Haberler

Yargıtay'dan Emsal Karar: Geriye Dönük Nafaka İstenemez

Güncelleme:

Velayeti babasında olmasına rağmen 13 yıl boyunca annesinde kalan çocuk için, anne mahkemeye başvurarak hem çocuğun velayetini istedi hem de babadan geri dönük nafaka talep etti. Mahkemenin babayı nafaka ödemeye mahkum etmesi Yargıtay'dan döndü. Yargıtay emsal bir karara imza atarak annenin geriye dönük nafaka talebini reddetti.

Mahkemece velayeti kendisine verilen çocuğuna 13 yıl boyunca hiçbir maddi ve manevi destek vermeyen baba, geriye dönük nafaka ödetilmeye mahkum oldu. Sorumsuz babanın temyizini inceleyen Yargıtay, annenin 13 yıl boyunca çocuğunun tüm bakımlarını üstlenmesini 'ahlaki ödev' olarak niteleyip kadının nafaka talebini reddetti.

ANNE GERİ DÖNÜK GİDERLERİN KARŞILANMASINI TALEP ETTİ

Şiddetli geçimsizlik yaşayan çift, anlaşmalı boşanma yoluyla ayrıldı. 1. Aile Mahkemesi, 3,5 yaşındaki çocuğun velayetini babaya verdi. Ancak kadın yurt dışına çıkınca çocuğunu da yanına aldı. İddiaya göre; baba tam 13 yıl boyunca velayeti resmen kendisinde olan çocuğunu hiç arayıp sormadı. Bunun üzerine 1. Aile Mahkemesi'ne müracaat eden anne, eski eşinin yurt dışına çıktıkları tarihten itibaren çocuk ile maddi ve manevi olarak ilgilenmediğini öne sürdü. Müşterek çocuğun velayetinin kendisine verilmesi ve aylık bin TL iştirak nafakası talebi ile 2. Aile Mahkemesi'ne dava açtığını da hatırlatan kadın, yaklaşık 13 yıl davalının desteği olmadan çocuğun giderlerini karşıladığını beyan etti. Fazlaya ait hakları saklı kalmak şartı ile çocuk için geçmişe yönelik yapılan masraflara karşılık olmak üzere 20 bin TL'nin yasal faizi ile birlikte davalıdan alınmasına karar verilmesini talep etti. Mahkemede ifade veren baba ise kendisinin müşterek çocuğun ihtiyaçlarına destek olduğunu, ancak belgelerini muhafaza etmediğini, velayeti kendisinde olan çocuk için davacının para talep etme hakkı olmadığını belirterek davanın reddini diledi.

MAHKEME ANNEYİ HAKLI BULDU

Mahkeme, 2. Aile Mahkemesi'nin Yargıtay denetiminden geçerek kesinleşen karar ile müşterek çocuk için aylık 250 iştirak nafakası takdir edildiğine dikkat çekti. Kararda, "Bu nafaka miktarından hakkaniyet kuralları uyarınca indirim yapılarak aylık 200 TL'den on yıllık nafaka tutarının davalının, 2002-2012 yılları arasında yapmadığı katkı payı olarak hükmedilmesi gerektiği kanaati ile davalıdan, karar tarihinden itibaren yasal faizi ile birlikte 20 bin TL alacağın alınarak, davacıya verilmesine karar verilmiştir" denildi.

YARGITAY EMSAL BİR KARARA İMZA ATTI

Hüküm, süresi içinde davalı tarafından temyiz edildi. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Babanın sorumsuzluğu karşısında evladına 13 yıl boyunca bakanın annenin nafaka talebini geri çevirdi.

Yargıtay kararında şöyle denildi: "Somut olayda davacı, velayeti davalı babaya verilmiş müşterek çocuğa yaptığı masraflar için geriye dönük nafaka talep etmektedir. Davacı, müşterek çocuğun velayeti babasına verilmiş olmasına rağmen ahlaki bir görevi ifa ederek çocuğuna bakmıştır. 6098 Sayılı Türk Borç Kanunu'nun (TBK) 78/2. maddesinde belirtilen ahlaki bir ödevin yerine getirilmiş olmasından kaynaklanan zenginleşmelerin geri istenemeyeceği hükme bağlanmıştır. Bu bağlamda; davacının, çocuğu için yaptığı masraflar Türk Medeni Kanunu'nun 327/1.maddesi gereğince; ahlaki bir görevin yerine getirilmesi mahiyetindedir. TBK'nın 78/2 gereğince geri istenmesi mümkün değildir. Mahkemece, bu husus göz önüne alınarak davanın reddine karar verilmesi gerekirken, yanılgılı değerlendirme ile yazılı şekilde karar verilmesi doğru görülmemiş, bozmayı gerektirmiştir. Karar oy birliği ile bozulmuştur."

