Sanayi Üretim Endeksi (2)

Arındırılmamış sanayi üretim endeksi, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,9 artarak 146,3 değerine çıktı.

Sanayi Üretim Endeksi (2)

Arındırılmamış sanayi üretim endeksi, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,9 artarak 146,3 değerine çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, arındırılmamış sanayi üretim endeksi, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,9 arttı. Ekimde 146,3 olarak hesaplanan söz konusu endeks, geçen yılın aynı ayında 134,3 seviyesinde bulunuyordu.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, ekimde madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,2, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,9 düşerken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,3 artış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörlerine bakıldığında ise madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,5, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,7, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 7,3 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi grupları incelendiğinde, söz konusu ayda bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 8,2 sermaye mallarında gerçekleşirken en fazla azalış yüzde 18,5 ile dayanıklı tüketim mallarında görüldü.

(Bitti)