Yunanistan Resepsiyonuna Milli Maç Damgasını Vurdu

Yunanistan Resepsiyonuna Milli Maç Damgasını Vurdu

Ankara'da Düzenlenen Yunan Ulusal Günü Resepsiyonuna, Hafta Sonu Oynanan Yunanistan-türkiye Maçı Damgasını Vurdu. Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi, Resepsiyona Gelen Dışişleri Bakanı Gül ve İçişleri Bakanı Aksu'yu Galibiyetten Ötürü Kutladı.

Yunanistan Resepsiyonuna Milli Maç Damgasını Vurdu

Ankara'da düzenlenen Yunan Ulusal Günü resepsiyonuna, hafta sonu oynanan Yunanistan-Türkiye maçı damgasını vurdu. Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi, resepsiyona gelen Dışişleri Bakanı Gül ve İçişleri Bakanı Aksu'yu galibiyetten ötürü tebrik etti.

Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi George Yennimatas, resepsiyona katılan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü dışarıda karşıladı. Resepsiyon salonuna birlikte geçen Gül ve Yennimatas, ilk olarak Yunanistan-Türkiye maçı hakkında konuştu. Yunan Büyükelçisinin maçta alınan 4-1'lik galibiyet dolayısıyla kendilerini tebrik ettiğini belirten Gül, "Bazen biz kazanırız bazen onlar" dedi. Gül, karşılaşma sırasında, Yunan taraftarların çıkardığı olayların hatırlatılması üzerine de fanatiklerin her yerde olduğunu söyleyerek karşılaşma sonunda bazı Yunan taraftarların da Türk Milli Takımı'nı alkışladığını belirtti.

Ulusal Günleri nedeniyle Yunanistan'ı tebrik etmeye geldiklerini ifade eden Gül, Türkiye ve Yunanistan'ın ekonomik, siyasi ve diğer pek çok alanda işbirliği yapan iki komşu ülke olduğunu vurguladı.

Daha önce yapılması planlanan Yunanistan gezisini ertelemek zorunda kaldığını da hatırlatan Gül, bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın bu ülkeye gittiğini, Yunanistan Genelkurmay Başkanı'nın da Türkiye'yi ziyaret ettiğini anımsattı. "Komşular arasında bu tür ziyaretler tabi ki önemli" diyen Gül, Yunanistan ziyaretinin daha uzun olmasını istediklerini ifade etti.

İstanbul'da düzenlenmesi düşünülen genişletilmiş Irak toplantısının Nisan'ın ilk haftalarında yapılmasının planlandığını söyledi. Toplantının İstanbul'da yapılması konusunda genel bir fikir birliği bulunduğunu belirten Gül, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin ise, söz konusu toplantının Bağdat'ta yapılması halinde kendisinin de toplantıya ilk gidenler arasında olacağını söylediğini aktardı.

Gül, Türkiye ile Yunanistan arasında geçen yıl yaşanan F16 kazası ve Başbakan Erdoğan'ın "Sayın Öcalan" demesi gerekçesiyle inceleme başlatılmasıyla ilgili soruları ise "Burada resepsiyondayız. Tatlı şeylerden bahsetmek lazım" diyerek yanıtsız bıraktı.

Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Yennimatas de hafta sonu oynanan karşılaşmanın ikinci yarısını izlediğini ve Türk Milli Takımı'nın gerçekten iyi futbol oynadığını söyledi. Yunan Büyükelçi, resepsiyona katılan İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu'nun da yanına giderek, alınan galibiyet dolayısıyla tebriklerini iletti. Yunan Büyükelçi'ye teşekkür eden Aksu, kendisinin de Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim'i kutladığını söyledi. Aksu, çarşamba günü oynanacak Norveç maçından da aynı şekilde galibiyet beklediklerini belirtti. (ANKA)