Haberi Paylaş

TFF kuralda değişikliğe gitti! Artık 21 yabancı futbolcu tescil edilebilecek

Spor Haberleri

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu, Süper Lig ve TFF 1. Lig futbolcu uygunluk kurallarında değişikliğe gitti. Buna göre takımlar kadro için 35 futbolcu bildirebilecek ve 21 yabancı tescil ettirebilecek. 21 kişilik maç kadrosunda 14 yabancı bulunacak ve ilk 11'de en fazla 8 yabancı olacak.

Türkiye Futbol Federasyonu yabancı kuralıyla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

21 YABANCI TESCİL EDİLEBİLECEK

TFF'nin açıklamasına göre takımlar kadro için 35 futbolcu bildirebilecek ve 21 yabancı tescil ettirebilecek. 21 kişilik maç kadrosunda 14 yabancı bulunacak ve ilk 11'de en fazla 8 yabancı olacak.

TFF'den yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

14 yaş altı milli takımı dahil olmak üzere ülkesinin milli takımlarında en az 10 müsabakada oynamış olmaları, ülkesinin 21 yaş altı veya A milli takımlarında toplamda en az 3 defa oynamış olmaları, FIFA'nın 23.06.2022 tarihinde ilan ettiği dünya sıralaması listesinde ilk 20 sırada bulunan ülke federasyonlarının en üst veya bir alt liglerinde toplamda 25 maçtan fazla süre almış olmaları, kriterlerinden herhangi birine sahip olmaları koşulu ile 3 yabancı uyruklu futbolcu ile de transfer ve tescil dönemleri içerisinde sözleşme imzalayabilir ve tescil ettirerek A takım listesine yazabilir.

TFF 1. LİG UYGUNLUĞU

TFF 1. Lig kulüpleri, en az 1'inin 01.01.1998 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olması şartı ile A takım listesinde en fazla 8 yabancı uyruklu futbolcu yazma hakkına ilaveten, 01.01.2001 ve daha sonra doğmuş olmaları şartıyla, 14 yaş altı milli takımı dahil olmak üzere ülkesinin milli takımlarında en az 10 müsabakada oynamış olmaları, ülkesinin 21 yaş altı veya A milli takımlarında toplamda en az 3 defa oynamış olmaları, FIFA'nın 23.06.2022 tarihinde ilan ettiği dünya sıralaması listesinde ilk 20 sırada bulunan ülke federasyonlarının en üst veya bir alt liglerinde toplamda 25 maçtan fazla süre almış olmaları, kriterlerinden herhangi birine sahip olmaları koşulu ile 2 yabancı uyruklu futbolcu ile de transfer ve tescil dönemleri içerisinde sözleşme imzalayabilir ve tescil ettirerek A takım listesine yazabilecek.

Haberler.com - Spor

Mehmet Büyükekşi Trabzonspor Galatasaray Fenerbahçe Beşiktaş Spor Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (3)

Es ruzgar:

yabancı futbolcularin yüzde 80 i kötü beskurus etmezler Avrupa'da başarılı değiller Türkiye' liglerinde gol atıyorlar ama Avrupa'da yoklar yazık paralara nedir bu gevur hayranlığı

Süleyman Koç:

21 yabancı ve en fazla 8 ı oyuncak yani diyelim 5 tanede değişme hakkı var 3 tanede duruma göre rotasyon farki yani toplamda 16 yabanci is görür ...5 tane fazladan yabancıya ne gerek var....guya yabancı sınırlandırılmış 2 3 sezondur

baran kurt:

Bu karar Türk futbolunu bitirmek yabancı hastazi zihniyete durdenmeli o yabancı futbolcular hem iş yapmadığı zaman tazminatlari alıp milyon dolarları götürüp ülke ekonomisine darbe vurmak tür yeter bu yabancı sevdasi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title