Haberler

Hüsnü Güreli: "Caner Ekin'in Disiplin Sevki Dudak Okuma ile Yapılmadı""Caner, Sportmenliğe Aykırı...

- Hüsnü Güreli: "Caner Ekin'in disiplin sevki dudak okuma ile yapılmadı" "Caner, sportmenliğe aykırı davranışları nedeniyle sevk edildi"İSTANBUL - Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili Hüsnü Güreli, Beşiktaş'ın yıldız futbolcusu Caner Erkin'in disiplin kuruluna sevkinin nedenini...

- Hüsnü Güreli : "Caner Ekin'in disiplin sevki dudak okuma ile yapılmadı"

"Caner, sportmenliğe aykırı davranışları nedeniyle sevk edildi"

İSTANBUL - Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili Hüsnü Güreli, Beşiktaş'ın yıldız futbolcusu Caner Erkin'in disiplin kuruluna sevkinin nedenini açıklayarak, "Disiplin müfettişleri ve hukuk müşavirliğimiz, dudak okumadan disiplin sevki yapmadı. Caner Erkin çok aşırı, sportmenliğe aykırı davranışları nedeniyle disipline sevk edildi" dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili Hüsnü Güreli, Spor Güvenliği Çalıştayı'nda açıklamalarda bulundu. Caner Erkin'in Medipol Başakşehir mücadelesinde hakeme küfrettiği görüntülerle ilgili konuşan Güreli, "Futbol federasyonunun spor disiplin hukuku çok ayrı bir şey. Bizim halkımızın da tam ayırt edebildiğini sanmıyorum. 6222 sayılı şiddetin önlenmesi yasası hükümetin iradesidir. Türkiye Futbol Federasyonu'nun spor disiplini çok ayrı bir şeydir. Spor disiplin hukuku profesyonel disiplin kurulu ve ardından tahkim kurulu ile sonuçlanan kesin temyiz mercii ile sonuçlanan hüküm tamamen spor hukukundaki disiplin uygulamasıdır. Caner Erkin'in hareketi spor hukukudur. Bu şiddet yasası ile ilgili değil" şeklinde konuştu.

"Caner'in disiplin sevki dudak okuma ile yapılmadı"

Güreli, Beşiktaşlı futbolcu Caner Erkin'in Medipol Başakşehir maçında hakem Mete Kalkavan'a küfür ettiği görüntülerini değerlendirerek şu ifadelere yer verdi:

"Seneler önce Emre Belözoğlu için yapılmış. Orada da ayrımcılıktan olduğu için gönderilmiş. Şunu açıklıkla ifade edeyim, disiplin müfettişleri ve hukuk müşavirliğimiz, dudak okumadan disiplin sevki yapmadı. Caner Erkin çok aşırı, sportmenliğe aykırı davranışları nedeniyle ve golü attıktan sonraki akan görüntülerde yaptığı hareketler nedeniyle iki konudan disipline sevk edildi. Raporda olmaması için kendi aramızda da konuşuyoruz, bu konuda Merkez Hakem Kurulu'na da yönetim olarak, temsilciler, hakemler kurullarının birim başkanlarına da gerekli uyarıları yaptık. Bu konuda hakemlerimizin de hassas olmaları gerekiyor. O anda bu işleri bize bırakmadan yani yoruma mütekamil bir takım disiplin sevklerine meydan vermeden saha içinde olan her şey hakem raporuyla tespit edilir, yazılır ve ona göre disiplin müfettişi otomatikman bir sevk yapar. Kendi yorum yapmaz. Saha dışındaki olaylar ise yani spor alanı içinde ama hakemin hakim olduğu sahanın dışındaki soyunma koridorları ve her yer buna dahildir. Özellikle derbi maçlarda 4-5 tane temsilci tayin ediliyor. Temsilcilerin yazdığı raporların sonucunda disiplin müfettişi ve hukuk müşavirlerinin yaptığı sevklerdir. Bu birimler hiçbir şekilde yorum yapmaz. Oradan gelen raporu disipline sevk eder. Hem hakem gözlemcilerinin hem hakemlerin hem temsilcilerin hassasiyetle davranmaları ve raporlarını da o anda yazarak FYS sistemine göndermeleri gerekmektedir. Gece 24.00-01.00'i geçmemesi lazım. Bu rapor sisteme düştükten sonra hiç kimse bunu değiştiremez. Hukuk ve disiplin müşavirliğine düşer ondan sonra gerekli sevkler yapılır."

"Disiplin hukukumuzdan sorumluyuz"

Güreli, Beşiktaşlı futbolcular Talisca ve Tosic'in dün savcılığa çağrılması ile ilgili konuşarak, "Futbolun marka değeri açısından yorum yapmayayım. 6222 şiddet yasasının uygulaması ile ilgili. Spor sahası içindeki spor disiplin hukuku uygulandı ama demek ki savcılarımız kendilerine göre bir konuyu daha araştırmak istemiş olabilirler. Konuya tam vakıf değilim. Savcılarımızın soruşturması, sonra da hakimlerin kovuşturması adalet mekanizmasıdır, yasaya göre işler. Ne gaye ile çağırdıklarını bilemem ve bu konuda yorum yapamam. Biz sadece kendi futbol disiplin hukukumuzdan sorumluyuz" diye konuştu.

"TFF olarak VAR sisteminin arkasındayız"

Önümüzdeki günlerde Süper Lig mücadelelerinde test edilecek olan Video Hakem Sistemi ile ilgili konuşan Hüsnü Güreli, "VAR dediğimiz uygulamaya var gücümüzle başladık ve devam ediyoruz. Dünyada bunun ifhap kuruluşu tarafından tasdik edilmesi lazım. Bunun için önce offline ve online testlerin yapılması lazım. Önümüzdeki 4 maçta her hafta bu testler uygulanmaya başlanacak. TFF olarak VAR sisteminin sonuna kadar arkasındayız, destekliyoruz. Bittiği gün, bittiği an bu protokollere başlayacağız. Ocak, şubat ne zaman biterse başlayacağız. TFF olarak bütün sözleşmeler, anlaşmalar, teknik ekipmanı, teknolojiyi sağladık. Danışmanlar geldi, firmalar geldi, ihale yaptık her şey bitti. Biz üzerimize düşen görevi yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Spor

Hüsnü Güreli Caner Erkin Beşiktaş Spor Haberler

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Bakmadan Geçme

Arife mi, arefe mi? TDK nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu doğru yazılışı hangisi #129300 Messi futbolu bıraktı mı? Messi jübile mi yapacak 2024? 13 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 13 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 13 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 13 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 13 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 13 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 13 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 13 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 13 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 13 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Survivor birincilik ödülü ne, Survivor şampiyonu ne kazanacak, kaç TL? 13 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 13 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Survivor 2024 final nerde yapılacak? İstanbul Nefes Orman Açık Hava Sahnesi nerede? Survivor All Star 2024 şampiyonu nasıl belirlenecek, SMS mi performans mı? #129300
14 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel istismar! Olayı öğrenen anne, 2 kişinin evini ateşe verdi

14 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel istismar! Olayı öğrenen anne, 2 kişinin evini ateşe verdi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title