Haberler

Yargıtay, emekli maaşından kredi kesintisi yapan bankaları haklı buldu

Güncelleme:

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, emekli maaşından kredi ödemesi yapılmasına itiraz eden müşterilerin, kesintiyi durduran bankadan önceki tahsilatları isteyemeyeceği yönünde bir karar verdi.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, kredi borcunu emekli maaşı ile ödemeyi taahhüt eden emeklileri ilgilendiren emsal bir karara imza attı. Kurul, "emekli maaşından belli bir süre kredi ödemesi yapılmasından sonra bu kesintiye itiraz eden müşteri, kesintiyi durduran bankadan önceki tahsilatları isteyemez" dedi.

BANKA MAAŞ HESABINA BLOKE KOYDU

İçtihat Bülteni'nden edinilen bilgiye göre, davacılar vekili; emekli maaş hesabının bulunduğu davalı bankadan kredi kullandığını, bankanın maaş hesabına bloke koyarak para tahsil ettiğini, promosyon vb. haklarından istifade ettirmediğini, kesintiler nedeniyle geçinemez hale geldiğini ileri sürerek hesap üzerindeki blokenin kaldırılmasını, kesintilerin durdurulmasını ve ayrıca dava tarihine kadar hesaptan kesilen tutarların davalıdan tahsiline karar verilmesini talep etti. Davalı vekili; davanın reddini savundu.

İLK DERECE MAHKEMESİ DAVAYI REDDETTİ

İlk Derece Mahkemesi, davacının kullandığı kredinin teminatı olarak emekli maaşından kesinti yapılmasına muvafakat ettiği ve bu yönde virman talimatı verdiği, sözleşmedeki bu hükmün haksız şart teşkil etmeyeceği, taksitlerin maaşından ödenmesini ihtirazi kayıtsız kabul edip sonrasında iadesini talep etmenin dürüstlük kuralı ile uyuşmayacağı gerekçesiyle davanın reddine karar verdi. İlk Derece Mahkemesinin kararına karşı süresi içinde davacı vekili istinaf başvurusunda bulundu.

MAAŞTAKİ BLOKENİN KALDIRILMASI KARARI

Bölge Adliye Mahkemesi, davacı vekilinin istinaf başvurusunun kabulüne, İlk Derece Mahkemesi kararını kaldırılarak yeniden esas hakkında hüküm kurulmak suretiyle davanın kabulüne, maaş hesabı üzerindeki blokenin kaldırılmasına karar verdi. Bölge Adliye Mahkemesinin kararına karşı süresi içinde davalı vekili temyiz isteminde bulundu.

3. HUKUK DAİRESİ KARARI BOZDU

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, Bölge Adliye Mahkemesinin kararını bozarak bozma ilamında şu ifadelere yer verdi:

"İlk derece mahkemesince davanın reddine yönelik verilen karar usul ve yasaya, Dairemizin yerleşmiş uygulamalarına uygun olup, bir isabetsizlik bulunmadığından, bölge adliye mahkemesince yanılgılı değerlendirme ile yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirir"

Bölge Adliye Mahkemesi, önceki gerekçe tekrar edilmek suretiyle direnme kararı verdi. Bunun üzerine direnme kararına karşı süresi içinde davalı vekili temyiz isteminde bulundu. Böylelikle dosya, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu gündemine taşındı.

"KESİNTİYE İTİRAZ EDEN EMEKLİ BANKADAN ÖNCEKİ TAHSİLATLARI İSTEYEMEZ"

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, temyiz incelemesi neticesinde bölge adliye mahkemesinin kararını bozdu. Bozma ilamında ise şu ifadeler yer verdi:

