Yuları kayaya dolanan at, 20 sonra amatör telsizciler tarafından kurtarıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Yuları kayaya dolanan at, 20 sonra amatör telsizciler tarafından kurtarıldı

İhlas Haber Ajansı - Selim Kuşcu - Yaşam
 - Güncelleme:

Yuları kayaya dolanan at, 20 sonra amatör telsizciler tarafından kurtarıldı Açlık ve susuzluk nedeniyle telef olmak üzereyken kurtarılan at, yetkilere teslim edildi Ordu'da, sürüden kaçan ve boynundaki ipin kayaya dolanması sonucu yaklaşık 20 gün boyunca arazide mahsur kalarak telef olma...

Yuları kayaya dolanan at, 20 sonra amatör telsizciler tarafından kurtarıldı

Açlık ve susuzluk nedeniyle telef olmak üzereyken kurtarılan at, yetkilere teslim edildi

ORDU - Ordu'da, sürüden kaçan ve boynundaki ipin kayaya dolanması sonucu yaklaşık 20 gün boyunca arazide mahsur kalarak telef olma noktasına gelen at, bölgede çalışma yapan amatör telsizciler tarafından kurtarıldı.

Ordu'nun Kabadüz ilçesinde bulunan Çambaşı Yaylası'ndaki 2 bin 800 rakımlı tepeye, yaklaşık bir hafta önce telsiz rölesi kurulumu için çıkan Türkiye Telsiz Radyo Amatörleri Cemiyeti Ordu Şubesi'nden amatör telsizciler, çalıştıkları esnada, aşağıda bir atın hareketsiz şekilde durduğunu fark etti. Çalışmaları bırakıp atın yanına giden 5 kişilik ekip, sürüden kaçtıklarını düşündükleri bir atın boynundaki ipin kayaya dolanması sonucu mahsur kaldığını ve çok zayıflayarak telef olmak üzere olduğunu anladı. Atı kurtararak, yanlarında bulundurdukları yiyeceklerden vererek su içiren ekip, sonrasında ise Ordu Büyükşehir Belediyesi yetkililerine bilgi verdi.

"Yaklaşık 20 gün boyunca burada mahsur kalmış"

O sırada, telsiz kurulumuna destek vermek adına araziye çıkan Ordulu amatör telsizci ve elektronikçi Kerim Güneş, ekip ile birlikte yaşanan olayları kayda aldı. Açlık ve susuzluktan halsiz düşen ve telef olmak üzereyken buldukları atı besleyerek, yaklaşık 25 litre su içirdiklerini ve yetkililere bilgi verdiklerini kaydeden Güneş, "Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin veteriner görevlilerini aradık. Bu sahipli bir at, boynunda yular ile bırakılmış. Yular kayaya dolaşmış ve buradan kurtulmaya çalışırken ayağına da dolaşmış. Bu en az 15-20 günlük bir hadise, at bu kadar süre maalesef burada kalmış. Biz, telsiz haberleşme ile çalışma için Türkiye Telsiz Radyo Amatörleri Cemiyeti Ordu şubesinden arkadaşlar ile buraya çıkmıştık, tesadüfen gördük ve ata yardımcı olduk. Şuan hayvan yaklaşık 25 litre su içti, açlık ve susuzluktan kurumuş. Ekiplere konum attık, gelip atı alacaklar" dedi.

Öte yandan, Ordu Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 'hayvan ambulansı' ile bölgeye gelip atı alarak, gerekli bakım ve tedavileri yapmak üzere barınağa götürdü. Sahibi tarafından 20 gündür arandığı öğrenilen atın, sonrasında ise yeniden sahibine teslim edildiği öğrenildi.

İhlas Haber Ajansı / Selim Kuşcu - Yaşam

Ordu Büyükşehir Belediyesi Türkiye Radyo Ordu Yaşam Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title