Kıbrıs Rum Yönetimi Sözcüsü Palmas, Schröder'i Münasebetsizlik Yapmakla Suçladı

Kıbrıs Rum Yönetimi Sözcüsü Palmas, Schröder'i Münasebetsizlik Yapmakla Suçladı

Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'i Münasebetsizlik Yapmakla Suçlayan Kıbrıs Rum Yönetimi Sözcüsü Vasilis Palmas, "Eski Almanya Şansölyesi, Kıbrıs Halkının Annan Planı'nı Reddetme Kararına En Azından Saygı Göstermek Zorundadır" Diye Konuştu.

Kıbrıs Rum Yönetimi Sözcüsü Palmas, Schröder'i Münasebetsizlik Yapmakla Suçladı

Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'i münasebetsizlik yapmakla suçlayan Kıbrıs Rum Yönetimi Sözcüsü Vasilis Palmas, "Eski Almanya Şansölyesi, Kıbrıs halkının Annan Planı'nı reddetme kararına en azından saygı göstermek zorundadır" diye konuştu.

Kıbrıs Rum radyosunun haberine göre, Rum Yönetimi Sözcüsü Palmas, eski Almanya Başbakanı Schröder'in KKTC'de yaptığı açıklamayla ilgili olarak, "Sayın Schröder son günlerde yaptığı münasebetsizliklerin dışında, en azından Kıbrıs halkının Annan Planı'nı reddetme konusunda ezici çoğunluktaki kararına saygı göstermek zorundadır" dedi. Schröder'in KKTC'de gerçekleştirmekte olduğu enerjiyle ilgili temaslarını yorumlaması istenen Palmas, "İş çıkarları veya ekonomik çıkarların ilke ve değerlerin üzerinde olduğu

görünüyor. Sayın Schröder'in Kıbrıs sorununun çözüm yöntemiyle ilgili, Almanya Şansölyesi olarak geçmişte de sahip olduğu siyasi yaklaşımlarına, şimdi iş faaliyetlerinin ve ekonomik çıkarlarının da eklendiğini açık ve net söylemek isterim" diye konuştu. Rum yönetiminin Schröder'in ziyaretini önlemek için girişimlerde bulunup bulunmadığı sorusuna muhatap olan Rum Sözcü, bazı temaslarda bulunulduğunu, ancak bunun özel bir ziyaret olduğu, dolayısıyla herhangi bir engelleme olamayacağı karşılığı alındığını

söyledi. Palmas, "Temaslarda bulunuldu. Bu konudaki hassasiyetimizi anladıkları ve anlayış gösterdikleri, ancak Schröder'in artık özel kişi olması ve Almanya'da herhangi bir siyasi mevkisinin olmaması dolayısıyla seyahat etmesinin veya faaliyette bulunmasının engellenmesi için yapılabilecek hiçbir şey olmadığı ifade edildi" dedi.

(MG-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA