Nongkhai: Tayland'da Nehirden Beklenen Işığın Şans Getirdiği İnancı

Nongkhai: Tayland'da Nehirden Beklenen Işığın Şans Getirdiği İnancı

Tayland'ın Doğu ve Laos Sınırına Yakın İllerinden Olan Nongkhai, Dünyanın Sayılı Nehirlerinden Olan Mekong Nehri'ne Ev Sahipliği Yapıyor. Tayland-laos Sınırını da Oluşturan Bu Nehir, Budist İnancına Göre Saçtığı Işıkla Halka Şans Dağıtıyor.

Nongkhai: Tayland'da Nehirden Beklenen Işığın Şans Getirdiği İnancı

Tayland'ın doğu ve Laos sınırına yakın illerinden olan Nongkhai, dünyanın sayılı nehirlerinden olan Mekong Nehri'ne ev sahipliği yapıyor. Tayland-Laos sınırını da oluşturan bu nehir, Budist inancına göre saçtığı ışıkla halka şans dağıtıyor.

Mekong Nehri'nin Muson yağmurları zamanında oldukça coşkun olduğu ve sularının bu dönemde yükseldiği kaydediliyor. Edinilen bilgiye göre, her yıl Ekim ayının ilk 2 haftası halk, nehir kenarında toplanıyor. Nehirden bir ışık çıktığına ve bu ışığın dev bir canavar yılana benzediğine inanan Budistler, nehri kutsal sayıyor. Dev canavar yılan, Budizm'de tapınakları koruyan hayali bir hayvan olarak anılıyor ve ağzının büyük, uzunca ve kuyruğunun da çeşitli şekillerde olabileceği belirtiliyor. Yılanın görünmesini bekleyen halk, gözünü bir an bile nehirden ayırmıyor.

56 yaşındaki Anchalee Bungun adlı vatandaş, burada yaklaşık 20 yıl önce büyük ve şekilli ışıklar çıktığını, ancak bu yıl böyle bir şeklin gelmediğini söyledi. Bungun, yakın çevrede yaşadığı için her sene bu nehir kenarına gelip bu ışığı beklediğini ifade etti. 71 yaşındaki Santhi Purukant da, yılda en az bir kere gökte ay olduğu vakit bu ışığı gördüklerini, ancak son 2-3 yılda ışığın zayıfladığını ve küçüldüğünü belirtti. Geçmişte yaklaşık 200 kadar ışığı görebildiklerini aktaran Santhi Purukant, dilek dilemediğini, sadece arkadaşlarıyla beraber zaman geçirmek için geldiğini ifade etti.

11 yaşındaki Sitanun Kongjai ise, burada doğa üstü bir şeyin var olduğuna inandığını, ancak şimdiye kadar bunun kimse tarafından ispatlanamadığını ifade etti. Küçük çocuk, daha önceki yıllarda çok ışık gördüğünü, ama bu ışıkların son yıllarda çok azaldığını ve bunun neden olduğunu bilmediğini söyledi.

Kaynak: İHA