"Emekli maaşından başka bir gelirinin olmadığı yönündeki genel kabulden dolayı zayıf tarafı daha da zayıf hale getirmeme saiki ile korunan tüketicinin, kendi iradesi ile imzaladığı kredi sözleşmesi çerçevesinde kavuştuğu ve sosyo-ekonomik ihtiyaçları doğrultusunda harcadığı meblağı yine emekli maaşı ile ödemek zorunda olduğunu bilebilecek durumdayken, çekeceği kredinin ödeneceği ihtimalini banka gözünde kuvvetlendirir şekilde emekli maaşını mal varlığının bir parçası olarak gösterdiği, bu inançla hareket eden bankanın davacıya birden çok kez kredi tahsis ettiği, davacının başka bir yolla taksit ödemesinde bulunmadığı, en başından beri ödeme yöntemi olarak tercih ettiği virman usulüyle kredi taksitlerinin her ay düzenli tahsil edilmesine itiraz etmediği ve dava açmakla davacının bu yöndeki iradesinin ortadan kalktığını gören banka tarafından bu usulle yapılan tahsilata son verildiği gözetildiğinde söz konusu kesintilerin hukuka aykırı olduğu iddiasıyla iptalinin ve bu talebin kabulüyle bağlantılı olarak da kesilen bedellerin iadesinin istenmesi hakkın kötüye kullanılması teşkil eder ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 2'nci maddesi gereğince iyi niyetle uyuşmadığından hukuk düzeni tarafından korunmamalıdır."

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3.Sayfa

Yargıtay Banka Yargı Hukuk 3.Sayfa Ekonomi Güncel Haberler

MGK sonrası 7 maddelik bildiri: Irak ve Suriye'de terör örgütleri tüm unsurlarıyla bertaraf edilecek

MGK sonrası 7 maddelik bildiri: Irak ve Suriye'de terör örgütleri tüm unsurlarıyla bertaraf edilecek

Olcay Kılavuz Bahçeli'nin danışmanlık görevinden alındı

Olcay Kılavuz Bahçeli'nin danışmanlık görevinden alındı

'7 çocuğum aç' deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

"7 çocuğum aç" deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

Ali Koç'tan Aziz Yıldırım'a tarihi çağrı: Televizyonda, yüz yüze konuşalım

Ali Koç'tan Aziz Yıldırım'a tarihi çağrı: Televizyonda, yüz yüze konuşalım

500

Yorumlar (6)

Güray Dilli :

Ne ala memleket ! Emekli maaşına taahhüt ver , birkaç kredi kartı al , güzelce harcama yap ,ödemeye gelince kıvır , üstüne iade iste. Olur , görürsem söylerim..

27
12
yanıtYanıtla
Metehan Eryilmaz:

Emekliye düzgün maaş verseler de borcunu ödeyebilse.

yanıt24
yanıt9
Narter Nart:

yahudilerin tefecilik yapmak için ortaçağda buldukları bankacılığa tamamiyle karşıyım...Ekonomi bankalar olmadan da yürütülebilir tassaruflar yatırıma dönüştürülebilir. Borsaya ve sanal paraya da karşıyım. Bunlar yahudi icadı ve toplumları sömürmek amacıyla kullanılmaktadır. Şimdi oldu mu!

22
6
yanıtYanıtla
Narter Nart:

yahudilerin tefecilik yapmak için ortaçağda buldukları bankacılığa tamamiyle karşıyım...Ekonomi bankalar olmadan da yürütülebilir tassaruflar yatırıma dönüştürülebilir. Borsaya ve sanal paraya da karşıyım. Bunlar yahudi icadı ve toplumları sömürmek amacıyla kullanılmaktadır. Bir dünya ve dünyalı sloganı: yahudi yok huzur var...

4
4
yanıtYanıtla
Veli Yücel:

maaştaki bloke saçmalık ama abi ben ödediğim taksitleride geri istiyorum ne demek.

6
1
yanıtYanıtla
TC Abdullah Güneş:

benimde 7 sene önceden dosyam vardı. promosyon alalım dıye sıcakta sıra bekledik. daha önceki bankaya bin liraya yakın borç ödedik fos çıktı. yapı kredi 2022yazından berî 7 bin lira promosyona bloke koydu. millet 12 bin promısyon alcam diye bankalara gidiyo ben karşıdan bakıyom. millet vekılleri kendi işlerine gelen kanun olsa çıkarırlar. avukata sordum kanunda bütün emekli gelirlrıne bloke konamaz diye acık bi hüküm olmadığından bankalar işine geldiği gibi algılıyorlar dedi. ben bankacıya köyden para yollasa Abi'm dedim. onada el konur dıyo. emekli maaşın haricî her şeye el konur dedi. benım gibi bı sürü insan var ama ses veren yok

1
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title