paylaşacağız.

Bazı futbolcular Türkiye'de yüksek maaş alıyor. Bize bu rakamlar ağır geliyor. Emeklerine saygısızlık yapmıyorum. Demek ki yöneticiler de o gün, öyle takdir etmiş ve anlaşmışlar. Ancak benim ekonomim bunu kaldıramıyor. Kimseyi bilmemem, kendi ekonomik şartlarıma göre harekete ederim.

Yabancı konusunda sosyal medyada cımbızlanmış bir durum var. Yabancı sayısının zaman içerisinde, belirli bir miktarda düşmesi gerektiğini söyledim. Sergen Hoca'nın 'Yarısı tribünde, yarısı sahada' tepkisine de katıldığımı söyledim. Bu çelişki değil. 10 tane oyuncu alma hakkım varsa, neden bir kısmını tribünde ya da kenarda oturtuyorum? Bana bu yönde eleştiri yapanları çoğu troll! Bazıları gerçek, onlara da saygı duyuyorum. Trollere, taraftarlarımız dikkat etsin. Ben onların başkanı ve ağabeyiyim. Ben bir gün öyle, bir gün böyle konuşmam. 10 yabancı olacaksa 10'u oynasın, 8 olacaksa 8'i sahada oynasın. Bana göre 8 yeterli, aşağıya da düşmesin. 8'in altına düşeceğini sanmıyorum. Sanırım 8'in altına düşecek diye bir açıklama yok, tam bilmiyorum. Kararda '8 alabilirsin ama sahada 6 olur' maddesi varsa, bu olmaz, mantıklı değil.

Gökhan Gönül ve Caner Erkin oynamak istiyorsa, ekonomik şartlarımız belli ve devam ederiz. Şartlarımız uymuyorsa, bir başkası daha fazlasını veriyorsa, saygı duymamız lazım.

Sergen Hoca, Atiba Hutchinson'ın kalmasını istiyor. Erdal Torunoğulları yarın ya da öbür gün kendisiyle görüşecek. Umarım el sıkışırlar.

Şu anda tüm transfer haberler i yalan! Benim kadrom dolu, gidecekler olursa, yerlerine adam bakacağız. Eğer gitmiyorlarsa, yerlerine adam alamam.

Transfer politikamızı, mevcut ekonomimize yapacağız. Artı olarak gidenlerin yerine birilerini almak için yapacağız. Gidenler bile daha belli değil. Burak Yılmaz ile bile hala teknik detayları görüşüyoruz. Şampiyonlar Ligi için transferlerimiz bir seviye fark edebilir. Kimse uçuk kaçık şey beklemesin. Araya güçlü santrfor, orta saha ve stoper için elimiz açık olabilir.

Biz keşke ikinci olabilseydik. Trabzonspor'un alacağı ceza ile Avrupa'ya giden bir takım olmayı Beşiktaş arzulayamaz! Beşiktaş çok farklı bir camia. Süleyman Seba, şampiyonluk uçağında başka takım futbolcusu var diye 'Sevinmeyin' diyen bir başkandı. 'Trabzonspor ile geliri paylaşın' demek komik! 'Daha önce ligler oynanmasın, Avrupa'ya biz gidelim, parayı getirelim ve paylaşalım' dedik. Ancak lig oynandı. Şimdi eğer biz Avrupa'ya gidersek, Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceğiz.

Yayıncı kuruluştan henüz ödeme alamadık. Yayıncı kuruluş önümüzdeki seneler için indirim istiyor ve gerekçesi pandemi. Biz de futbolculardan indirim istiyoruz ama 'Bize ne?' diyorlar. UEFA kural koyucu olmasına rağmen bu pandemi döneminde kural koymadı. 'Karşılıklı görüşün' diye bir şey çıkardı. UEFA, futbolcu sendikası olmuş ve bundan rahatsızım. Kulüpler olmazsa, bu futbolcular ne yapacak? Kontratları anladık da bir pandemi başlamışz, dünyada yer yerinden oynamış, insanlar aylarca sokağa çıkamamış. Futbolcular 'Bize ne?' diyor da dönün tribüne bakın, taraftar mı var? UEFA yanlış yaptı, futbolcuları korudu ama kulüpleri düşünmedi.

