Kuraklık yüzünden telef olacaklardı! Yavru balıkları kurtarmak için zamanla yarıştılar

Kuraklık yüzünden telef olacaklardı! Yavru balıkları kurtarmak için zamanla yarıştılar

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Kuraklıklar nedeniyle Ömerli Barajındaki su seviyesi 16.87'ye kadar gerileyerek en düşük seviyesine ulaştı. Barajdaki suların metrelerce çekilmesiyle geride kalan su birikintilerinde on binlerce yavru balık da telef oldu. Ekipler yavru balıkları kurtarmak için zamanla yarışırken; canlı bir şekilde ele geçirilen balıklar derin sulara bırakıldı.

Yurt genelinde yağışların azalması ile kurak geçen sonbaharın ardından tehlike çanları çalmaya devam ediyor. İstanbul'da da kuruyan Ömerli Barajı'nın son durumu havadan çekilen görüntülerde gözler önüne serildi. Baraj sularının çekilmesiyle su birikintileri oluştu.

SU BİRİKİNTİLERİNDE TELEF OLDULAR

Oluşan su birikintilerinde "sazan, kefal, yayın, levrek" türlerinde on binlerce yavru balık mahsur kaldı. Su birikintilerinde oksijen yetmezliğiyle balıkların bir kısmı da telef oldu. İhbar üzerine Pendik Belediyesi ekipleri ve Ömerli Barajı Gönüllüler ekibi harekete geçti.

Kuraklık yüzünden telef olacaklardı! Yavru balıkları kurtarmak için zamanla yarıştılar

KURTARMAK İÇİN ZAMANLA YARIŞTILAR

Ekipler su birikintilerinde mahsur kalan yavru balıkları kepçeler ile yakaladıktan sonra kovalar aracılığıyla derin sulara bırakmak için zamanla yarıştı. Ekiplerin yoğun çalışması sonucu on binlerce yavru balık özgürlüğüne kavuştu. Öte yandan yavru balıkları kurtarma operasyonu drone ile havadan görüntülendi.

Kuraklık yüzünden telef olacaklardı! Yavru balıkları kurtarmak için zamanla yarıştılar

"YAVRU BALIKLARIN ÖLDÜĞÜNÜ GÖRDÜK"

Barajda yavru balıkların öldüğünü gören Fatih Ağırkan, "Ömerli Barajının kenarında vakit oldukça zaman geçiriyoruz. Baraj suyunun aşırı derecede çekilmesi sonucu öbek adı verilen su birikintileri oluştu. Oluşan su birikintilerinde balık yavrularının öldüğünü gördük. Ekipler ve gönüller olarak yavru balıkları kurtarma operasyonu düzenledik. Pendik Belediyesine ve Ömerli Barajı Gönüllüler ekibine teşekkür ederim. Mahsur kalan on binlerce balığı ölmeden derin sulara bıraktık. Geleceğimize sahip çıkıyoruz" diye konuştu.

"ON BİNLERCE YAVRU BALIĞI DERİN SULARA BIRAKTIK"

Kuruyan barajda yavru balıkları kurtarma ekibinde görev alan Naim İbiş, "Ömerli Barajının Emirli bölgesinin tamamı geçtiğimiz aylarda suyla doluydu. Suların çekilmesiyle, oluşan su birikintilerinde yavru balıklar mahsur kaldı. Mahsur kalan on binlerce yavru balığı, belediye ekiplerimiz ve gönüllü arkadaşlarımızla kurtararak derin sulara bıraktık. İnşallah su sorunumuz en kısa zamanda çözülür" diye konuştu.

Kuraklık yüzünden telef olacaklardı! Yavru balıkları kurtarmak için zamanla yarıştılar

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları (11)
YAGMUR: YAGMUR; Su buharının yoğunlaşmasından sonra yerçekimi sonucu toprağa düşen sudan oluşur. Bu durumun oluşmasında bazı metorolojik parametreler rol oynar, örn: Rüzgar-Rüzag Yönü ve -şiddeti, basını, nem oranı, sıcaklık gibi. Agaçlar/Ormanlar bir Anten gibi yagmuru çekerler. Bu bir dolaşim-sistemi gibidir. YAGMUR DUASINDA KAYBEDECEGINIZ; ÖRN: bir saat içinde 100 Kişi 1000 tane agaç dikse, belki de Problemin p i çözülecektir. SAYGILAR
ERDAL: SADECE dinimiz dua edin demiyorelinizden geleni yapın allaha tevekkül edil diyor ağaç ekme sadece dua et demiyor
KARTONCU OSMAN: hemen mangal yapın şişeleri açın, ziyan olmasınlar abi
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title