ABD'nin Terör Raporunda Türkiye

ABD'nin Terör Raporunda Türkiye

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Yıllık Terörizm Raporunda, ABD Başkanı George W. Bush'un, 5 Kasım'da Beyaz Saray'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Buluşmasında, Kuzey Irak'taki PKK Hedefleriyle Mücadelede 'Zamanlı ve Üzerinde Eyleme Geçilebilir İstihbarat' Sağlama Sözü Verdiği Bildirildi.

ABD'nin Terör Raporunda Türkiye

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yıllık terörizm raporunda, ABD Başkanı George W. Bush'un, 5 Kasım'da Beyaz Saray'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile buluşmasında, kuzey Irak'taki PKK hedefleriyle mücadelede ''zamanlı ve üzerinde eyleme geçilebilir istihbarat'' sağlama sözü verdiği bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 2007 terörizm ülke raporunun Türkiye bölümünde, Kongra-Gel olarak da bilinen PKK'nın, ''ayrılıkçı'' gündem taşıdığı ve kuzey Irak'taki üslerden eyleme geçerek özellikle Türk güvenlik güçlerini hedef aldığı belirtildi.

Raporda, Türkiye'de 40 yıldan fazla bir zamandır yerel ve uluslararası terörist grupların, Türk ve yabancıları, zaman zaman da Amerikan hükümeti yetkililerini hedef aldıkları kaydedildi.

Raporda PKK'nın, Türkiye'nin güneydoğusunda bağımsız bir Kürt devleti kurma amacını taşıdığı ancak son yıllarda ''Türk devleti içinde kültürel ve dil hakları teminat altına alınmış bir özerklikten'' daha sıklıkla bahsetmeye başladığı ifade edildi. PKK'yı kuran ve halen hapiste bulunan Abdullah Öcalan'ın, örgütün ''sembolik lideri'' olmayı sürdürdüğü ve toplam PKK'lı sayısının 4 bin ila 5 bin arasında olduğu, bunların 3 bin-3 bin 500'ünün kuzey Irak'ta bulunduğu belirtildi.

Kaynak: AA