Galatasaray'da Henry Onyekuru, Fenerbahçe'de Max Kruse, bizde de Victor Ruiz gitti. Pandemi dönemine kadar paralar ödendi. Victor Ruiz'in yerinde olsam 'Pandemi döneminde paramı alamadım, pandemi diye bir şey yoktur, tanımıyorum' deseydi, doğruyu söylemiş olurdu. 4 maç kaldı, gitti. Muhammed Elneny neden gitmedi çocuk? Mart, Nisan, Mayıs ödemesi yapamadık çünkü kasamıza giren para yok! Bağış kampanyasıyla, geçen senenin bonservis ödemelerini yapıyoruz. Adem Ljajic'İn 4,5 milyon euroluk bonservisi duruyor, Kevin N'Koudou'nun 4 milyon euroluk bonservisi duruyor. Restaurantlarda olur ya 'Ben yedim, babam ödesin' durum aynen öyle.

Kendi imkanlarımız, TRT'miz var, A Spor var, birçok spor kanalımız var. Biz yapalım bu işi. Kulüpler birliği olarak bir vakıf kuralım ve bu işi yapalım. TV kanallarının masraflarını verelim, kalan parayla biz geçinelim. Bu rekabeti yaratamazsak, her gelen indirim ister. Neden bunu istiyorlar, çünkü rakipsizler. 50-100 milyon euro koyarız, şirketi kurarız ve gideriz TRT'ye 'Birlikte yapalım' deriz. Onlar masraflarını alır, biz de kalan parayı bölüşürüz. Yayıncı kuruluş rakibi olmadığı için sürekli 'İndirin' diyor. Kulüpler Birliği'nde bu yayın işini gündeme getirdim, yine getireceğim.

Arkadaşlarımla çalışıyorum ve mutluyum. Kimi yönetici 500 bin, kimi 350 bin, kimi 1 milyon verdi. Ben de 3-4 milyon euro verdim. Herkesin Beşiktaş için bir hissiyat var. Neden ben yönetimi yenileyeyim? Eğer biri çıkıp, 'Ben adayım, sen kazayla geldin ve senden daha iyi Beşiktaş'ı yöneteceğim' derse, seçime giderim. Eski yönetimden bazıları sürekli troll hesaplar, sürekli toplantılar... Nedir derdiniz, beni indirmek mi? O zaman neden gittiniz? anlaşılamayan bir kargaşa var. Sanırım şunu diyorlar 'Biz göreve gelmeyeceğiz ama seni de başarılı yaptırmayacağız.' Bekleyin, seçim gelince aday olun.

Kolumu kırdım, Kovid oldum ve dinlenemiyorum. Şimdi 100 milyon TL lazım ve bunu bulmaya çalışacağız. 3-5 gün ve bir hafta çok önemli. Bulacağım her para şu an çok önemli, ben de elimden geleni yapacağım. Maddi ve manevi ne gerekirse yapacağım.

Pandemi döneminde ligin oynanmış bu halinde düşmenin olmasını istemiyorum. Küme düşmeyi kaldıralım. Gerçekten neler yaşandığını ben biliyorum. Pandeminin verdiği darbelerle küme düşen kıymetli şehir takımları var, kalsınlar. Üç takım fazla olsun, beraber oynayalım. Başkanların olduğu WhatsApp grubunda eleştirildim, haklıydılar. Bu sene bitmeden açıklama yaptım, haklıydılar. Ancak Kayseri, Ankara ve Malatya düşmesin.

Ahmet Nur Çebi'den Türk futbolu için köklü değişiklik önerisi: Küme düşme kaldırılsın
Haberler.com - Spor Haberleri
Yorumlar (1)
kartalım:beşiktaşın hoca sorunu yok. sergen hoca ile en az yirmi yıllık sözleşme yapın aynı arsene wenger ve alex ferguson gibi uzun yıllar çalışmalı.
500
title