Kırıkkale'de Minibüsçülerin Eylemi

Kırıkkale'de Minibüsçülerin Eylemi

Kırıkkale'de Bugün Hizmete Giren Şehirlerarası Otobüs Terminaline Girmelerine İzin Verilmeyen Minibüsçüler Eylem Yaptı.

Kırıkkale'de Minibüsçülerin Eylemi

Kırıkkale'de bugün hizmete giren şehirlerarası otobüs terminaline girmelerine izin verilmeyen minibüsçüler eylem yaptı.

Bilet gişesi kiralamadıkları için terminale giriş çıkış yapamayan minibüsçüler, şehirler arası otobüs terminalinin hizmete girdiği saatten itibaren bina çevresinde toplanmaya başladı. İl Trafik Komisyonu tarafından alınan karar gereğince bugünden itibaren Kırıkkale-Ankara arasında yolcu taşıyamayacak olan minibüsçüler, Kırıkkale-Ankara Karayolu üzerindeki Kalecik Yol ayrımı yakınlarında yolu iki taraflı keserek eylem yaptı. Kırıkkale-Ankara arasında yolcu taşımalarına da izin verilmeyen yaklaşık 150 minibüs şoförü, önce terminal önünde korna çalarak uygulamayı protesto etti ardındanda şehir merkezine doğru hareket etti. Toplu halde valilik binası önüne park etmek isteyen minibüsçülerle polis ekipleri arasında kısa süre gerginlik yaşandı. Yaşanan gerginliğin ardından topluca Kırıkkale Üniversitesi yakınlarındaki bir akaryakıt istasyonunda toplanan minibüscüler, Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen taşıma yetki belgelerinin olduğunu ve bunların 2009 ve 2012 yılına kadar geçerli olduğunu kaydetti.

Şehirlerarası taşımacılığın merkezi haline gelen terminale giremedikleri ve çıkış alamadıkları için ekmeklerinin ellerinden alındığını öne süren minibüsçüler, uzun süredir yıldırma politikası uygulandığını ve yüksek para cezaları aldıklarını ifade etti. Minibüsçüler, daha önce yetkililerle yapmak istedikleri görüşmelerde kapıdan çevrildiklerini ve terminalin açılmasıyla başlayan güvenlik tedbirleri nedeniyle de yolcu taşıyamadıklarını söyledi.

Kırıkkale'nin yeni hizmete açılan şehirlerarası otobüs terminalinde sabah saatlerinden itibaren alınan geniş güvenlik tedbirleri gün boyunca devam etti. Toplu halde bekleyişlerini sürdüren minibüs sahipleri, yeni uygulamayla mağdur olduklarını, yetkililerden konunun çözümü konusunda yardım beklediklerini ve çözüm bulunmaması halinde eylem yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

(AT-BÖ-RO-RO-Y)