Marketlerde yeni dönem 1 Temmuz 2022'de başlıyor! Sebze ve meyvelerin satışında sistem değişiyor

Marketlerde yeni dönem 1 Temmuz 2022'de başlıyor! Sebze ve meyvelerin satışında sistem değişiyor

Anadolu Ajansı / Zeynep Çetinkaya - Haberler | Ekonomi

Marketlerde sebze ve meyve satışına yeni standartlar getiriliyor. Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile kapalı ve açık alanlarda satılabilecek ürünler belirlendi. İşte 1 Temmuz'da 2022'de yürürlüğe girecek uygulamanın detayları.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde Uyulması Gereken Standartlar Hakkında Tebliğ" Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, malların ambalajlanmasında tek kullanımlık veya tekrar kullanılabilir ambalajlardan yararlanılabilecek. Mallar, uygun şartlarda korunup taşınması sağlanacak şekilde ambalajlanacak. Ambalajlar bütün yabancı maddelerden arındırılacak. Tekrar kullanılabilir ambalajlar her kullanımda gıda güvenilirliğine uygun olarak dezenfekte edilecek. Dolu ambalajlar en fazla 30 kilogram ağırlığında olacak.

KAPALI VE AÇIK ALANLARDA SATILACAK ÜRÜNLER

Soğuk zincire tabi ürünler ahududu, böğürtlen, çilek, dut, erik, Frenk üzümü, incir, kabak çiçeği, kayısı, kızılcık, kiraz, kuşkonmaz, mango, mangostan, mantar, yaban mersini, nekdarin, çarkıfelek, ejder meyvesi, soya filizi, şeftali, Trabzon hurması, üzüm, vişne, yeni dünya ve zerdali olarak belirlendi.

Büyük mağaza ve zincir mağazalarda yıl boyu açık alanda satılabilecek ürünler balkabağı, beyaz lahana, karpuz, kavun, kestane, taze mısır, muz, taze nohut, patates, kuru sarımsak, kuru soğan, tatlı patates, üvez, yer elması, yeşil kabuklu fındık, zencefil ve badem olarak listelendi.

Greyfurt, limon, mandalina, nar, portakal, turunç, elma, armut ve ayva ise ekim-mart döneminde açık alanda satılabilecek.

SOĞUK ZİNCİR ÜRÜNLERİ KAPALI ALANLARDA SATILAMAYACAK

Soğuk zincire tabi ürünler, soğutulduktan sonra paket kullanımına uygun frigorifik araçlarla taşınacak ve büyük mağaza ve zincir mağazalarda kapalı alanların dışında satılamayacak. Diğer mallar ise belirtilen aylarda olumsuz hava koşullarından etkilenmeyecek şekilde gerekli tedbirlerin alınması kaydıyla kapalı alanların dışında da satılabilecek. Tebliğ, 1 Temmuz 2022'de yürürlüğe girecek.

Marketlerde yeni dönem 1 Temmuz 2022'de başlıyor! Sebze ve meyvelerin satışında sistem değişiyor

Kaynak: Anadolu Ajansı / Zeynep Çetinkaya

Haber Yorumları (6)
CEMALETTİN ACAR: market sahipleri de, çok merhametliydi çürük olanları atacak ve halka en güzel ürünleri verecekler.marketçilere gün doğdu,adamlar çürükleri alt tarafa dizecek üst kısıma güzelleri koyup millete kakalayacaklar.biraz da fiyat ayarlaması yapılacak,olan yine halka olacak
EKREM : market maketciligini yapıcak kıyafet oyuncak kırtasıye ev esyaları elektironik esyaları satmaması gerekiyor esnafı koruyacaksanız bu urunlerin satısı yasaklansın oyuncak magzasımı kıyafet magzasımı marketmi belli degil
MAVİ KEDİ: sana gelip daha pahalıya alalım diye mi?
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title