Tahliye Kararlarında Gerekçe

Tahliye Kararlarında Gerekçe

'Balyoz Planı' İddiaları Soruşturması Kapsamında, Tutuklu 19 Kişinin Tahliye Edilmesi Kararının Gerekçeleri Arasında, 'Kuvvetli Suç Olgusunun Bulunmaması' ve 'Tutuksuz Yargılamanın Yargının Amacına Engel Oluşturmaması' Yer Alıyor.

Tahliye Kararlarında Gerekçe

''Balyoz Planı'' iddiaları soruşturması kapsamında, tutuklu 19 kişinin tahliye edilmesi kararının gerekçeleri arasında, ''Kuvvetli suç olgusunun bulunmaması'' ve ''Tutuksuz yargılamanın yargının amacına engel oluşturmaması'' yer alıyor.

Soruşturma kapsamında daha önce tahliye edilmeleri yönünde karar verilen 16 emekli ve muvazzaf askerin ardından bugün de Tümgeneraller Bekir Memiş ve İhsan Balabanlı ile emekli Orgeneral Çetin Doğan ve emekli Tümgeneral İzzet Ocak'ın da aralarında bulunduğu 19 kişi tahliye edildi.

''Balyoz Planı'' iddiaları soruşturması kapsamında, emekli Tuğgeneral Mehmet Kaya Varol, emekli Albay Emin Küçükkılıç ve emekli Albay Ali İhsan Çuhadaroğlu ile muvazzaflar Albay Murat Özçelik, Yarbay Ertuğrul Uçar ve Astsubay İmdat Çolak'ın tutukluluk halleri devam ediyor.

İkinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı Albay Cengiz Köylü'nün, ''Balyoz Planı'' iddiaları soruşturması kapsamında da tutuklanmasıyla bu soruşturmadaki tutuklu kişi sayısı 7 oldu.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde Cumhuriyet savcıları Mehmet Berk, Ali Haydar, Bilal Bayraktar ve Süleyman Pehlivan tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, ilk tutuklama tarihi olan 23 Şubat 2010'dan itibaren mahkemeye sevk edilen 41 kişi tutuklanmıştı.

-TAHLİYE GEREKÇELERİ-

Bu arada, bugün 19 şüpheliyle ilgili olarak İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hakimi Oktay Kuban tarafından verilen tahliye kararının gerekçeleri şöyle:

''Kuvvetli suç şüphesi olgusunun bulunmaması'', ''Tutuksuz yargılamanın yargının amacına engel oluşturmaması'', ''Yüklenen suçların hukuki vasfının değişmesi ihtimali'', ''Bir kısım şüphelilerin mahkemeye sevk edilmeden doğrudan serbest bırakılması'', ''Mahkemeye sevk edilen bir kısım şüphelilerin hakimlikçe serbest bırakılması ve avukatların itirazı üzerine tutukluların mahkeme heyetlerince serbest bırakılması''.

Öte yandan, tahliyeleri kararlaştırılanlardan Hasdal Cezaevinde olanlar, işlemlerinin tamamlanmasının ardından cezaevinden çıktı.