ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi Başkanı Turan, Ünver'i Ziyaret Etti

ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi Başkanı Turan, Ünver'i Ziyaret Etti

ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi Başkanı Turan, Ünver'i Ziyaret Etti
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Ortadoğu teknik üniversitesi (odtü) güneş enerjisi araştırma merkezi başkanı prof.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Raşit Turan, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver'i ziyaret etti.

Türkiye'de güneş enerjisinden elektrik üretilmesine yönelik çalışmalarda en önemli isimlerden biri konumundaki ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi Başkanı Turan'ın, ziyaretinden büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Ünver, Nevşehir Belediyesi'nin artık güneşten enerji elde edebilecek düzeye gelebildiğini anımsattı.

Fosilden elde edilen enerji kaynaklarının sonsuz olmadığının bir gerçek olduğunu, ancak güneşin ve rüzgarın tükenme gibi bir sorunu olmadığını ifade eden Ünver, "Tüm dünya halkları, dünya için canının feda olduğu hedefini ortaya koyuyor. Önce tüm dünya halkları dünya için ölmeyi hedef koymaları yerine, bence dünya için yaşamayı hedef koymaları gerekir. Ben neyi yaşıyorsam benden sonra gelecek çocuklarım da onu yaşayacaklar" dedi

Turan da, enerjinin gerek ekonomik gerekse siyasi açıdan oldukça önemli bir konu olduğunu belirterek, enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmanın bir yolunun da güneş ve rüzgar enerjisi olduğunu kaydetti.

Enerjinin hem ekonomik hem de siyasal alanda önemli bir yerinin olduğunu dile getiren Turan, "Bugün için Türkiye enerji ihtiyacının yüzde 70'ine yakın bir bölümünü ithal kaynaklardan elde ediyor. Bunların yarısı doğalgazdan sağlanıyor. Doğalgaz ise özellikle Rusya Federasyonu ve İran'dan geliyor. Gaz bitebilir, ülkeler siyasi olarak belki bunu kullanmaya kalkar, belki fiyatını artırır. Onun için ciddi bir risk" diye konuştu.

- NEVŞEHİR

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title