Türkiye'deki milyonerlerin sayısı sekiz ayda 60 bin kişi arttı: Döviz ve altın aldılar - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Türkiye'deki milyonerlerin sayısı sekiz ayda 60 bin kişi arttı: Döviz ve altın aldılar

Haberler.com - Haberler | Ekonomi

Koronavirüs salgınıyla bozulan ekonomide gelir eşitsizliği daha çok artarken, milyonerlere sekiz ayda 60 bin 582 kişi daha eklendi. Yılın ilk sekiz ayında milyonerlerin hesaplarındaki döviz ve altın tutarı 131,9 milyar dolara çıktı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) ağustos verileri itibarıyla yurtiçi yerleşiklerin mevduatı 8 ayda yüzde 29.7 artarak 3 trilyon 99 milyon TL'yi aştı. Bu artışın yüzde 6'sı 1 milyon TL ve üzeri hesapları kapsıyor. Bu süreçte milyonerlerin mevduat pastasından aldığı pay 1,5 puan artarak yüzde 55,7'ye çıktı. Hesabında 10 bin TL'ye kadar mevduatı olanların payı ise 0,2 puan azalarak yüzde 2,5'da kaldı. Yılın ilk sekiz ayında Türkiye'deki milyonerlerin sayısı 60 bin 582 kişi arttı.

SERVETLERİ 431 MİLYAR TL ARTTI

Sözcü'den Mehtap Özcan Ertürk'ün haberine göre, yurtiçi yerleşiklerin hesaplarında biriken her 100 liralık servetin 61 lirası milyonerlerin hesabına eklendi. Türkiye'nin milyonerleri servetlerine yılbaşından bu yana 431 milyar 141 milyon TL daha ekledi. Bankalarda 1 milyon TL ve üzeri mevduatı bulunan 262 bin 602 mudinin serveti 1 trilyon 729 milyar 268 milyon TL'ye çıktı.

DÖVİZ VE ALTIN HESAPLARI 22.1 MİLYAR DOLAR ARTTI

Mevduat olarak bankalarda tutulan paralarda yabancı para mevduatın ağırlığı arttı. Hesaplardaki döviz ve altın mevduatının toplamı 8 ayda 218,5 milyar dolar oldu. Altın hesapları 8 ayda 13,6 milyar dolardan 32,8 milyar dolara çıktı. Döviz ve altın hesaplarındaki 22,1 milyar dolarlık artışın 10,2 milyar doları milyonerlerin hesaplardan kaynaklandı. Milyonerlerin hesaplarındaki döviz ve altın tutarı 131,9 milyar dolara çıktı.

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (2)
burusli:devlet zaten zengıne calısıyor ama zengınler hukumetı devırme derdınde ben zengınlerın yerınde olsam koç sabancı şahenk eczacıbası vs hukumete destek verırım cunku cumhurıyet tarıhınde gorulmemıs destek alıyor bu zengınler fakıre bısey yok nasılsqa ama secım yakın mıllet bu sefer degıstırecek cunku bıktı artık herkes yaka silkiyor Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
İKİLİ SİSTEM:Şu dolar ve altının yükselişindeki voleyi vuranların tamamı zaten zengin olanlar, devlet şu pandemi olayındaki vatandaşa asgari destek verirken, iş adamı ve sanayicilere, holdinglere açtığı destek imkanları ile alınan düşük faizli ve geç başlayan geri ödemeleri fırsat bilip, dolar ve altına yatırarak kar yapıyolar, vatandaş ise verilen destekle birikmiş borçlarını ödemekle meşgul, zengin hep zengin vay fakirin haline. Cevap Yaz 0 2 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title