Balıkçılar, kavanozu 350 lira olan lakerda taleplerine yetişemiyor

Balıkçılar, kavanozu 350 lira olan lakerda taleplerine yetişemiyor

Demirören Haber Ajansı / Esra AKSU - Haberler | Ekonomi

Karadeniz'de bu sene palamut bolluğu olunca balıkçılar, lakerda yapıp satmaya başladı. Tuzlanan palamuttan yapılan lakerda, 2 kilogramlık kavanozlarda 350 liradan satılırken, balıkçılar ise yoğun talebi karşılamaya çalışıyor.

Karadeniz'de bolluğu yaşanan palamut, tezgahları şenlendirdi. Palamut bol olunca Sinoplu balıkçılar, lakerda yapımına da başladı.

3 GÜN TUZLU SUDA BEKLETİLİYOR

Meraklıları tarafından özenle hazırlanan lakerdanın yapımı oldukça zahmetli. Lakerdanın iyi olması için palamudun irisi ya da torik olması şart. İlk olarak dilimler halinde kesilen balıkların omurilikleri ince uçlu bir tel yardımıyla temizleniyor. Balığın temizlenmesinin ardından 3 gün buzlu suda bekletiliyor.

Kavanozu 350 lira olan lakerda yok satıyor

2 KİLOSU 350 TL'DEN SATILIYOR

Ardından lakerdanın en önemli kısmı tuzlama işlemine geçiliyor. Tuzlanan balıklar buzdolabına kaldırılıyor. Dinlenmeye alınan balıklar daha sonra saklama kaplarına konularak hazır duruma geliyor. Lakerda, 2 kilogramlık kavanozlarda 300- 350 liradan satışa sunuluyor.

Kavanozu 350 lira olan lakerda yok satıyor

"TALEP ÇOK AMA ELİMİZDE LAKERDA YOK"

Lakerda yapımı ile ilgili bilgi veren balıkçı İsmail Değer, "Lakerda, kış aylarının vazgeçilmezidir. İri palamut ve torik balıklarından yapılıyor. İri balıklar kafaları kesildikten sonra belli bir dilim aralıklarıyla kesilerek suya yatırılır. Suda kanı çıksın diye 3 gün bekletilir. Daha sonra iplik dediğimiz tellerle balıkların kanları alınır. Birkaç gün daha suda kaldıktan sonra tuza yatırılır ve bu şekilde lakerdamız hazırlanır. Elimizde bayağı miktarda lakerda vardı. 250-300 tane palamut ve torikten lakerda yapmıştık, hepsi bitti. Şu anda 7-8 tane torikten yaptığımız lakerdamız kaldı ama onlar da bitmek üzere, yok satıyoruz. Şu anda talep çok ama elimizde o kadar çok lakerda yok. Bu da ister istemez fiyatları etkiliyor. Şu anda bir kavanoz lakerda 300-350 lira civarında satılıyor" dedi.

Balıkçılar, kavanozu 350 lira olan lakerda taleplerine yetişemiyor

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Esra AKSU

Haber Yorumları (14)
OSMAN: BU VERGİ DAİRESİ ADINDA YORUM YAPAN KİŞİ KENDİ ADINA KONUŞ İŞLERMELERDE HİÇ ÇALİŞMASAN BİLE VERGİ VS VERİYORSUN İSPATI SOR KENDİ ADINA KONUŞ SEN KENDİN YAPİYORSAN BİLEMEM AMA BU GÜN Bİ ELEKTİRİK FATURASINDA BİLE VERGİ YOKMU VS
TABİ TABİ: KESİN TALEPLERE YETİŞEMİYORDUR EMİNİZ. . .
VERGİDAİRESİ: ÇİFTÇİ DEVLETE BİR KURUŞ ÖDEMEZ SOKAK KENARLARINDA MANAV AÇILIR VERGİ YOK BİR AFET OLUR DOLU VE SEL OLUR ONDAN SONRA DEVLETTEN YARDIM BEKLERLER BİZ BATTIK MAHVOLDUK DEVLET BİZE YARDIM ETSİN BE KARDEŞİM SEN DEVLETE KAÇ KURUŞ VERGİ VERDİN SİGORTA YAPTIR AFET SİGORTASI SANKİ DEVLET DOLLAR BASIYOR HEPSİ VERGİ KAÇAKÇISI
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title