Ölüye yazılan trafik cezası mahkemeden döndü

Ölüye yazılan trafik cezası mahkemeden döndü

Demirören Haber Ajansı / Süleyman EKİN - Haberler | Ekonomi

Antalya'da babasının ölüm haberini alan Serkan Mersin, 135 kilometre hızla radara yakalandı. Mersin, cezayı ödedi ancak Sulh Ceza Hakimliği'ne itiraz etti. Hakimlik, "Araç sahibinin ölü olduğu tespit edilmiştir. Ölü kişiye ceza düzenlenemeyeceği anlaşılmıştır" diyerek idari para cezasını iptal etti.

Muratpaşa ilçesinde oturan Serkan Mersin, geçen yıl 26 Şubat sabahı Afyonkarahisar'da yoğun bakımda tedavi gören babasının ölüm haberini aldı. Babasının adına kayıtlı 03 ABH 626 plakalı otomobil ile yola çıkan Serkan Mersin, saat 08.20 sıralarında Keçiborlu- Sandıklı karayolu 36'ncı kilometresinde yapılan uygulamada radara girdi. 135 kilometre hızla gittiği tespit edilen otomobile Karayolları Trafik Kanunu'nun 51/2-a maddesi gereği 288 TL idari para cezası kesildi.

CEZA İPTAL EDİLDİ

Serkan Mersin, babasının cenazesine giderken kesilen idari para cezasının iptali için Dinar Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurdu. Dosyayı inceleyen hakimlik, olay günü Ali Mersin adına kayıtlı olan 03 ABH 626 plakalı otomobili, yasal muris (Miras bırakılan) olan oğlu Serkan Mersin'in kullandığını belirterek, "Belirtilen plakalı araca, 26 Şubat saat 08.20 sıralarında 135 hız ile seyrettiği gerekçesi ile para cezası yazılmıştır. Araç sahibi Ali Mersin ise aynı gün saat 05.25'te vefat etmiştir. Ali Mersin oğlu olan Serkan Mersin, bu cezaya yasal muris olmasından dolayı itiraz etmiştir. Ali Mersin'in vefat ettiği saat dikkate alındığında araç sahibinin ölü olduğu tespit edilmiştir. Ölü kişiye ceza düzenlenemeyeceği anlaşıldığından idari para cezasının iptaline karar verilmiştir" dedi.

Ölüye yazılan trafik cezası mahkemeden döndü

"KARAR EMSAL OLACAK"

Avukat Emre Uzun ise müvekkilinin hız aşımından dolayı trafik cezası aldığını ifade ederek, "Yazılan trafik cezası hukuka aykırı olduğu için Dinar Sulh Ceza Hakimliği'ne itirazda bulunduk. Araç sahibi vefat ettiğinden dolayı muris olan kişi hız sınırını vefattan sonra gerçekleştirdiği için ceza yazılamayacağına vurgu yapılarak idari para cezası iptal edildi. Neticede ceza araca kesilmiş ve araç sahibi de öldüğü için ölüye ceza kesilemeyeceği vurgulanmıştır. Daha önce bu türlü durumlarda böyle bir kararla karşılaşmadım. Bu kararın emsal olacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

Ölüye yazılan trafik cezası mahkemeden döndü

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Süleyman EKİN

Haber Yorumları (4)
MAKİNE: Arac babanin üzerineyse ve sende trafik sucu islemissen, tabi ki plakaya ceza geleceginden babanin üstüne ceza gelecek. . Dedenin üstüne yada senin üstüne gelecek degil ya. . . Ya babanin arabasini sürmeyecen yada trafik sucu islemeyecen yada cezaya katlanacaksin. . Radarin sucu yok. . .
: Babasının ölüm haberini almış radara yakalanmışsa acelesinin sebebini izah edilip babamın cenazesine yetişip geride kalanlara destek olabilmek için bilinçsizce sürat yaptım acım büyük dese oluru var lakin burada hukuksal bir yanlış var her ne kadar araç müteveffaya ait olmuş olsa da muris aracı o tarihte ve saatte kendisinin kullandığından beyanla dava açmakta iptal nedeni araç sahipliği değil kişinin ölüm olayı ile yaşadığı sosyolojik durum olmalı bu karar emsal karar değildir de olamaz da
FATİH: Araç babanın üzerinede aracı kullanana ceza trafikta emanet araç yada babası ölmüş hala araç üstüne olanlar dolu ceza yedimi, babam ölü
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title