Son Dakika: Rus aşısı Sputnik V'nin ilk sevkiyatını taşıyan uçak, Ankara'ya iniş yaptı

Son Dakika: Rus aşısı Sputnik V'nin ilk sevkiyatını taşıyan uçak, Ankara'ya iniş yaptı

Haberler.com / Mesut Şahin - Haberler | Ekonomi

Son dakika: Alman ve Çin aşısının ardından Türkiye'de uygulanacak üçüncü koronavirüs aşısı da ülkeye geldi. Rus menşeli Sputnik V aşısının ilk sevkiyatını taşıyan uçak Esenboğa Havalimanı'na indi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haziran sonuna kadar 30 milyon dozun teslim edileceğini duyurmuştu.

Rus menşeli Sputnik V koronavirüs aşısının ilk sevkiyatını taşıyan uçak Esenboğa Havalimanı'na indi. Sputnik V böylece Çin ve Alman'ın ardından Türkiye'de uygulanacak üçüncü aşı olacak.

6 AY İÇİNDE 50 MİLYON DOZ GELECEK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz6 ay içinde 50 milyon doz Sputnik V aşısının gelmesini beklediklerini söylemişti. Bakan Koca, haziran sonuna kadar 30 milyon dozun teslim edileceğini belirtmişti.

TÜRKİYE'DE ÜRETİLECEK

Kovid-19'a karşı Rusya tarafından geliştirilen Sputnik V aşısının Türkiye'de üretimi için de iki ülke arasında anlaşma imzalanmıştı. Rusya Doğrudan Yatırım Fonu, Türkiye'de aşının üretimi için VisCoran İlaç ile anlaşmaya varıldığını açıklamıştı.

ETKİNLİK ORANI YÜZDE 97,6

Sputnik V aşısı, Rus Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirildi. Enstitü, Rusya'da Sputnik V'in her iki dozunun uygulandığı kişilerle aşılanmayanlar karşılaştırıldığında aşının yüzde 97,6'lık koruma sağladığını rapor etti.

Son Dakika: Rus aşısı Sputnik V'nin ilk sevkiyatını taşıyan uçak, Ankara'ya iniş yaptı
 mesut.sahin@haberler.com -  Mesut Şahin
Haberler.com - Ekonomi Haberleri
Haber Yorumları (6)
ORHAN KÖSE: üretince de ne millisi deniyor anlamak mümkün değil.
SHEF : İşte şimdi Kimya, Biyoloji, Fizik ve Matematiğin önemi ortaya çıkıyor. Çünkü aşı demek Fen demektir... Ama bizimkiler var yok edebiyat tarih,felsefe ayrıca vay efendim sol-sağ, laik- antilaik gibi boş boş işlerle başka ülkelerden aşı bekler olduk. Biz genel kültürü bilim saydık ve hale geldik. En iyi felsefeyi biz yaparız ama çarpım tablosunu da bilmeyiz....
KADİR BEDİR : SHEF katılıyorum sana.. birde her yere millet bahçesi açıyorlar.. ilim irfan okulları açılması gerekirken millet boş boş otursun diye bahçeler felan açılıyor...
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title