Haberler

Fenerbahçe'de Yüksek Divan Kurulu üyeliği süresi 25 yıl olarak devam ediyor

Son Güncelleme:
Abone Ol

Fenerbahçe Kulübü Olağanüstü Tüzük Tadili Genel Kurulu'nda Yüksek Divan Kurulu üyeliği süresinin 25 yıl olarak devam etmesi kararı alındı.

Fenerbahçe Kulübü Tüzük Tadil Kongresi'nde kulübü başkanlığına 3 yıl için 4 dönem sınırlaması getirildi.

Ülker Spor ve Etkinlik Salonu'nda devam eden kulüp tüzük tadil kongresinde, tüzük değişikliğine uğrayacağı belirtilen maddeler büyük ekranlara yansıtılıp okunarak kongrede bulunanlar bilgilendirildi.

Bilgilendirme işlemi ve üyelerin yaptıkları konuşmaların ardından belirtilen maddelerle ilgili oylamaya geçildi. Değişikliğe uğrayan bazı maddeler oy birliğiyle, bazı maddeler de oy çokluğuyla kongreden geçti.

Kulüp başkanlığı dönemine kısıtlama

"Kulüp başkanı, 10 yıllık kulüp üyeleri arasından 3 yıl için genel kurul tarafından doğrudan doğruya gizli oyla seçilir" maddesinde değişikliğe gidilerek, "Kulüp başkanı en az 10 yıllık kulüp üyeleri arasından 3 yıl için genel kurul tarafından gizli oyla seçilir. Aynı kulüp başkanı kesintisiz en fazla 4 dönem, diğer bir deyişle 12 yıl için seçilebilir. Kulüp başkanı aynı göreve ancak bir tam dönem geçtikten sonra aday olabilir." maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.

Üyelik şartları ile ilgili görüşme yapılırken, görüş sunan bazı kongre üyeleri istifa eden kişilerin Fenerbahçe Kulüp üyeliğine bir daha alınabilmesi maddesine karşı çıktı.

Söz alan Fenerbahçe Kulübü Hukuk İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Fethi Pekin, bu maddenin mevcut haliyle kalması yönünde yönetim kurulunun karar değiştirdiğini söyledi. Nabız yoklamaya gerek kalmadığını aktaran Pekin, maddenin değişikliğe uğramadan, mevcut şekliyle kalacağını dile getirdi.

Ali Koç: "Yüksek Divan Kurulu üyeliğinin 20 yılın altında olmaması gerekiyor"

Yüksek Divan Kurulu üyeliğine seçilebilme şartlarıyla ilgili maddede de bazı tartışmalar yaşandı.

Eski tüzükte olduğu gibi yeni tüzükte de yer alan, "Üyeliğe kabul tarihinden üyelikte 25 yılını tamamlamış üyeler ile kulüp başkanlığı ve yönetim kurulu asıl üyeliği yapmış olanlar, aidat borcu olmamak ve yazılı müracaatta bulunmak kaydıyla Yüksek Divan Kurulu üyeliğine hak kazanırlar." maddesi görüşlerini aktaran bazı üyeler, 25 yılın çok fazla olduğunu ve bunun 15 yıla düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, bu konuda yaptığı konuşmada, "Yüksek Divan Kurulu üyesi olmanın süresiyle ilgili lehte ve aleyhte talepler vardı. '22 yıla çekelim, 35'e çıkaralım' diyenler de oldu. Halihazırda 4 bin 776 üyemiz var. Bunu 20 yıl olarak değerlendirirsek 4 bin 458 kişi daha üye olur. Yani rakam 9 bin 300'lere çıkar. 15 yıla çekilirse ekleme rakamı 7 bin 200 oluyor. '25 yıl kalsın' görüşü bize daha uygun geldiği için buna dokunmadık. Şahsi düşüncem 25 yılda kalması. İndirilecekse de kesinlikle 20'nin altında olmaması gerekiyor. 15 kesinlikle olmaz. Gerekiyorsa olduğu gibi kalmalı." dedi.

Mevcut sürenin düşürülmesi oylamasına geçildi ve talepler kabul edilmedi. Böylece eski tüzükte de geçerli olan 25 yıl üyelik şartı korundu.

Salondaki üyelerin tepki göstermesi üzerine tekrar söz alan Ali Koç, "Bazen liderseniz istenmeyen kararlar da vermek zorundasınız. Dolayısıyla biz aynı yerde duracağız." dedi.

Kaynak: AA / Spor

Fenerbahçe Pekin Spor Futbol Spor Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Telefon ne zaman icat edildi? Telefon mu telgraf mı önce icat edildi? Telefon icat tarihi nedir? 11 Aralık 2023 Resmi Gazete atama kararları! Resmi Gazete bugünün kararları neler? NACİ GÖRÜR İSTANBUL DEPREMİ AÇIKLAMASI NEDİR? İstanbul'un en tehlikeli semtleri, ilçeleri neresi? Naci Görür istanbul depremi için ne dedi? BARAJ DOLULUK ORANLARI 10 ARALIK: İstanbul (İSKİ) baraj doluluk oranları yüzde kaç, İstanbul'un kaç günlük suyu kaldı? İBB İyi Parti Grup Başkan Vekili İBRAHİM ÖZKAN KİMDİR, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Halk TV konuğu İbrahim Özkan biyografisi! YARGI YEKTA DİZİDEN AYRILIYOR MU? Yargı dizisindeki Yekta (Uğur Polat) öldü mü, diziden neden ayrılıyor? Onur Şan kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, Urfalı mı, nasıl ünlü oldu? Onur Şan hayat hikayesi ve biyografisi! BUGÜN (11 ARALIK) İSTANBUL'da hava durumu nasıl olacak, yağmur var mı? İSTANBUL 11 ARALIK 5 günlük hava durumu! Bu hafta sonu hava nasıl? 11 ARALIK (YARIN) HAVA DURUMU | İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Hatay haftalık, 5 günlük hava durumu! Yarın hava durumu ne, kaç derece? SURVİVOR 2024 YARIŞMACILARI KİMLER? Survivor 2024 kadrosunda kimler var, oyuncuları belli oldu mu, Turabi var mı? Asgari Ücrette zam pazarlığı başlıyor! Asgari Ücret 2024 açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, ne kadar oldu, yüzde kaç arttı? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MUĞLA || Yarın Muğla'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MERSİN || Yarın Mersin'de okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 ANTALYA || Yarın Antalya'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 İSTANBUL || Yarın İstanbul'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title