Afşin Elbistan C ve D'ye 3 Teklif

Afşin Elbistan C ve D'ye 3 Teklif

Afşin Elbistan C ve D Termik Santrallerinin Kömür Tahsisli Olarak Kurulması İçin Açılan İhaleye Üç Firma Teklif Verdi. C Termik Santrali İçin Park Teknik A.ş ile Akfen İnşaat -Akfen Enerji Ortak Girişim Grubu, D Termik Santrali İçin de Yine Akfen İnşaat -Akfen Enerji Ortak Girişim Grubu Teklif Sundu. Mitsubishi İse Teşekkür Mektubu Vererek İhaleden Çekildi.

Afşin Elbistan C ve D'ye 3 Teklif

Afşin Elbistan C ve D Termik Santrallerinin kömür tahsisli olarak kurulması için açılan ihaleye üç firma teklif verdi. C termik santrali için Park Teknik A.Ş ile Afken İnşaat-Akfen Enerji Ortak Girişim Grubu, D termik santrali için de yine Akfen İnşaat-Akfen Enerji Ortak Girişim Grubu teklif sundu. Mitsubishi ise teşekkür mektubu vererek ihaleden çekildi.


Afşin Elbistan C ve D Termik Santrallerinin rödevans ihalesi yapıldı. İhaleye 3 firma katılırken, Mitsubishi ise teşekkür mektubu sunarak ihaleden çekildiğini bildirdi. İhale öncesinde bilgi veren EÜAŞ Genel Müdürü Sefer Bütün, ihale sürecinde firmaların eleştirilerini ve görüşlerini aldıklarını belirterek, 9 Nisan'da bilgilendirme toplantısı yaptıklarını söyledi. Bütün, bazı firmaların ihale sürecinin uzatılmasını istediklerini, ancak süre uzatılmasına gerek olmadığı dile getirdi.

-C TERMİK SANTRALİ İÇİN İKİ TEKLİF-

C termik santrali için Park Teknik A.Ş ve Akken İnşaat-Akfen Enerji Ortak Girişim Grubu teklif verdi. Park Teknik A.Ş santralin kurulu gücünün bin 200 olacağı garantisini verdi. 5 yıl inşaatı sürecek olan termik santralinde Park A.Ş. altıncı yıldan itibaren yıllık brüt 6 milyar 832 milyon 30 bin kilovat saat elektrik üreteceğini taahhüt etti. Teklife göre şirket rödovans olarak da altıncı yıl ile onuncu yılları arasında 1.47 kilovat/cent, onbirinci onbeşinci yılları arasında 1.56 kilovat/cent, onaltıncı yirminci yılları arasında 1.47 kilovat/cent, yirmibirinci otuzuncu yılları arasında ise 2 cent ödeyecek. Park Teknik, yılda 7 milyar 594 bin 920 bin kilovat saat elektrik üretecek. Birim fiyatı olarak da ilk beş yıl 14.70 cent, altıncı yıl ile onbirinci yıllar arasında 15.60, onikinci ve onbeşinci yıllar arasında da 14.70 cent istedi.


C Santrali için teklif veren bir diğer firma olan Afken İnşaat-Akfen Enerji Ortak Girişim Grubu ise yılda asgari 6 milyar 832 bin 801 kilovat saat enerji üretecek. Rödovans için ise altıncı-onuncu yılları arasında 1.60 cent, onbirinci onbeşinci yılları arasında 1.70 cent, onaltıncı yirmibirinci yılları arasında 1.80 cent, yirmiikinci ve otuzuncu yılları arasında ise 2 cent teklif etti. Ayrıca Afken inşaat-Akfen Enerji Ortak Girişim Grubu yılda 7 milyar 594 bin 920 bin kilovat saat elektrik üreteceğini taahhüt etti. Birim fiyatı olarak ilk beş yıl 16 cent, altıncı yıl ile onuncu yıl arasında 17 cent, onbirinci ve onbeşinci yılları arasında 18 cent teklif etti.


D Termik Santrali için ise sadece Akfen İnşaat-Akfen Enerji Ortak Girişim Grubu teklif verdi. Akfen İnşaat-Akfen Enerji Ortak Girişim Grubu asgari 6 milyar 832 milyon 801 bin kilovat saat elektrik üreteceğini taahhüt etti. Rödovans için ise altıncı ile onuncu yılları arasında 1.70 cent, onbirinci onbeşinci yılları arasında 1.80 cent, onaltıncı yirminci yılları arasında 1.90 cent, yirmibirinci otuzuncu yılları arasında ise 2 centlik teklif sundu. Yıllık enerji üretimde ise 7 milyar 594 milyon 920 bin kilovat saat elektrik üreteceğini garanti etti. Birim fiyatı olarak da ilk beş yıl 17 cent, altıncı onuncu yılları arasında 18 cent, onbirinci onbeşinci yılları arasında 19 cent teklif etti.


İhalenin ardından basının sorularını yanıtlayan EÜAŞ Genel Müdürü Sefer Bütün, değerlendirmeyi hızlı yapacaklarını, yeterince zaman kaybedildiğini söyledi. Bir gazetecinin "D santraline tek teklif geldi. Bu rekabete uygun mu" sorusuna Bütün, "Komisyon inceleyecek. Komisyonun öncesinde yorum yapmıyorum. Fiyatlar ve piyasa belli. Değerlere uygunsa ihale sonuçlanır" yanıtını verdi.(ANKA)


(HLY/NB/ZG)