Rusya Haberleri

Rusya haber, Rusya son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Rusya - 16.06.2021
ABD Başkanı Biden ve Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmesi başladı
ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsviçre'nin Cenevre kentinde bir araya geldi.
Rusya - 16.06.2021
Dünya genelinde 2 milyar 450 milyon dozdan fazla Kovid-19 aşısı yapıldı
Kovid-19 aşı verilerinin derlendiği "Ourworldindata.org" sitesine göre, Çin 923 milyon 910 bin doz ile en fazla aşı yapılan ülke olurken bu ülkeyi 311 milyon 890 bin ile ABD, 261 milyon 970 bin ile Hindistan, 80 milyon 270 bin ile Brezilya, 72 milyon 40 bin ile İngiltere, 61 milyon 430 bin ile Almanya, 44 milyon 300 bin ile Fransa, 43 milyon 260 bin ile İtalya, 37 milyon 800 bin ile Meksika, 36 milyon 588 bin ile Türkiye, 33 milyon 630 bin ile İspanya, 32 milyon 910 bin ile Rusya, 32 milyon 600 bin ile Endonezya, 29 milyon 920 bin ile Kanada, 26 milyon 380 bin ile Japonya, 24 milyon 690 bin ile Polonya ve 20 milyon 660 bin ile Şili izledi.
Rusya - 16.06.2021
Avusturya'ya girişlerde Çin Sinovac Kovid-19 aşısı yaptıranlar karantinadan muaf tutulacak
Öte yandan Başbakan Sebastian Kurz'un geçen mart ayında 1 milyon doz alınması için Rusya ile yoğun görüşmeler gerçekleştirdiği Sputnik V aşısının henüz listeye alınmaması ise dikkati çekti.
Rusya - 16.06.2021
Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin: "Şehirdeki koronavirüs durumu dramatik şekilde gelişiyor"
Moskova'da çalışanların yüzde 60'na aşılanma zorunluluğu Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisinden (Rospotrebnadzor) yapılan açıklamada ise Moskova ve Moskova bölgesinde çalışan vatandaşların yüzde 60'ına Kovid-19'a karşı aşılanma zorunluluğu getirildiği açıklandı.
Rusya - 16.06.2021
"Doğu'nun Çukurova'sı"nda kayısı hasadı başladı
Yurt içi pazarda Türkiye'nin neredeyse tüm şehirlerine gönderilen kayısı yurt dışında ise Rusya, Gürcistan, Ukrayna ve Azerbaycan'a ihraç ediliyor.
Rusya - 16.06.2021
Fenerbahçe Beko, ABD'li pivot Devin Booker ile anlaşma sağladı
Sarı-lacivertli kulüpten yapılan açıklamaya göre, yeni sezon kadro planlamaları kapsamında, son iki sezonunu Rusya'nın Khimki takımında geçiren 2,05 metre boyundaki ABD'li pivot ile 2 yıllık anlaşmaya varıldı.
Rusya - 16.06.2021
Şuşa Beyannamesi ve Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde yeni ufuklar
Azerbaycan ve Türkiye, İkinci Karabağ Savaşı'ndan sonra yeni bir jeopolitik gerçeklik oluşturmayı başarmıştı. Bu jeopolitik gerçekliği yeni işbirliği önerileri ile de destekleyerek geleceğe taşımak istemekteler. Her iki devletin bölgede gerçekleştirdiği enerji ve taşımacılık projeleri jeopolitik dengenin onların lehine değişmesine neden olduğu için bu alanda deneyime sahipler. Silahlanmadan ve bölgesel çatışmadan kaçınan her iki devlet, işbirliği ve proje odaklı çalışmaların bölgesel güç projeksiyonlarda öne çıktığını düşünüyor. Bölgesel işbirliği aynı zamanda bölgesel istikrar, ekonomik kalkınma ve refaha hizmet eder; bir nevi kazan-kazan durumu yaratır. Bu nedenle müttefiklik beyannamesinde bölgesel işbirliği önerileri de yapıldı. Taraflar Azerbaycan'ın işgalden kurtarılan topraklarında Türkiye-Rusya Ortak Merkezi'nin faaliyetlerine Türkiye'nin katkılarının bölgedeki barış, istikrar ve refahın sağlanmasında önemli rol oynadığına vurgu yaparak bu konuda Rusya ile işbirliğinin önemini hatırlatmış oldular.
Rusya - 16.06.2021
Fransa'nın Afrika siyaseti türbülansta
Sömürgeci yaklaşım sorun üretiyor Fransa Savunma Bakanı Florence Parly bölgede "amaçlarının değişmediğini" yalnızca başka bir yaklaşım ortaya koyacaklarını açıklayarak, Fransa'nın Sahel kuşağındaki güçlerinin tamamen geri çekilmeyeceğini belirtti. Bu noktada Elysée Sarayı Fransa'nın bölgedeki varlığını uluslararası alanda daha muteber hale getirecek bir söylem ve yöntem üzerinde çalışıyor. Birleşmiş Milletler (BM) Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu (MINUSMA) bu kapsamda daha güçlü bir yapı olarak öne çıkarılacak. Bu durum da bölgedeki devletin bağımsız kararlar alabilme kapasitesine zarar verecek. Bölgede etkinliğini artırma ve istikrar konusunda bir hayli yol alan Çad'ın son çatışmalarla zayıflatılması, Mali'de yaşanan istikrarsızlık, Batılı güçler tarafından Nijer ve Moritanya gibi ülkelerde çözülmesi imkansız hale getirilen güvenlik ve ekonomik sorunları Sahel kuşağını dış etkiye açık bir hale getiriyor. Rusya ve Çin gibi ülkelerin Afrika'da nüfuzunun arttığı bir ortamda Fransa, Orta Afrika Cumhuriyeti'ne yapacağını duyurduğu 10 milyon avro tutarındaki mali yardımı ülkede artan Rusya etkisi sebebiyle askıya aldığını açıkladı.
