Sakarya: Ferizli Kültür Ve Sanat Merkezi'nin İnşası Başladı

Sakarya: Ferizli Kültür Ve Sanat Merkezi'nin İnşası Başladı

Sakarya'nın Ferizli Belediyesi hizmet binası olarak temeli atılan, ancak yeterli ödenek gelmemesi nedeniyle atıl vaziyette duran binanın kültür ve sanat merkezine dönüştürülmesi için çalışmalar başladı.

Sakarya: Ferizli Kültür Ve Sanat Merkezi'nin İnşası Başladı

Sakarya'nın Ferizli Belediyesi hizmet binası olarak temeli atılan, ancak yeterli ödenek gelmemesi nedeniyle atıl vaziyette duran binanın kültür ve sanat merkezine dönüştürülmesi için çalışmalar başladı.

Kültür ve sanat merkezi için binada gerekli proje çalışmaları tamamlandı ve İller Bankası'ndan bina inşaatı ile ilgili gerekli kredi sağlanarak çalışmalara başlandı. Bir yıl içerisinde bitirilmesi planlanan Ferizli Kültür ve Sanat Merkezi içerisinde 250 kişilik sinema salonu, 106 kişilik tiyatro ve konferans salonu, sergi salonu, kütüphane, teras kafeterya, düğün salonu gibi üniteler bulunacak. Ferizli Kültür ve Sanat Merkezi'nin ön cephesinde gerekli çevre düzenleme çalışmaları yapılarak içerisinde göletler bulunan su ve bitki parkı da oluşturulacak.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ferizli Belediye Başkanı Hüseyin Kaşkaş, "Geçmiş belediye yönetimince belediye hizmet binası olarak planlanan ve İller Bankası'ndan gerekli kredi temin edilemediği için inşası yarım halde bırakılan binada, mevcut belediye binamız daha uzun yıllar hizmet verebilecek kapasitede olduğundan 28 Mart yerel seçimleri öncesi Ferizli halkına gerekli düzenlemeleri yaparak bir kültür ve sanat merkezi haline getirip hizmetlerine sunacağım sözünü vermiştim. Burayı kültür ve sanat merkezi olarak kullanacağız" diye konuştu.

Başkan Kaşkaş, atıl durumda bulunan ve çürümeye terk edilen binayı, kültür ve sanat merkezine dönüştürmek için binanın iç dizaynında gerekli proje çalışmalarını tamamladıklarını ve İller Bankası'ndan bina için gerekli olan krediyi temin ettiklerini belirterek, "Ferizli Kültür Merkezi için İller Bankası'ndan kredi temin ettik. Kredi temininde başta Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa İsen ve AK Parti Sakarya milletvekillerimizin gayretli çalışma ve destekleri olmuştur. Yine onların destekleri ile Ferizli Kültür ve Sanat Merkezi inşasını kısa süre içerisinde tamamlayıp ilçe halkımızın hizmetine sunacağız" ifadelerini kullandı.

Başkan Kaşkaş, "Ferizli Kültür Merkezi içerisinde sinema, tiyatro, sergi ve konferans salonları, teras kafeterya bulunacak. Bu üniteler dışında ilçe halkımıza sanat ve kültür dallarında eğitim alabilecekleri iş atölyeleri de kuracağız. Bireyin eğitim ve yaşamında kültür ve sanatın önemli bir katkısı bulunduğuna inanıyoruz. Binada iş atölyeleri dışında, ilçe için önemli bir ihtiyaç olan ve ilçe halkının aileleriyle birlikte gidebilecekleri bir kafeterya ile birlikte düğün salonu da olacak" dedi.

Merkezin inşasının bitmesiyle birlikte göreve geldikleri günden beri ilçede sürdürdükleri eğitim ve kültür faaliyetlerinin ivme kazanacağını söyleyen Kaşkaş, binanın tamamlanmasıyla birlikte merkezde ilçe halkına yönelik kültür ve sanat faaliyetlerini etkin bir şekilde düzenleyeceklerini belirtti. Kaşkaş, belediye olarak ürettikleri kültür ve sanat faaliyetleri sonucu Ferizli'nin ilde kültür ve sanatın önemli merkezlerinden birisi haline geleceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA