ABD'de Araştırma: "Seçimlerde Karizması Önemli"

ABD'de Araştırma: "Seçimlerde Karizması Önemli"

ABD'de Yapılan Bir Araştırma, Seçimlere Aday Bir Kişinin Görünümü ve Karizmasının, Bu Kişinin Söylediklerinden Daha Önemli Olduğunu Ortaya Koydu.

ABD'de Araştırma:

ABD'de yapılan bir araştırma, seçimlere aday bir kişinin görünümü ve karizmasının, bu kişinin söylediklerinden daha önemli olduğunu ortaya koydu.

Darmouth College'den Daniel Benjamin ve Chicago Üniversitesi'nden Jesse Shapiro, 264 katılımcıya önce 1988-2002 döneminde eyalet valiliği seçimlerindeki 58 tartışmanın 10 saniyelik sessiz görüntülerini izletti.

Seçmenlerin sessiz görüntüleri izleyerek seçimi kimin kazanacağını doğru tahmin edip edemeyeceklerini anlamak amacıyla yapılan araştırmanın daha gerçekçi olabilmesi için katılımcıların tanıdığı adayların görüntüleri gösterilmedi.

Irk ve cinsiyet ayrımcılığını ortadan kaldırmak amacıyla da katılımcılara iki erkek beyaz aday arasındaki tartışmalar izletildi.

Daha sonra aynı görüntüler sesli olarak seyrettirildiğinde katılımcıların adayın siyasi görüşünü daha iyi anladığı ancak seçim sonucuyla ilgili tahminlerinin yanlış çıktığı görüldü.