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Yargıtay 3. Sayfa Ekonomi Güncel Haberler

Tehdit, yasak aşk, rüşvet! Kadın hakimle ilgili skandal iddialar

Tehdit, yasak aşk, rüşvet! Kadın hakimle ilgili skandal iddialar

Arda Güler'in muhteşem golüne Real Madrid'in yıldızı da tepkisiz kalmadı

Arda Güler'in muhteşem golüne Real Madrid'in yıldızı da tepkisiz kalmadı

AK Parti'de kör noktaların tespiti için 3 ayaklı yeni model! Artık daha görünür olacaklar

AK Parti'de kör noktaların tespiti için 3 ayaklı yeni model! Artık daha görünür olacaklar

Spikerle arasındaki diyalogları görmeniz lazım! Arda Güler, kendi golünü izledi

Spikerle arasındaki diyalogları görmeniz lazım! Arda Güler, kendi golünü izledi

500

Yorumlar (26)

Emin. E:

Bu art niyetli ve fırsatçı kadınlardan bir kadın olarak iyice tiksindim artık, Reis size bir hak verdi diye bu haklarınızı neden hep kötüye kullanır oldunuz, işte bir söz vardır ya! İyi At yemini arttırır, kötüsü ise olanıda yitirir, sizde zorlayın ki oelinizde olan hakları geri aldırasınız!!!! Kadın milleti nankördür boşuna dememişler, tabi istisnalar kaideyi bozmaz!!!

8
2
yanıtYanıtla
ADEM:

SORUMSUZ BABA ÇOCUĞUNUN NAFAKASINDAN DA KURTARILMIŞ KADININ HAKLARI NE OLACAK?

0
10
yanıtYanıtla
HAKİKAT:

Allah ıslah etsin senin gibi kadınları . . . Biraz olsun Allahtan korkun be yazık günah değil mi o Adama derdiniz para olmuş.

9
1
yanıtYanıtla
Metin akan:

Tabiki yanlış benim o kadınla işim bitiyor. Ben o kadına yıllarca nafaka ödeyeceğim. Çok yanlış.

9
0
yanıtYanıtla
Hhh:

Kadına değil çocuğa ödeniyor

yanıt2
yanıt2
Doğan:

Bu yazıyı kaleme alan arkadaşa sesleniyorum. Sorumsuz baba kelimesini kullanamazsın. Toplumu ayrıştırmayın artık. Kavga çıkartmayın

9
0
yanıtYanıtla
Erol kaya:

Nafaka sistemi yanlış ülkemizin kanayan yarası ayrılan nafaka almamalı veya çocuk nerde kaldıysa o bakmalı

7
1
yanıtYanıtla
Vatandas:

Kadin neden kocaya nafaka odemiyor Turkiye de ?

7
0
yanıtYanıtla
Sürekli NAFAKA Kalkacak.:

çok dogru ve yerinde bi karar. . kadınlar sırf erkekleri sömürmek için bu tür girişimlere giriyorlar. sen bir annesin evladını almışsın bakmışsın daha neyi istiyorsun. . amaç sadece erkege darbe yapmak . . .

6
1
yanıtYanıtla
Havva özçal:

Hiç bir adil karar değil bu dosya dısında hiç bir para almıyoruz bu gıbı nafakalarda karşıkı taraf yargı dail herşeyı bağlıyorlar 13 yaşında bır kız cocuğum var 13 yıldır ordan burdan bulup buluşturup bakıyorum zorlanıyorum artık yeter nafaka ile oynamayın eşşek gıbı anneye baktırıyorsanız cocuğu karşı şahısda ahlakı değetle baba olsunfa baksın cocuğuna ama bakmıyor yıllardır davalarım sıruyor hem suvlu hem güçlü taraf olunuyor bana ulaşında gözunuzle görün dönen adlıyedeki nafaka vermemek için dalaverelerı gelin yargıdan gelinde bakın

0
6
yanıtYanıtla
Tüm 26 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title