ABD Diplomatı: "Bu Tür Söylemler Yardımcı Olmuyor"

ABD Diplomatı: "Bu Tür Söylemler Yardımcı Olmuyor"

ABD Diplomatı, Kürt Lider Mesud Barzani'nin Açıklamaları ve Bunlara Türkiye'de Gösterilen Tepkiler ile İlgili Olarak "Türkiye ile Irak'ın, Ortak Birçok Kritik Sorunları Var ve Bu Tür Söylemlerden Uzaklaşarak PKK Terörizmi Dahil Olmak Üzere, İki Ülkenin Paylaştığı Sorunlara Yönelik Pratik Çözümlere Doğru İlerlemek İyi Olur" Şeklinde Konuştu.

ABD Diplomatı:

Kuzey Irak'taki Kürt Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani'nin açıklamaları ve bunlara Türkiye'de gösterilen tepkiler Ankara'daki diplomatik çevrelerde yankı buldu. Bir ABD diplomatı, "Bu tür söylemler yardımcı olmuyor" dedi.

ABD diplomatı, Türkiye ile Irak arasındaki ilişki önemli bir ilişki olduğunu, Türkiye'nin Irak'a çok yardımcı olduğunu ve bu ülkedeki yeniden yapılanma çabalarında çok büyük bir fark yaptığını söyledi. Diplomat şöyle devam etti:

"Türkiye'nin ile Irak'ın, ortak birçok kritik sorunları var ve bu tür söylemlerden uzaklaşarak PKK terörizmi dahil olmak üzere, iki ülkenin paylaştığı sorunlara yönelik pratik çözümlere doğru ilerlemek, iyi olur."

ABD İKİ ÜLKENİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ DESTEKLİYOR

ABD diplomatı, ABD'nin, Türkiye'nin ve Irak'ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemeyi sürdürdüğünü de sözlerine ekledi.

Mesut Barzani'nin "Türkiye Kerkük'e karışırsa biz Diyarbakır'a karışız" yolundaki sözleri Türkiye'de büyük bir tepki yarattı.(ANKA)

Kaynak: ANKA