Priştine: Yunanistan Dışişleri Bakanı Bakoyannis'in Kosova Temasları

Priştine: Yunanistan Dışişleri Bakanı Bakoyannis'in Kosova Temasları

Priştine'ye Günübirlik Ziyaret Düzenleyen Yunanistan Dışişleri Bakanı Theodora Bakoyannis, Bölgede Barış ve İstikrara Fırsat Tanımak Amacıyla Kosova'nın Nihai Statüsünün Belirlenmesine Yönelik Müzakerelerin, Her İki Tarafı Memnun Edecek Çözümle Sonuçlanması Gerektiği Belirtti.

Priştine: Yunanistan Dışişleri Bakanı Bakoyannis'in Kosova Temasları

Priştine'ye günübirlik ziyaret düzenleyen Yunanistan Dışişleri Bakanı Theodora Bakoyannis, bölgede barış ve istikrara fırsat tanımak amacıyla Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesine yönelik müzakerelerin, her iki tarafı memnun edecek çözümle sonuçlanması gerektiği belirtti.

Bir günlük ziyaret için Kosova'ya gelen Yunanistan Dışişleri Bakanı Bakoyannis, Kosova Başkanı Fatmir Sejdiu ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kosova'nın çatışma çemberinden çıkması ve ilerlemeye yönelmesi için Yunanistan'ın yapıcı destek sunacağını vurguladı. İki tarafı memnun edinceye kadar Kosova statü müzakerelerinin sürmesi ve hız kazanması gereğini savunan Bakoyannis, "Bulunduğumuz bölge barış, istikrar ve kalkınmaya ihtiyaç duymaktadır. Bölge halkları çok kültürlü bir topluluk içinde yaşamayı istemekteler" dedi.

Bakoyannis, Kosova'da çoğunlukta olan Arnavutlar'dan, azınlıktaki topluluklara daha fazla güvence sağlamaları çağrısında da bulundu. Makedomya'nın ismi ilgili bir soruya Bakoyannis, Eski Yugoslavya Cumhuriyeti olarak tanımladığı Makedonya'nın ismi hariç, her alanda iki ülke arasındaki ilişkilerin iyi olduğunu, isim sorununun da müzakerelerle çözüleceğini umut ettiğini belirtti. Bu konuda iyimser olduğunu belirten Bakoyannis, "Makedonya'nın ismi konusunda Yunanistan'ın tavrı bellidir" şeklinde konuştu.

Kosova Başkanı Sejdiu da, Bakoyannis ile yaptığı görüşmede, Yunanistan'ın, Kosova halkının bağımsızlık emelini desteklemesini istediğini belirtti. Sejdiu, "Kosova'nın statüsü bağımsızlık olmalıdır. Bağımsızlık, Kosova ve bölgenin ilerlemesi için önemli bir şarttır. Bu emeli Yunanistan'ın da desteklemesini bekliyoruz" diye konuştu.

Belgrad ziyaretinden Kosova'ya gelen Yunanistan Dışişleri Bakanı Theodora Bakoyannis, Priştine'yi son olarak 3 Mart tarihinde ziyaret etmişti. Bakoyannis Priştine'de muhalif parti liderleri ve Kosovalı Sırp liderle de ayrı ayrı temaslarda bulundu.

Kaynak: İHA