Turkcell, 2006 Yılında Katma Değerli Servislerden 450 Milyon Dolar Gelir Elde Etti

Turkcell Katma Değerli Servislerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Serdar, Şirketin Mesajlaşmalar Dışında 2006 Yılında Katma Değerli Servislerden Elde Ettiği Gelirin, Vergilerlerle Birlikte 450 Milyon Dolara Ulaştığını Bildirdi.

Turkcell, 2006 Yılında Katma Değerli Servislerden 450 Milyon Dolar Gelir Elde Etti

Turkcell Katma Değerli Servislerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Serdar, şirketin mesajlaşmalar dışında 2006 yılında katma değerli servislerden elde ettiği gelirin, vergilerlerle birlikte 450 milyon dolara ulaştığını bildirdi.

Geçen yıl hizmete sunulan ve tüm katma değerli servislere tek bir noktadan erişim sağlayan Turkcell-im'in performansı hakkında yapılan basın toplantısında konuşan Serdar, toplam gelirlerinin yüzde 14'ünü katma değerli servislerden elde ettiklerini ve 7 ay önce faaliyete geçen Turkcell-im'in şimdiye kadar 6.5 milyon kullanıcıyı mobil internetle buluşturduğunu söyledi.

Turkcell-im'in 56 milyon ziyaretle son 7 ayda mobilde en çok ziyaret edilen site olduğunu belirten Serdar, Turkcell-im ile tek kanaldan bir milyon içeriğe erişimin sağladığını ve Turkcell-im'den bugüne kadar indirilen 4.3 milyon içeriğin yüzde 62'sinin müzik, yüzde 21'inin video, yüzde 10'unun resim ve yüzde 7'sinin oyun olduğunu ifade etti.

Turkcell-im kullanıcılarının ağırlıklı olarak yerli müziği tercih ettiklerini belirten Serdar, şarkıların dağılımında ise yüzde 38 ile arabeskin ilk sırada yer aldığını ve yüzde 37 ile pop ve rockın onu takip ettiğini belirtti.

Serdar, son 7 ayda Turkcell-im'den 2.6 milyon şarkı indirildiğini, en çok indirilen ilk 10 müzik parçası arasında pop parçalarının ağırlıklı olduğunu fakat listede İsmail YK ve Ankaralı Namık gibi isimlerin de yer aldığını anlattı ve Türkiye'de 15 milyon albüm satılırken Turkcell'den 10 milyon şarkı satıldığını söyledi.

Turkcell-im'de 5 bini aşkın yerli sanatçının 75 binden fazla, dünyaca ünlü yabancı sanatçıların ise 850 binden fazla parçası yer alıyor.

Son 7 ayda Turkcell-im'den 83 bin gol videosu indirildi. 13 bin 500 kişi Goller Cepte servisini kullandı. Turkcell-im'den indirilen gol videolarının yüzde 10'u Yunanistan-Türkiye ve Türkiye-Norveç maçlarına aitti.

Turkcell-im'den film içerikleri de indirilebiliyor. En çok içerikleri indirilen filmler arasında ise Sınav ilk sıraya yerleşti. Türk filmleri ön plana çıkarken, James Bond filmi Casino Royal ise Hokkabaz'ı geçti.

Turkcell müşterileri, haber takibine de ilgi gösterdi. Son 7 ayda Turkcell-im'den 113 milyon haber okundu.

(ERÖ-ERÖ-SN-SN-E)