Türk-İş asgari ücret zammı için hem tarih hem de rakam verdi: Anketlerin aşağısında olmayacak - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Türk-İş asgari ücret zammı için hem tarih hem de rakam verdi: Anketlerin aşağısında olmayacak

İhlas Haber Ajansı - Ekonomi
 - Güncelleme:

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat bugün yapılan ilk asgari ücret toplantısının ardından açıklama yaptı. Irgat, "Bakanın anketlerini gördünüz. Asgari ücretin anketlerin aşağısında olması zaten söz konusu olmayacaktır. Anket sonuçlarının biraz daha üzerinde olacak diye düşünüyoruz" dedi. Bilgin'in paylaştığı ankette ortalama rakam 3 bin 924 lira oldu. Irgat, ayrıca nihai kararın 14'ünde açıklanmasını beklediklerini dile getirdi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in ev sahipliğinde bakanlık binasında düzenlendi. Böylelikle 6 milyona yakın çalışanı ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında resmi süreç başladı. Toplantıda işverenleri TİSK, işçileri ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olan Türk-İş temsil etti.

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, "İlk toplantı olduğu için temel prensipler konusunda değerlendirmelerimiz var. Umuyorum bundan sonraki toplantılarda geçmiş yıllarda olduğu gibi derinlemesine nedenlerini ve sonuçlarını irdeleyeceğiz. İnşallah karşılıklı anlayış içerisinde beklentilere cevap verebilecek sonucu ben şahsen bekliyorum. Ayın 3'ünde kasım ayı enflasyonu yayınlanacak. Ondan sonraki hafta salı günü Türk-İş Konfederasyonumuzda ikinci toplantımızı gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki hafta perşembe günü bir toplantı daha gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Ünlü Ekonomist, Bardağın Dolu Tarafını İşaret Etti: Türkiye Liderliğinde Öne Çıkacaklar

Basın mensuplarının asgari ücretle ilgili bir rakamın konuşulup konuşulmadığı sorusu üzerine Irgat, "Bakanın anketlerini gördünüz. Anketlerin aşağısında olması zaten söz konusu olmayacaktır. Anket sonuçlarının biraz daha üzerinde olacak diye düşünüyoruz. Bir rakam söylemek için erken" ifadelerini kullandı.

Irgat, nihai kararın Aralık ayının 14'ünde açıklanmasını beklediklerini söyledi. Irgat, "Benim kanaatime göre aralık ayının 14'ün de açıklanır." ifadelerini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücret toplantısı öncesi bir anket paylaşmıştı.

Ankete katılan işverenlerin yüzde 34'ü asgari ücretin ne kadar olması gerektiğine yönelik soruya 3 bin 501 lira ile 3 bin 750 lira arasında cevabını verdi. işverenlerin yüzde 19.3'ü 3 bin 251-3 bin 500 lira, yüzde 13.7'si ise 3 bin 751-4 bin lira arasında olması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Ankete katılan çalışanların yüzde 37.3'ü asgari ücretin 3 bin 750-4 bin lira arasında olmasını isterken, yüzde 13'ü ise 4 bin-4 bin 500 lira arasında olması gerektiğini bildirdi.

Bakan Bilgin'in paylaştığı ankette ortalama rakam 3 bin 924 lira oldu.

İşte söz konusu anket:

Türk-İş'ten asgari ücret açıklaması: Anketlerin aşağısında olmayacaktır

İhlas Haber Ajansı - Ekonomi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Vedat Bilgin, Türk İş, Ekonomi, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (5)

Rıdvan Teker:

Dünya haritasını bilmeyen kişi veya kişiler Ülkemizin diğer Ülkelerden hala konumunun farklı olduğunu öğrenememişler yazıklar olsun söz sahibi olan insanlarla Uğraşıp mahsum insanların hakkını alanlara

Ahmet Han:

Hazır bu kadar dolar uçtu gitti kaldrın gitsin Faizi, ALLAH(c.c) haram diyor biz inatla faizde faiz faiz de faiz Kainatı yaratan bugün daha belki %1'ni keşfedememiş bilimin mucidi mevlam bizede can verdi bu evrende imtihana tabi tutuluyoruz. ALLAH(c.c) ol derse olur, kaldırın ve mevladan hayırlısını umun. Hiç ummadık şeylerle karşılaşırız belkim, ALLAH(c.c) diyen mahrum kalmaz.

BYVEGAS:

sizlerin maaşınızıda biz belirleyelim ne dersiniz ? yönetim değiştiğinde ilk dava açacağım kişi bu komisyondakiler ile tüik

Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title