Son Dakika! Türk-İş'ten açıklanan asgari ücret rakamına tepki: Beklentiyi karşılayamadı - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Son Dakika! Türk-İş'ten açıklanan asgari ücret rakamına tepki: Beklentiyi karşılayamadı

Haberler.com - Haberler | Ekonomi

Son dakika! 2021 yılında uygulanacak asgari ücret bekar bir işçi için net 2.825 lira 90 kuruş olarak belirlendi. Asgari ücrete yüzde 21 oranında zam yapıldı. Komisyon'da işçi kesimini temsil eden Türk-İş açıklanan rakamın yeterli olmadığını belirtti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 yılında geçerli olacak asgari ücretin belirleneceği dördüncü ve son toplantısını bugün gerçekleştirdi, milyonların beklediği açıklama geldi. 2021 yılında uygulanacak asgari ücret bekar bir işçi için net 2.825 lira 90 kuruş olarak belirlendi.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat konu hakkında yaptığı açıklamada, "2021 yılında geçerli olacak asgari ücret işveren ve hükümet kesimi tarafından oy çokluğu ile belirleniyor. İşçi kesimi olarak alınan karara katılmıyoruz" dedi.

Nazmi Irgat'ın açıklamaları şu şekilde:

Net 3 bin liranın üzerinde bir rakam vermelerini bekledik. Bu rakam işçilerin beklentilerini karşılamakta yetersizdir. insan onuruna yaraşır bir ücret bizim de taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerin en önemli maddelerinden biridir. Yine fedakarlığın ücretlilerden beklendiğini görüyoruz. Hükümetin tercihini dar gelirlilerden yana kullanmadığını görüyoruz.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamı için, "İşveren ve hükümet, asgari ücretle ilgili 3 bin liranın altında bir teklif getirmemelidir. Çünkü 3 bin liranın altındaki teklif, insanları mutlu edecek bir teklif olmaz, çalışanları mutlu edecek bir teklif olmaz. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na 3 bin liranın üzerinde bir teklif getirilmelidir" ifadelerini kullanmıştı.

Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) temsil ediyor.

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Asgari Ücret, Türk İş, Ekonomi, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (237)
hak:Bu bakandan hala düzgün adil bir zam bekleyen var mı. Cevap Yaz 0 4 Yayından Kaldır
IŞIN KAR:El insaf yahu bekar diye ev kirasını az mı alıyorlar?? yine aynı para herşey ateş pahasına emekçiye alay lirası el insaf Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
ALLAH(c.c) yardımcımız olsun.:2019''da aldığın paranın gram altın karşılığı ile 2020''de aldığın paranın gram altın karşılığı birbirini karşılamıyor. Milletin gözünün içine baka baka herşey bu kadar açıkken bu miktarı belirliyorsunuz ya başka ne diyim. Şirketlerin çok baskısı altında kalıyorsunuz gibi geldi, 3500 4000 tl veremeyen kurum patron her neyse iş açmasın o zaman kardeşim. Bu kadar bir personelinin cebine para koyamayandan ne bekliyoruz ki biz?! Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm 237 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title