İşte 133 günlük Naci Ağbal dönemi! Faizi 10,25'ten alıp 19'a yükseltti - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

İşte 133 günlük Naci Ağbal dönemi! Faizi 10,25'ten alıp 19'a yükseltti

Haberler.com - Haberler | Ekonomi

Görevden alınan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, 133 günlük görev süresinde yüksek faiz politikaları uygulamış ve faiz oranını yüzde 19'a kadar çıkarmıştı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, dün gece ani bir kararla görevden alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Ağbal, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35'inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2'inci maddesi kapsamında görevden alındı. Ağbal'ın yerine AK Parti eski Milletvekili Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi.

21 ay içerisinde görevden alınan üçüncü Merkez Bankası Başkanı olan Ağbal, Temmuz 2019'da göreve getirilen Murat Uysal'ın yerine Merkez Bankası Başkanlığı'na Kasım 2020'de, getirilmişti. Ağbal'ın atanmasından iki gün sonra da Berat Albayrak, Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan istifa etmişti.

Ağbalın başkanlığındaki Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, daha önce 2 kez faiz oranlarını yükseltmiş, 2 kez de sabit tutmuştu.

Son olarak, Perşembe günkü toplantıda faiz oranları 200 baz puan artırılarak yüzde 17'den yüzde 19'a çıkartılmıştı. Ağbal görevi devraldığında faiz oranı yüzde 10.25'teydi.

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet
title