Lozan Antlaşması'nın Yıl Dönümü

Lozan Antlaşması'nın Yıl Dönümü

ADD Denizli Şube Başkanı Karaca, "Lozan Antlaşması'nın Türk ulusuna karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr ile tamamlandığı sanılmış, büyük bir yok etme eyleminin çökertilişini anlatan belge olduğunu" belirtti.

Lozan Antlaşması'nın Yıl Dönümü

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Denizli Şube Başkanı Gülizar Biçer Karaca, "Lozan Antlaşması'nın Türk ulusuna karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr ile tamamlandığı sanılmış, büyük bir yok etme eyleminin çökertilişini anlatan belge olduğunu" belirtti. Karaca, Lozan Antlaşması'nın 88. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Lozan Antlaşması'nın, Kurtuluş Savaşı sonucunda, yurdun her köşesini sulayan kanların karşılığı olarak elde edilen bağımsızlık, egemenlik, özgürlük belgesi olduğunu ifade etti.

"Lozan Antlaşması'nın 88. yıl dönümünde, emperyalist güçler ve işbirlikçilerinin, Türkiye Cumhuriyeti devletine ve Türk ulusuna, yeni Sevr'ler dayatmak üzere harekete geçtiğini, Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığı ve bağımsızlığı tehlikede bulunduğunu" anlatan Karaca, şunları kaydetti:

"Lozan Antlaşması, Türk ulusuna karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr ile tamamlandığı sanılmış, büyük bir yok etme eyleminin çökertilişini anlatan belgedir. Türk ulusunu yüzyıllardan beri hazırlanan yok etme eylemi, sanayileşme ve aydınlanma devrimlerini Avrupa devletleri ile eş zamanlı olarak gerçekleştiremeyen Osmanlı Devleti'nin yarı sömürge duruma getirilme süreciyle ivme kazanmıştır.

Emperyalist devletlerin masalarında bölüşüm hesapları yapılan Osmanlı Devleti'nin mirası, 1. Dünya Savaşı'nın ardından İstanbul Hükümeti ile yapılan ve ölüm belgesi demek olan Sevr Anlaşması ile paylaşılmıştır. Ankara'daki Mustafa Kemal başkanlığındaki Ulusal Hükümetin hiçbir zaman kabul etmediği bu ölüm belgesi, 3 yılı aşkın bir süre sürdürülen Ulusal Kurtuluş ve Bağımsızlık Savaşı'nın sonunda tarihin çöplüğüne atılmıştır. "

- DENİZLİ

Kaynak: AA