Haberler

Dünya Down Sendromu Günü Farkındalık Etkinliği ETÜ'de Düzenlendi

Güncelleme:

Erzurum Teknik Üniversitesi'nde (ETÜ) 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü Paneli düzenlendi.

Erzurum Teknik Üniversitesi'nde (ETÜ) 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü Paneli düzenlendi.

Down Sendromlu bireylere yönelik farkındalığın artırılması amacıyla ETÜ Yaşam Merkezinde düzenlenen etkinliğe ETÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, Genel Sekreter Doç. Dr. Tuba Yetim, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Elanur Yılmaz Karabulutlu, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Fatih Yetim ile çok sayıda akademik personel ve öğrenci katıldı.

Moderatörlüğünü Sağlık Bilimleri Fakültesinden Dr. Öğretim Üyesi Nurgül Karakurt'un yaptığı panelin açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan ETÜ Rektörü Bülent Çakmak, Down Sendromlu bireylerin toplumdaki yerini ve önemini vurgulayarak: "Down sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, aksine bir ayrıcalıktır. Bildiğiniz gibi sıradan bir insan vücudunda 46 kromozom bulunuyorken Down Sendromlu insanlarda ise kromozom sayısı 47. Bu durum onları bir adım öne geçiriyor. Toplumda Down Sendromlu bireyler genel olarak engelli gibi görülse de sadece özel gereksinimleri var ve bizden pek çok noktada daha öndeler. Bu nedenle bizler onların farkına vararak onları toplumsal süreçlere dahil etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle böylesine anlamlı bir günde panelimizin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Rektör Çakmak'ın ardından kürsüye çıkan Dr. Öğretim Üyesi Nurgül Karakurt Down Sendromlu bir bireyin ebeveyni olmanın bir ayrıcalık olduğunu belirterek yaşadığı tecrübeleri dinleyicilere aktardı.

Daha sonra Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Öğretim Elemanı Arş. Gör. Mehmet Işık, down sendromlu çocukların özel öğretmeni olmanın nasıl bir duygu olduğunu dile getirerek, özel gereksinimli bireylerin topluma kazandırılması için hangi eğitim süreçlerinden geçmesi gerektiğini ve kazanması gereken becerileri anlattı.

Özel Sporcular Milli Takım Antrönörü İsmail Güler down sendromlu çocuklar için beden eğitiminin çok önemli bir yer tuttuğunun altını çizerek, kararlılıkla ve doğru tekniklerle antrenman yaptırıldığında özel gereksinimli çocukların engel tanımadan çok büyük başarılar kazanabileceğini belirtti.

Son olarak down sendromlu çocuklara fırsat verildiğinde her alanda kendilerini gösterebileceğini söyleyen Palandöken Özel Eğitim Okulu Müdürü Hacer Türk ise, Mutlu Kafede çalışan çocukların sevgi ve ilgiyle el sanatlarından gastronomiye kadar birçok farklı alanda son derece güzel ürünler çıkartabildiğini ifade etti.

Panel, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencilerinin down sendromuna yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla pankartlarını sergilenmesi ve Mutlu Kafede çalışan down sendromlu çocukların hazırladığı serginin gezilmesiyle sona erdi. - ERZURUM

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Down Sendromu 21 Mart Haberler

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Yunan şarkıcı, Türk bayrağı ve Atatürk posteri var diye sahneye çıkmadı, Belediye Başkanı ateş püskürdü: Bu şehrin sınırlarını terk et

Yunan şarkıcı, Türk bayrağı ve Atatürk posteri var diye sahneye çıkmadı, Belediye Başkanı ateş püskürdü: Bu şehrin sınırlarını terk et

Bakmadan Geçme

18 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 18 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 18 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 18 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Gaziosmanpaşa, Esenler, Küçükçekmece elektrik kesintisi! 18 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 18 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 18 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 18 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Bayrampaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bayrampaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Başakşehir hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Başakşehir nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bakırköy hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bakırköy nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bahçelievler hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bahçelievler nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bağcılar hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bağcılar nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Avcılar hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Avcılar nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Arnavutköy hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Arnavutköy nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title