BBC

Venedik'te 4 Japon Turiste Kesilen 5 Bin Liralık Hesap İsyan Ettirdi

İtalya'nın en turistik kentlerinden Venedik'te bir restoranın, dört biftek, bir karışık balık kızartması ve su için dört Japon turiste 5 bin TL hesap çıkarması büyük tepki çekti.

Venedik'te özellikle turistik meydanlardaki restoranlarda zaman zaman yaşanan "tuzlu hesap" vakalarının son örneği Venedik Belediye Başkanı'nı da isyan ettirdi. Belediye Başkanı Luigi Brugnaro, 1100 euro (5 bin TL) hesap için, "utanç verici olayın doğrulanması halinde sorumluların cezalandırılacağına" dair söz verdi.

4 ÖĞRENCİ BİFTEK YEDİ

İtalyan basınındaki haberlere göre 4 Japon öğrenci geçen Cuma günü, Venedik'in ana meydanı San Marco yakınlarındaki bir restoranda öğle yemeği yedi. 4 biftek, bir karışık balık kızartması yiyen ve sadece su içen turistler gelen hesabı gördüklerinde şaşkına döndü.

Bu 4 kişi ile birlikte Venedik'i ziyaret eden ancak başka bir restoranda yemek yiyen 3 arkadaşlarına da 3 tabak deniz ürünlü makarna için 350 euro hesap çıkarıldı.

POLİSE ŞİKAYETÇİ OLDULAR

Olayı duyuran Gruppo 25 Aprile adlı Venedik merkezli sivil platform, Japon turistlerin polise şikayette bulunduğunu, kendilerinin de gelişmeleri takip ettiklerini açıkladı.

RESTORAN BİR ÇİNLİYE AİT

Gruppo 25 Aprile, restoranın ismini açıklamazken bir Çinliye ait olduğunu ve Mısırlı biri tarafından işletildiğini belirtti. Platformun açıklamasında, "Venedik'in adını lekeleyenler tüm Venediklilere zarar veriyor" denildi.

ŞİKAYET HATTI OLUŞTURULACAK

Platformun sözcüsü Marco Gasparinetti de, yaklaşan karnaval şenlikleri öncesinde turistleri bu gibi aldatmacalardan korumak amacıyla Facebook sayfalarında bir kılavuz yayınlayacaklarını ve bir şikayet hattı oluşturacaklarını söyledi.

İNTERNETTE BÜYÜK TEPKİ ÇEKTİ

Olayla ilgili haber siteleri ve sosyal medyada verilen tepkiler arasında da, "Böyleleri İtalya'yı rezil ediyor", "Ne yemişler, panda eti mi?", "Bifteğin yanında şarap değil de su içmişlerse 1000 euro ceza az bile" gibi yorumlar yer aldı.

Venedik'te daha önce de benzer vakalar yaşanmış ancak gelen tepkiler bu seferki kadar üst düzey olmamıştı.

DAHA ÖNCE DE OLDU, BAŞKAN "DİLENCİ" DEDİ

Geçen Kasım'da 3 kişilik bir İngiliz aile 526,5 euro'luk hesaba itiraz edince Belediye Başkanı Brugnaro'nun tepkisini çekmişti.

Brugnaro bu vakada kendisine mektup yazan aileyi "dilenciler" diye tanımlayarak, "Bir bahşiş bile bırakmamışlar. Venedik'e geliyorsanız Venedik'te olduğunuzu bilmelisiniz, birazcık para harcamalısınız" demişti.

BBC