Rusya - 16.06.2021
TürkAkım'da 22-29 Haziran'da planlı bakım çalışması yapılacak
Rusya'dan başlayıp Karadeniz altından ilerleyerek Türkiye ve Avrupa'ya uzanan, birbirine paralel iki hattan oluşan bir doğalgaz boru hattı olan TürkAkım'ın hatlardan her biri yıllık 15.
Rusya - 16.06.2021
Libya'da genel seçimler yaklaşırken anayasa referandumu ve seçim kanunu tartışmaları sürüyor
Anayasa referandumu yapılmaksızın, sadece anayasal temel belirlenerek seçimlere gidilmesinin sakıncalı olduğuna dikkati çeken Zubeyr, şunları kaydetti: "Anayasal temel halk tarafından değil, BM'nin tanımladığı belirli zümreler tarafından belirlenecek. Yani seçilmiş bir organı bırakıp, belirli taraflarca belirli şartlara göre atanan ve halkın onayını almamış organlara mı yöneleceğiz? Bu anayasal temelin ne olduğu ise hala belli değil. Müphem, sınırları ve siyasi yönelimleri belli olmayan kişilerin oluşturacağı bir temel. Bu temelin, seçimlere ve başkanın yetkilerine ilişkin birtakım kanun ve esasları dayatmayacağını kim garanti ediyor? Kim bize askeri darbe olmayacağı ve askeri yönetime doğru gitmeyeceğimizin garantisini verebilir?" "Paralı askerler tarafından işgal edilmiş bir ülkede seçime gidilemez" Hafter, ülkenin doğusunu paralı askerlerle kontrol altında tutarken seçimlere gidilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Zubeyr, şöyle devam etti: "Hafter'in yaptığı askeri gösterilerden, Cham Wings uçaklarıyla ona yapılan askeri sevkiyatlardan ve Rusya'nın onu silahlarla donatmasından da çok açık bellidir ki, seçimlere gidilmesi yolunda güvenlik ve istikrara işaret eden hiçbir şey yok.
Rusya - 16.06.2021
Plaj Futbolu A Milli Takımı yarın Rusya ile karşılaşacak
Avrupa A Ligi'nde mücadele eden Plaj Futbolu A Milli Takımı yarın ilk maçında Rusya ile karşılaşacak.
Rusya - 16.06.2021
38. Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası başlıyor
İspanya'nın 4, Rusya'nın 3, Fransa'nın 2, Bulgaristan, Polonya, İtalya, Litvanya, Çekya, Sırbistan ve Ukrayna'nın da birer şampiyonluğu bulunuyor.
Rusya - 16.06.2021
A Milli Erkek Basketbol Takımı, yarın Venezuela ile karşılaşacak
Milliler, Venezuela'nın ardından 19 Haziran Cumartesi günü de saat 20.00'de yine Sinan Erdem Spor Salonu'nda Rusya ile hazırlık maçı oynayacak.
Rusya - 16.06.2021
TürkAkım boru hattına 22-29 Haziran'da yıllık bakım yapılacak
TürkAkım, Rusya'dan başlayıp Karadeniz altından ilerleyerek Türkiye ve Avrupa'ya uzanan, birbirine paralel iki hatlı bir doğal gaz boru hattından oluşuyor.
Rusya - 16.06.2021
Çin, kurmakta olduğu uzay istasyonuna göndereceği ilk astronot ekibini tanıttı
Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşan istasyon tamamlandığında, Rusya'nın artık faal olmayan Mir Uzay İstasyonu ile yaklaşık aynı boyutlarda olacak.
Rusya - 15.06.2021
GÜNDEM ÖZETİ / 16 Haziran 2021
(Antalya/10.00) 2- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden bir araya gelecek.
Rusya - 15.06.2021
2020 Avrupa Futbol Şampiyonası
B Grubu'nda ise Finlandiya ile Rusya, günün ilk maçında kozlarını paylaşacak.
Rusya - 15.06.2021
AB-ABD Zirvesi'nin ardından ortak açıklama Açıklaması
Açıklamanın uluslararası ilişkiler ile ilgili kısmında Doğu Akdeniz ve Türkiye'ye de yer verildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Farklılıkların iyi niyetli diyalog ve uluslararası hukuk uyarınca çözülmesi gereken Doğu Akdeniz'de gerginliğin sürdürülebilir şekilde düşürülmesi için el ele çalışmaya kararlıyız. Demokratik bir Türkiye ile iş birliği ve karşılıklı çıkara dayalı bir ilişki hedefliyoruz." Çin'e yaklaşımda istişare, Rusya'ya karşı birlik Açıklamada Çin ve özellikle Rusya'ya geniş yer ayrıldı.
Rusya - 15.06.2021
Son dakika haber... Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Şuşa Beyannamesini imzaladı
Azerbaycan'ın işgalden kurtarılan topraklarında Türkiye-Rusya Ortak Merkezi'nin faaliyetlerine Türkiye'nin katkılarının bölgedeki barış, istikrar ve refahın sağlanmasında önemli rol oynadığı kaydedildi.
Rusya - 15.06.2021
Amerikan basını Biden-Putin zirvesinden "çözüm" beklemiyor
ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yarın görüşmeye hazırlanırken, Amerikan basınında bu zirvenin bir çözüm üretmeyeceği görüşleri öne çıkıyor.
title