Koronavirüs tedbirleri kapsamında polis ceza kesebilir mi? Emniyet'ten tartışmaları bitirecek açıklama

Emniyet'ten koronavirüs tedbirleri kapsamında polis ceza keser, kesemez tartışmalarını bitirecek bir açıklama geldi. Kesilen cezalar için polisin tutanak tutma yetkisi olduğu belirtilerek, bu tutanağın mülki amire onaylatıldıktan sonra kişiye tebliğ edilmesi gerektiği ifade edildi.

06.07.2020 17:59 | Son Güncelleme: 06.07.2020 20:57

'Koronavirüs tedbirleri kapsamında polis ceza kesemez' haberlerine ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü'nden açıklama geldi. Açıklamada, "Bu ve benzeri konularda polisin tutanak düzenleme yetkisi vardır. Bundan böyle de bu yetkisini kullanacaktır" denildi.

EGM'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını engellemek amacıyla yetkili ve sorumlu makamlar tarafından bazı tedbirler alınmaktadır. Alınan bu tedbirlere aykırı davrananlar hakkında da mevzuata göre yetkililer tarafından idari yaptırımlar uygulanmaktadır.

Bazı vatandaşlarımız kendilerine uygulanan idari yaptırımların iptali yönünde yargı mercilerine başvurmuş ve yetkili mahkemelerce de bir kısım iptal kararları verilmiştir. Bu bağlamda 04 Temmuz 2020 tarihinde bazı basın yayın organlarında 'Koronavirüs tedbirleri kapsamında polis ceza kesemez' başlıklı haberler yer almış ve aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

"TÜM PERSONEL UYARILMIŞTIR"

5326 sayılı Kabahatler Kanununun 22. Maddesinde sayılan 'Kabahat dolayısıyla idari yaptırım kararı vermeye ilgili kanunda açıkça gösterilen idari kurul, makam veya kamu görevlileri yetkilidir.' hükmü ile 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 294. maddesinde sayılan 'Bu Kanunda yazılı olan idari para cezaları mahalli mülki amir tarafından verilir.' hükmü doğrultusunda koronavirüsün Türkiye'de yayılmasını engellemek amacıyla alınan tedbirlere aykırı davrananlara idari yaptırım uygulanması hususunda mahkeme tarafından iptal edilen habere konu karar incelendiğinde; idari yaptırım karar tutanağının mülki amire onaylatılması sonrasında kişiye tebliğ edilmesi gerekirken, tutanağın mülki amire onaylatılmadan ilgiliye tebliğ edilerek, teslim edildiği ve bu şekilde mahkemeye taşındığı anlaşılmıştır. Bu tür usül eksikliklerinin yapılmaması konusunda tüm personel uyarılmıştır.

"POLİS YETKİSİNİ KULLANMAYA DEVAM EDECEK"

Yapılan bu usul olarak yanlış işlem münferit bir işlem olup bağlayıcılık yönünden usule uygun diğer işlemleri kapsamamaktadır. Bu ve benzeri konularda polisin tutanak düzenleme yetkisi vardır. Bundan böyle de bu yetkisini kullanacaktır. Türk Polis Teşkilatımız koronavirüs tedbirleri kapsamında yürüttüğü çalışmalarını yasal görev sınırları içerisindeki yetki ve sorumluluklarına bağlı kalarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada tavizsiz bir şekilde sürdürmeye devam edecektir."

Koronavirüs tedbirleri kapsamında polis ceza kesebilir mi? Emniyet'ten tartışmaları bitirecek açıklama
Haber Yorumları (22)
TC VATANDAŞI: NEDEN EGM KENDİSİ MASKE TAKMIYOR NEDEN ONLARA CEZA GESİLMİYOR ONLAR AEABADA SİGARA İÇER MASKE TAKMAZ SORUN YOK BİZE GELDİ Mİ CEZA ÜZERİNE CEZA NASIL BİR ÜLKEDEYİZ AYIPTIR YAAA
MANAS: GEBZE KOCAELİ , HERKES İSTEDİĞİ GİBİ GEZİYOR. NE DENETİM VAR NE DE CEZA VAR. . AYRICA BURDAN SESİMİ DUYUN. TEMİZLİK SIFIR, AĞAÇLARIN DİBİ ATILAN EKMEK DOLU . RESİM ATA BİLSEM KEŞKE. ALIP YUKARI BİR YERE KOYACAM DA HANGİ BİRİNİ KALDIRAYIM. BEYAZ MASAYA YAZDIM GERİ DÖNEN YOK . TAM ANLAMIYILA REZİLLİK. . HANGİ BİRİNİ YAZAYIM.
SÜMBÜLLÜ: Ne saçmalık tak kardeşim maskeni. Trafik polisi de ceza kesemez demek gibi bir şey bu. Onaysız gitmiş ceza uyanık dava açmış. Şimdi onaylanıp gider ceza seve seve ödeyecek.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Koronavirüs tedbirleri kapsamında polis ceza kesebilir mi? Emniyet'ten tartışmaları bitirecek açıklama - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 2.8.2020 09:21:25. #1.15#
title